Урок з української мови для учнів 11 класу

Про матеріал
урок української мови для учнів 11 класу на тему "Полеміка. Дискусія. Дебати" з використанням елементів інноваційних технологій.
Перегляд файлу

Показовий урок

Тема: полеміка. Дискусія. Дебати

Мета:поглибити знання учнів про особливості ведення суперечки; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння вести дебати; удосконалювати правописні навички; виховувати  толерантність, уміння працювати в групах

Тип уроку: комбінований

Епіграф: Найскладнішим у суперечці є не стільки захищати власну точку зору, скільки мати про неї чітке уявлення

А.Моруа

Перебіг уроку

 

 

  1. Організаційнй момент (запис дати до зошитів)

Вправа «Криголам»

Яким є урок  У  які ми є на уроці

                        Р

                       О

                       К

  1. Актуалізація опорних знань
  1. Прийом «Утрачена інформація» (знання  теоретичного матеріалу)

 

 

Класичне визначення _______________  - «мистецтво переконувати». Перші згадки знаходимо в ___________. Передумовою розвитку ___________ була Давня ________.  Риторичний  ідеал сформував __________.  Метод діалогічного пошуку істини має назву  _________________.

 

 

Класичне визначення риторики  - «мистецтво переконувати». Перші згадки знаходимо в міфах. Передумовою розвитку риторики _ була Давня _Греція.  Риторичний  ідеал сформував Сократ .  Метод діалогічного пошуку істини має назву  Сократівський діалог.

  1. Оголошення теми, мети уроку
  • Наш урок сьогодні теж буде своєрідним сократівським діалогом.
  • Оголошення теми уроку.
  • Прийом «Цілепокладання».

Які компетентності будемо розвивати?

  • Ціннісно-смислові(ухвалювати правильні рішення)
  • Комунікативні (уміння працювати в групі)
  • Міжпредметні
  • Соціальні (уміння вконувати різні ролі й функції в колективі)
  • Навчально-пізнавальні
  • Яка мета розвитку таких компетентностей ?

(Розвиток конкурентноспроможного випускника)

  1. Робота з епіграфом
  • Пояснити орфограми, пунктограми.

 

 

  1. Створення асоціативного куща (робота в групах)

 

Думка  Погляд    Переконання

 

  1. Інформаційна хвилинка

ІІІ. Засвоєння нового матеріалу в процесі виконання практичних вправ

  1. Прийом «Словникове намисто»
  • Дібрати синоніми до слова  СУПЕРЕЧКА ( дискусія, диспут, дебати, полеміка, проблема, істина.

 

  • Робота зі словником 

 

 

Дискусія — (від лат.— дослідження) коректне за формою публічне обговореннябудь-якогосуперечливого наукового питання; для неї характерні чіткість формулювання теми, бажаність дійти єдиної думки, знайти загальне рішення, встановити істину, що дозволяє віднести дискусію до вищого розряду полемічного діалогу.

Дебати  (від фр.сперечатися) обмін думками на зборах чи засіданні, як правило, у процесі обговорення доповіді.

Диспут — (від лат.— сперечатися, розмірковувати) публічне обговорення спірного наукового чи суспільно важливого питання; для нього характерна, як і для дискусії, бажаність дійти єдиної думки, встановити істину.

Полеміка  (від грец.— ворожий, войовничий) зіткнення різних або протилежних поглядів у процесі обговорення питань, гострий спір. Мета полеміки — не досягнення згоди, а перемога над протилежною стороною, ствердження власної позиції з використаннямбудь-якихзасобів.

Проблема — складне теоретичне або практичне питання, що потребує вивчення, дослідження, розв’язання.

Істина — достовірне знання, що правильно відтворює реальну дійсність у свідомості людей.

  1. Артикуляційна гімнастка

Прийшов Прокіп – кипів окріп, пішов Прокіп – кипить окріп, як при  Прокопі кипів окріп, так і без Прокопа кипить окріп.

  1. Перевірка домашнього завдання

Рольова гра «Суд над Хвильовим»

  • Обвинувачення
  • Захист
  • Самозахист
  1. Сократівський діалог
  • До якого виду суперечки належить розіграна ситуація? (Полеміка)
  • Доведіть думку.

 

 

  1. Побудова діаграми «Кола Вена»

 

 

  1. Прийом «Доміно»
  • Перш, ніж перейти до дискусії, опрацюймо правила її ведення
  • Установіть відповідність між прислів’ям та правилом дискусії, пояснити .

Правила проведення дискусії

 

1.Ретельно продумайте своє бачення питання і аргументи до нього.

2.Використовуйте метод Сократа: свою думку ви розподіляєте на маленькі частинки і кожну пропонуйте у формі запитання.

3.Уникайте категоричності, особливо тоді, коли ви заперечуєте думку опонента.

4.Обминайте монологи, адже діалог продуктивніший.

5.Умійте почути та зрозуміти позицію опонента.

6.Не переривайте свого співрозмовника.

7.Не висміюйте співрозмовника і не доводьте його точку зору до абсурду.

8.Не прискіпуйтеся до невдалої форми висловлювання опонента.

9.Не розбивайте його позицію, а доведіть свою.

10. Будьте толерантними при відстоюванні своєї точки зору.

11.Ставте за мету не перемагати, а знайти істину.

12.Погоджуйтеся з тим, у чому ваш співрозмовник має слушність, знайдіть раціональне у його словах.

  • Опираючись на правила, які перед вами,  знайдіть їх відповідність до прислів’їв .

А) Говори мало, слухай багато, а думай ще більше.

Б )  Яка головонька, така й розмовонька.

В ) Умієш говорити – умій слухати.

Г ) По мові пізнається людина.

Ґ ) Гостре словечко коле сердечко.

Д ) Жартуй, жартуй, та не смійся.

 

А -2;   Б-1;   В-5,12;     Г-3,4,6,9;    Ґ-8, 10 ;   Д-7

 

  • ПИТАННЯ ДО АУДИТОРІЇ: - Яке із прислів’їв, на вашу думку, найзначиміше в дискусії?
  1. Прийом  «Коректор» - робота в групах

 

Знайдіть помилки і виправте їх.

Діалог 1

Щодоставлення до життя Петро — антипод Наталки. Вона — рішуча, ініціативна, вольова…

Яз вами не згоден. Він добрий і порядний…

Діалог 2

Піднявшируку на батька, Карпо переступив закони народної моралі.

Звичайно,бити батька не годиться, але Карпо вчинив правильно!

Діалог 3

Уромані «Вершники» Юрій Яновський засудив громадянську війну, показавши її як трагедію братовбивства.

ЮрійЯновський прославив громадянську війну.—Ніколиз вами не погоджуся.

Іне погоджуйтесь. Досить того, що я так думаю.

 

  1. Риторична гра  «Ходімо зі мною»
  • На картці  зазначено, куди хотів би учень піти. Завдання – умовити якомога  більше однокласників піти саме з ним.
  • Час – 1 хвилина на підготовку, 5 хвилин – умовити

Картка

Похід до оперного театру

Учні

 

 

 

 

 

 

 

 

Похід на дискотеку

Учні

 

 

 

 

 

 

 

 

Похід на футбольний матч

Учні

 

 

 

 

 

 

 

 

Похід до кінотеатру

Учні

 

 

 

 

 

 

 

 

Похід на ковзанку

Учні

 

 

 

 

 

 

 

 

Похід на вставку котів 

Учні

 

 

 

 

 

 

 

 

Похід до магазину за покупками

Учні

 

 

 

 

 

 

 

 

Похід до парку

Учні

 

 

 

 

 

 

 

 

Похід до цирку

Учні

 

 

 

 

 

 

 

 

Похід на концерт класичної музики

Учні

 

 

 

 

 

 

 

 

Похід на вечірку

Учні

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Аргументувати вибір (2-3 учні)
  1. Рольова гра  «Загальні вибори» - проведення дебатів
  • Обираємо президента
  • Група обирає політичну партію, кандидата в президенти, готує передвиборчу промову.
  • Кандидати по черзі вступають і відповідають на питання
  • Обирають президента таємним голосуванням

ІУ. Підсумок уроку

  1. Оформити враження від уроку у формі сенкану
  2. Стартові тести (6 тестів)
  3. Оцінювання

У. Домашнє завдання

А – написати есе «Що означає бути громадянином своєї держави»

Б – скласти список питань до полемічної бесіди

Підготувати 6 стартових тестів для взаємоконтролю.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сумський заклад

загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 21

Сумської міської ради

 

 

 

 

 

 

 

 

Розробка показового уроку

з української мови в 11-А класі

(у межах проведення методичного тижня «Використання широкого спектру інноваційних технологій, методів і прийомів як основа роботи креативного педагога

Нової української школи»)

 

 

 

 

         Учитель Андрухова Н.В.

 

 

 

 

 

2018-2019 навчальний рік

docx
Додано
31 січня 2019
Переглядів
11716
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку