Ра уроці ознайомити з головними словами в реченні, вчити знаходити їх у реченнях, будувати речення за поданими головними словами; розвивати мовні вміння дітей, мислення; виховувати любов до художнього слова, інтерес до читання.
Українська мова
2 клас
РОЗДІЛ . Речення
Автор: Онищенко Галина Іванівна,
вчитель початкових класів
спеціаліст
Розаліївського НВО «ЗОШ І-ІІІ
ступенів – дитячий садок»
Білоцерківського району,
«Старший вчитель»
Тема. Головні слова в реченні. Складання речень
Мета: ознайомити з головними словами в реченні, вчити знаходити їх у реченнях, будувати речення за поданими головними словами; розвивати мовні вміння дітей, мислення; виховувати любов до художнього слова, інтерес до читання.
Обладнання: Мультимедіа-проектор; презентація «Урок української мови»; підручник М. А. Біленької, М. С. Вашуленка «Рідна мова» 2 клас. К. «Освіта», 2010, робочі зошити; портрет Т.Г.Шевченка, малюнки: зайчика, дятла і лисички.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
— Починаємо урок з української мови. Подивіться на дошку і перевірте, чи правильно ви тримаєте ручку і сидите на уроці.
(Слайд 2-3)
Зошит свій я відкриваю,
Навкоси його кладу.
Ручку я ось так тримаю.
Сяду рівно, не зігнусь.
Буду я писати гарно,
До роботи я берусь.
— Пропустимо два рядки і запишемо заголовок.
(Слайд 4)
15 листопада
Класна робота
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 160)
- Вдома ви виконували вправу 160. Які види речень ви знаєте?
- Для чого вони вживаються?
- Які розділові знаки потрібно ставити в кінці речень?
- Які розповідні речення ви списали? ( Я дивитимусь. Руками я не буду їх займать!)
- Як ви їх розпізнали? (Слайд 4)
Декілька учнів розповідають про речення, спираючись на таблицю вправи 158.
Які бувають речення? |
Для чого вони вживаються? |
Розділові знаки в кінці реченнь |
Розповідні |
Щоб розповісти або повідомити про щось.
Діти принесли їжачка в живий куточок. |
Крапка, знак оклику |
Питальні |
Щоб запитати про щось
Що зробили діти? |
Знак питання |
Спонукальні |
Щоб спонукати до чогось
Відчини віконце, мамо! |
Крапка, знак оклику |
2. Хвилинка каліграфії
Гра «Зберіть речення»
Переймай, добре, все.
(Слайд 5)
3. Робота з малюнками
— Зверніть увагу на малюнки (Слайд 6). Складіть і запишіть два речення: перше – зі словом заєць, друге – зі словом лисиця.
— Які слова ви вибрали б, якби я попросила вас знайти головні слова у першому (другому) реченні?
ПІ. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні ми розширимо свої знання про речення, дізнаємось, як визначати головні слова. Запишіть тему уроку (Слайд 7)
Головні слова в реченні
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Колективна пошукова робота (вправа 161)
— Прочитайте, будь ласка, вірш. Хто автор цього вірша?
— Що ви можете про нього розповісти?
Висновок можна оформити у вигляді схеми:
Головні слова речення
хто? що? що робить?
( Слайд 8)
2. Робота в парах (вправа 162)
Перевірка — опитування пари.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Самостійна робота (вправа 163)
— У якій казці ми зустрічали ці речення?
— А які ще народні казки ви читали?
— Чи цікаво вам було читати? Чому? Перевірка — індивідуальне опитування.
2. Фізкультхвилинка
Хай відпочинуть ваші пальчики для подальшої роботи.
(Слайд 9)
Ми писали, ми трудились.
Наші пальчики втомились.
Треба трішки відпочити
І роботу доробити.
3.Диференційоване завдання
Учні з вищим рівнем підготовленості виконують вправу 165, учні з більш низьким рівнем — вправу 164.
4. Розгадування ребусів
Слайди (10 – 14).
З одним із словом (на вибір) скласти речення і визначити головні слова.
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
— Прочитайте слова (Слайд 15) і вставте пропущені букви.
Учит_ль, дят_л, д__ктант.
— Подумайте, як скласти речення зі словами вчитель і диктант, щоб слово учитель було головним, а диктант — не головним.
— Як знайти в реченні головні слова?
2. Підготовка до виконання домашнього завдання
— Прочитайте речення із вправи 166. Чого в них не вистачає?
— А де ж можна знайти для них головні слова?
— Доберіть головне слово і доповніть перше речення.
— Які головні слова в ньому? Як їх упізнати? А як позначити?
— Аналогічно ви опрацюєте всі наступні речення.
3. Метод «Від А до Я»
Діти об'єднуються у групи по 4 - 6 осіб. Кожна група отримує певну частину абетки (на картках) – наприклад, від А до Д, від Ж до Л.
Групи придумують підсумкові речення за темою уроку, кожне з яких починається з їхніх літер.
VII.Домашнє завдання
(Слайд 16)
—Над якими словами ми працювали сьогодні на уроці?
—Як визначити головні слова?
—Як підкреслюються головні слова в реченні ?
(Слайд 17)
Домашнє завдання:
Вправа 166, усно скласти розповідь про головні слова у реченні за допомогою складеної опорної таблиці.
Дякуємо за роботу! (Слайд 18)
Урок закінчено.