Закріпити знання учнів про прикметник; удосконалювати вміння та навички школярів встановлювати зв'язок між іменником та прикметником; визначати рід, число прикметників; навчати робити повний аналіз прикметника як частини мови.
Тема. Закріплення знань про прикметник . Аналіз прикметника як частини мови.
Мета: повторити і закріпити знання учнів про прикметник; удосконалювати вміння та навички школярів встановлювати зв’язок між іменником та прикметником; визначати рід, число прикметників; навчати робити повний аналіз прикметника як частини мови; розвивати усне і писемне мовлення дітей; виховувати охайність у записах, та любов до природи.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
До нас прилетіла пташка . Він перший вісник весни. Що за пташка? (Грак )
Вже перше березня . Це перший місяць ….
Але зла зима ніяк не хоче покидати свої володіння, ніяк не поступиться весні. Вона зачарувала всі весняні явища природи та різнокольорові барви Весни.
1.Каліграфічна хвилинка
Пригадайте пісеньку по пташку.( Діти пригадують )
Каліграфічно запишіть речення, яким починається пісня. Пишіть гарно, щоб потішити своїми успіхами пташку.
Ш Щ ч ще пт аш
Щебетала пташечка під віконечком.
2. Вибірковий диктант
Три брати ідуть по світу –
Від зими назустріч літу.
Перший пройде – тане лід,
Другий пройде – всюди квіт,
Третій пройде – укрива
Землю шовкова трава!
Нерозлучні три брати.
Не стрічався з ними ти?
(Березень, квітень, травень, весна )
1 завдання
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Щоб появилося весняне сонечко і барви весни, треба бути уважними і пригадати вивчене. Тема: « Закріплення знань про прикметник. Аналіз прикметника як частини мови»
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Слухаємо уважно вірш він підкаже про яку частину мови ідеться у вірші.
… це частинка мови,
Без неї нам не обійтись,
Йому, як другові, всміхнись.
Земля – ласкава, люба. Рідна,
А сонце – щире, золоте.
А очі в мами – добрі, ніжні,
А голос – чистий і дзвінкий,
А руки – теплі і надійні,
А погляд – сонячний , ясний
Квітки у полі – білі, сині,
Червоні, жовті, голубі.
Хмаринки в небі – бистрокрилі, весняні , літні, зимові.
Усі ознаки називає
… як частина мови.
І жодної не обминають
Слова ці, справді пречудові.
Отже, про яку частину мови ми будемо говорити? 2 завдання
2. Гра «10 топ - завдань» 3 завдання
1. Що означає прикметник?
2. На які питання відповідає?
3. Які є роди ?
4. Які є відмінки?
5. Які закінчення прикметників мають чол. роду ? (ий, ій )
6. Які закінчення прикметників мають жін.. роду ( а, я )
7. Які закінчення прикметників мають сер.роду? ( е, є)
8. в однині прикметник змінюється за… ( родами )
9. В множині прикметники змінюються… ( не змінюються )
10. Які є числа прикметника? ( одн., мн. )
IV.Повторення і узагальнення знань
1.Робота з підручником
Виконання вправи 365 4 завдання
Синоніми - це слова однієї частини мови, різні за звучанням і написанням, що мають дуже близьке лексичне значення.
Антоніми - це слова з протилежним лексичним значенням.
Веселі пісні – радісні, сумні; сильний вітер – холодний, тихий; чисте повітря – свіже, брудне; мала киця – невеличка, велика.
2. Гра «Антонімічна пара» 5 завдання
Дібрати антонімічну пару за картинками.
Ніч темна, а день світлий .
Вовк хоробрий, а заєць лякливий.
Зима холодна, а літо тепле.
Цукор солодкий, а сіль солона.
Дерево високе, а кущ низький.
Фізкультхвилинка
3. Робота з підручником
Виконати вправу 367 6 завдання
Малинова – малинова
Вишня – вишнева
Небо – небесна
3. Робота в групах. 7 завдання
Виконавши певне завдання,ми зможемо здобути весняну барву
а) Перша барва.
Вибіркове списування. Виписати прикметники .
Надійшла весна прекрасна,
многоцвітна, тепла, ясна,
наче дівчина в вінку.
Зацвіли луги, діброви,
повно гомону, розмови
і пісень в чагарнику.
б) Друга барва.
В три коробці розкласти слова прикметники за родах
Красива, сміливий, добре, синій, жовта, смачна, велика, густий, зелене, широке .
в) Третя барва.
В три коробці розкласти слова прикметники за родами
Ясне, голубий, рідна, мудрий, покірне, лагідна, хороше, смачний, круглий, тепла, холодне, веселий.
г) Четверта барва. (Робота в парах.)
Утворення прикметників з іменників за зразком
Веселка – веселковий
Весна -
Вода –
Сонце -
е) П’ята барва.
Гра « Відповідай швидко і будь уважним»
Назвати іменник до якого відносяться прикметники.
Рідна,лагідна, найдорожча - мати
Пухнаста, руда, хитра – лисиця
Висока,білокора, струнка-берізка
Прозора, джерельна, холодна – вода
Футбольний, круглий, шкіряний – м’яч
є) Шоста барва
Допишіть закінчення прикметників і визначте їх.
Весна ( яка? )- зелен…
весна ( яка ? )радісн…
весна ( яка ? )дощов…
весна ( яка ? )тепл…
весна ( яка ? )квітуч…
весна ( яка ? )шумлив…
весна ( яка ? )дзвінкоголос…
весна ( яка ? )весел…
ж) Сьома барва
Які слова можна утворити від слів:
Абрикос- абрикосовий
Лимон –
Золото –
Срібло –
Відгадайте загадку
Барвисте коромисло через річку повисло.
Що це? ( веселка)
Правильно розкладіть кольори веселки.
5. Словникова робота слова - веселка
4.Розбір прикметника як частини мови.
Прилинула до нас дзвінкоголоса весна
Зробіть аналіз прикметника дзвінкоголоса весна у такому порядку:
Дзвінкоголоса –(весна ) – яка?, прикметник, однина, жін. р. , другорядний член речення.
5. Гра «Суд »
Суддя. Прикметник – злий
Учні.Добрий
Суддя. Холодний
Учні. Теплий
Суддя. Сумний
Учні. Веселий
Суддя.Лінивий
Учні. Працьовитий
Вчитель .Які слова ви назвали ?
Суддя. У нього немає друзів.
Учні. Це неправда. Дружить із іменником.
Висновок можна зробити? (Прикметники нам дуже потрібні, вони збагачюють нашу мову, роблять її гарною, виразною, мелодійною )
V. Підсумок уроку
Ми дружно попрацювали і допомогли весні подолати холодну зиму.
Весна наповнила кольоровими барвами,розлила їх по цілому світі і наша земля - матінка пробудилась від сну.
Домашня робота
С. 150, впр. 367
Гра « Незакінчене речення »
Мені на уроці сподобалося….