Урок з української мови 9 клас
Тема: Види складнопідрядного речення.
Мета:
• навчальна: закріпити та узагальнити знання учнів про складнопідрядне речення та особливості його будови;
• розвивальна: розвивати вміння і навички розпізнавати види складнопідрядних речень і визначати їх будову;
• виховна: виховувати в учнів любов до свого народу, любов до рідного слова, усвідомлення цінностей знань для сучасної молоді.
Тип уроку: узагальнення знань умінь та навичок (урок-подорож)
Девіз
Знання – це скарб.
ХІД УРОКУ
І. Повідомлення мети уроку
Вчитель. Я вас запрошую відправитися в мандри, у країну Складнопідрядного Речення. У цій країні є скарби, тож в подорож скоріше. Не гаймо часу і відправляймося. Дорогу нам вкаже карта. Щоб дорога коротшою здалася, я вам розповім лінгвістичну казку.
КАРТА ПОДОРОЖІ
Казка про види складних речень
У країні Граматичній,
Серед міст, морів та сіл,
У родині Синтаксичній
Народились три сини.
Та ім’я я їх забула,
Бо давно це вже було.
Будьте пильні, тоді, може,
Пригадаємо його.
І коли хлоп’ята стали вдалі молодці,
Батько кожному на згадку
Королівство залишив.
Старший син – він нам знайомий
Мудрий воїн, вірний друг.
Із сполучником сурядним
Править волю він свою.
А щоб сварок із царем,
Із розумним кролем не було,
Їм сполучний допоможе,
Розділивши так права,
Що залежних тут нема,
Поєднає всіх у сварці,
Протиставить двох сусідів –
Не для розладу, для миру.
Другий син то – грізний князь
Із сполучником підрядним
Налякав всіх так, хоч плач.
Мешканці тії країни,
Всі залежні тільки він
Головним себе вважає,
По хоромах проходжає.
Тільки інколи, в обід,
Дозволяє цар-злодій
Стати жителям країни
На початку, перед ним.
І від того ті щасливі,
Що стоять вже не в кінці.
Та дурні не розуміють,
Що підрядні все ж вони.
А сполучник-помічник
Він роботу не кидає, князю все допомагає
(І у будні і в свята, від зорі і до зорі).
У підлеглих молодців все з’ясовує питання:
Який то був учора день?
Чия приходила сестриця? І місце, де вона живе?
І час зазначити годиться?
Чому приходила вона? Скажи причину терміново,
Мета та наслідки розмови.
Коли ж з’ясуються усі обставини потрібні,
Тоді наступного пита. Й тому нема кінця.
Отак живе народ простий
Той, що підрядним зветься.
А третій син, їх менший брат
Також князює поряд.
Про його бачте знаю так:
Порад не потребує. І тому з сполучником не товаришує.
Про чудасії в країні цій дізнаємося згодом
Отож чекайте на листи з країни Граматичної
Про родину Синтаксичну, в якій колись давно
Три сини народились. Їх імена усі згадали ?
Ну тоді скоріше в путь! Бо говорять старі люди,
Хто в країні побувай, найбагатшим в світі стане.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Аналіз матеріалу з метою узагальнення вивченого
Зупинка «Асоціативне гроно»
Учням по черзі записують асоціацію щодо складнопідрядного речення.
(додаток 1)
Проблемне запитання: Чи уявляєте ви наше мовлення без складнопідрядних речень? Відповідь обґрунтуйте. (На це запитання дев’ятикласники дають відповідь в кінці уроку)
Зупинка «Проклади місток»
1. Там, де цвіт зелений гай, золоті горять пожари.
|
Час |
2. Молоді, чорняві скрипалі позакидали назад голови, так що на них ледве держались шапки (І. Нечуй-Левицький). |
Причина |
3. Треба зараз вертатися, поки вона недалеко одійшла й не забула дороги (М. Коцюбинський).
|
Наслідок |
4. Хоч би хто й захотів мені повірити, навряд чи зважиться (І. Цюпа)
|
Місце |
5. Гасли вікна, бо вже синій день дивився крізь намерзлі шибки до кожної хати (І. Цюпа).
|
З неоднорідною підрядністю |
6. Діти не знали, скільки минуло часу відтоді, як вони полізли в підземний хід (О. Донченко). |
Послідовна підрядність |
7. Лесі теж кортіло вибігти, погратися з дітворою, з котрою через погану погоду давно не стрічалася, або просто стати і дивитись, як кружляють у повітрі й нечутно падають на землю, на дахи будинків, на луг і річку легенькі зірчасті сніжинки (М. Олійник).
|
Допустовим |
Ключ.
1 Місце 4. допустові 7. неоднорідна підрядність
2. наслідок 5. причина
3. час 6. послідовна підрядність
Зупинка «Поштова»
(Індивідуальні завдання)
Картка № 1
Доповни речення
1. Складнопідрядним називається речення, яке ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2. Складнопідрядні речення поділяються на три групи: ____________________________________________________________________________________________________________________________________
Картка № 2
1. Склади та запиши складнопідрядне речення.
____________________________________________________________________________________________________________________________________
2. Чим відрізняється складнопідрядне речення від складносурядного.
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Картка № 3
1. Складнопідрядні речення з кількома підрядними – це ____________________________________________________________________________________________________________________________________
2. Визначити вид складнопідрядного речення та накреслити схему.
Гнат правив у нас за старшого, бо в нього вже вуса посіялись.
__________________________________________________________________
Картка № 4
1. Скласти складнопідрядне речення з підрядним обставинним, означальним, з’ясувальним.____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2. Навести приклад складнопідрядного речення з однорідною підрядністю.
____________________________________________________________________________________________________________________________________
Зупинка «Детективи»
До поданих речень накреслити схеми. Визначити вид речень
1. Ще в дитинстві я ходив у трави, де дуби мовчати величаво у краплині ранньої роси. 2. Для того щоб багато знати, треба читати. 3. Якщо шукаєш у книгах мудрості, то знайдеш велику користь душі. 4. Літо було дощове, так що трава висока. 5. Могутній той народ, який має синів, об’єднаних любов’ю до Вітчизни. 6. Той, хто по-справжньому любить свою Батьківщину, з усього погляду справжня людина. 7. І якщо впадеш ти на чужому полі, прийдуть з України верби і тополі.
Зупинка «Лінгвістичне дослідження»
Зробити синтаксичний розбір речення.
Хоч би як високо не оцінили вас, завжди майте мужність визнати себе неуком.
Переглянути відеоролик «Шевченків заповіт» та визначити скільки складнопідрядних речень вжили у своєму мовленні герої.
Посилання на відео https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=PAsoWxEkR0M або
VІ. Підбиття підсумків уроку.
Застосування інтерактивного методу «Мікрофон» (учні дають відповіді на проблемне запитання).
(Вчитель зі скриньки дістає лист і зчитає його. додаток 2).
Учні роблять висновок, що знання – найцінніший скарб.
V. Оцінювання.
ІV. Домашнє завдання.
Диференційоване:
Знання – ось та сфера,ось та велика сила, що стоїть вище життя, у якій саме життя знаходить свій смисл і своє виправдання.
Додаток 1
Додаток 2
ДОРОГИЙ ДЕВ’ЯТИКЛАСНИКУ!
ТВІЙ СКАРБ У ЦЬОМУ ЛИСТІ,
ТОЖ БЕРЕЖИ ЙОГО ТА ПАМ’ЯТАЙ
Хоч ти завзятий мандрівник,
Хоч ти шукач пригод цікавих,
Але шукати йдеш скарби:
Багатства й слави.
І ти для себе скарб знайшов
(Щоправда він безцінний).
І за плечима не носить,
Від злодіїв не боронить.
Він тим і скарб, що ти його
Здобув зусиллям власним
Цей скарб – знання.
Вітаю я, що ти вже його власник.
Цей лист для вас,
Для всіх хто так,
Крупинка за крупинкой
Збирав скарби – знання тверді
В свою чарівну скриньку.
Ваш вірний друг і порадник
Складнопідрядне Речення