Урок української мови розроблено з урахуванням вікових особливостей учнів 3 класу з тяжкими порушеннями мовлення. Використано інтеграцію з математикою ( при повідомленні теми і завдань уроку).
Урок спрямований на закріплення та повторення матеріалу з теми "Будова слова", учні узагальнюють знання про частини слова, закріплюють вміння добирати спільнокореневі слова, вчаться робити висновки.
Учням запропонована подорож Мовним океаном по декількох зупинках, а саме: завдання Чайки, острів «Каліграфічний», завдання піратів, острів Відпочинку, мис Міркувань, острів Словниковий, острів Загадковий, острів Найспритніших, острів Скарбів. Кожна станція супроводжується різними формами роботи, що допомагає узагальнити знання учнів з теми.
Урок з української мови для учнів 3 класу з тяжкими порушеннями мовлення.
Тема. Узагальнення вивченого про частини слова(за темою «Будова слова»).
Мета. Узагальнити знання учнів про частини слова; закріпити вміння добирати спільнокореневі слова; вчити робити висновки; вдосконалювати орфографічні та обчислювальні навички; розвивати уважність, спостережливість, пам’ять; звертати увагу на мовлення учнів, виправляти мовні помилки; виховувати інтерес до навчання.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання з гостями
Доброго дня! У добрий час,
радо ми вітаєм вас.
Здоров’я, щастя, радості вам бажаємо.
Урок рідної мови розпочинаємо.
2. Психологічне налаштування
Діти, посміхніться один одному.
Бажаю вам гарного настрою
Спочатку сідають дівчатка –
Краса нашого класу, а потім
Хлопчики - його сила та мужність.
Працювати будемо під таким девізом:
Думати швидко!
Виконувати чітко!
Творчо працювати!
Каліграфічно писати!(додаток 1, слайд 1)
ІІ. Мотивація навчання.
Сьогодні у нас незвичайний урок. Я запрошую всіх вас у чудову подорож океаном Знань. Але подорожувати зможе тільки той, хто не боїться і хоче здобувати знання. Увага! З острова Школа у далеку путь відправляється корабель «3 клас». В путь!!!
Знань країна чарівна
У гості вас чека вона,
Отож часу не гайте,
У подорож рушайте!
Молодці! Тепер ви всі члени екіпажу.
Всім зайняти свої місця!
Вирушаємо в дорогу (слайд 2)
( додаток 2 «Карта подорожі»).
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1 зупинка . Завдання чайки
1.Артикуляційні вправи
Давайте згадаємо, як шумить море Ш-Ш-Ш-Ш-Ш-Ш-Ш-Ш-Ш-Ш-Ш-Ш.
А тепер, як літає над морем жук Ж-Ж-Ж-Ж-Ж-Ж-Ж-Ж-Ж-Ж-Ж.
2. Робота над загадкою-добавлянкою.
Прошу всіх вас не дрімати,
Починаймо у гру грати.
Швидко слово добирайте,
Діток мами називайте.
У шпака-шпаченя.
У їжака-їжаченя.
У жаби-жабеня.
У моржа-морженя.
У мишки-мишеня.
У кішки-кошеня.(слайд 3)
2 зупинка . Острів «Каліграфічний»
Написання складів ЕЛ, ОР, АБ, ЛИ, ИК.
Слово КОРАБЛИК (слайд 4)
3 зупинка . Завдання піратів
-Хто це наближається до нас? Це- Пірати. Вони хочуть перевірити, як ви
знаєте математику. Якщо справитесь із усіма завданнями Піратів, то
вони відпустять вас, а якщо ні – заберуть в полон. Почнемо?
1. Математичний диктант.
107, 300, 590, 999, 660, 730, 242, 715, 536, 900, 419
2. Приклади ( в парах)
500+63= 200+80=
400+500= 600+18=
300+45= 600-300=
900+99= 100+30=
700+9= 800+14=
400+1=
Відповіді розмістіть в порядку зростання. Переверніть картки і прочитайте (діти читають: БУДОВА СЛОВА)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні ми узагальнимо знання з теми «Будова слова». Повторимо частини основи, будемо добирати спільнокореневі слова (слайд 5) .
4 зупинка . Острів Відпочинку
Діти виконують рухи під керівництвом учня класу під мелодію «Чунга чанга»( додаток 3).
ІУ. Узагальнення і систематизація знань учнів.
5 зупинка .
Мис Міркувань
Завітав сьогодні в клас
На урок знову до нас
Кубик, діти, не простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає,
Знання ваші перевіряє.
(Запитання : що таке корінь? Що таке основа? Закінчення? Префікс?
Написання префіксів роз-, без-? Глухі приголосні звуки? Правопис префіксів з-, с-?)
Учні показують схематичне зображення частин слова (корінь, основа
слова, закінчення, суфікс, префікс)
6 зупинка . Острів Словниковий
Написати слова під диктовку, позначити префікси
Безводний, розказати, зголодніти, сфотографувати, сказати, спитати слайд 6)
7 зупинка . Острів Загадковий
Відгадати загадки, дібрати спільнокореневі слова до слів-відгадок, позначити корені:
Він скрізь: у полі і в саду,
А в дім не попаде,
І я тоді лиш з дому йду,
Коли вже він не йде.
(Дощ)
Спробуй, друже, відгадати,
Що за стрій у небесах:
Чи клубки пухкої вати,
Чи то пір’я з крупних птах,
Чи біжить овець отара?
Ні, пливуть це білі …
(Хмари)
У морях і річках живе,
Але часто по небу літає.
А як набридне їй літати,
На землю знову осідає.
(Вода)
8 зупинка . Острів Найспритніших
Кожен учень отримує картки з малюнками.
Завдання. Назвіть зображених тварин і їхніх дитинчат, предмети у звичній формі і зменшувально – пестливій.
На картках зображення: кішка, лев, мавпа, ведмідь, слон, тигр (слайд 7).
9 зупинка . Острів Скарбів
Острів по курсу якийсь дивовижний.
Давайте до нього підійдемо ближче.
Та це ж Острів Скарбів! Усі, діти, виходьте з корабля на сушу.
На цьому острові нам потрібно знайти правильну стежку: пройти по
зупинках- спільнокореневих словах. Якщо зіб’ємось із дороги, то не знайдемо скарб. Діти читають:
Море- морський - моряк- приморський
Корабель- кораблик- кора
Вода- водичка- водяний- водити- безводний
Щоб відкрити ключем скарб, потрібно підібрати слово, щоб підходило до даної схеми.
У. Підсумок уроку
Вправа «Мікрофон»
-Ми дійшли до скарбу. Щоб відкрити, потрібно повторити, що вчили на уроці
- Найцікавішим на уроці було…………
- Які ваші враження від подорожі?
- На якому острові вам найбільше сподобалося працювати? Чому?
- Завдяки чому нам вдалося виконати всі завдання?
УІ. Домашнє завдання
Різнорівневі завдання (додаток 4)
Оцінювання учнів: учні отримують медалі: «Молодець», «Відмінно», «Добре»
Наш урок закінчився. Але ваша подорож океаном Знань триватиме все ваше життя!
Пам'ятайте завжди, любі діти,
У житті всім потрібні знання.
А ще завжди слід добро творити
Щохвилини та щодня!!!
Хочу вам сказать в кінці –
Ви сьогодні молодці! (слайд 8)