Тема. Змінювання іменників за числами. Розігрування діалогу. Пошук у тексті потрібної інформації.
Мета: закріплювати вміння учнів змінювати іменники за числами ; удосконалювати навички пошуку цікавої інформації у тексті; розвивати мовлення учнів, виразне читання, логічне мислення; формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську компетентність; виховувати інтерес до традицій інших народів.
Обладнання: підручник К.Пономарьова «Українська мова та читання»; Презентація «Змінювання іменників за числами. Розігрування діалогу. Пошук у тексті потрібної інформації»; 6 цеглинок Лего; ялинка і смайлики для рефлексії.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна, здоров’язбережувальна.
Перебіг уроку
І. Вступна частина
1) Організація класу:
Знову дзвоник кличе в клас,
Знання нові чекають нас.
Ми дуже любим рідну мову,
Її мелодію чудову.
Тож починаємо урок –
нехай знання ідуть вам впрок
2) Актуалізація знань учнів.
- Які слова ми досліджуємо вже протягом багатьох уроків? (Іменники)
- Що вони означають?
- На які питання відповідають?
- Скільки предметів можуть означати?
3) Гра «Знайди порущника» ( з цеглинками Лего)
Учитель називає ряд слів, ужитих в однині, Серед названих слів лунають такі, що вжиті у множині. Якщо звучить слово-«порушник», учні мають підняти вгору червону цеглинку.
Подарунки, іграшка, ялинка, шишка, прикраси, привітання, листівка, ліхтарики, торт, смаколики, вогні, маскарад, феєрверк.
4) Каліграфічна хвилинка
Сс св свя ят то свято
ІІ. Основна частина
(Двоє учнів розігрують діалог, Вправа 1, ст.70)
Свято – Новий рік.
Інформація від учителя
Характерною рисою новорічного святкування в Україні було щедрування – обхід хат із побажанням щастя і здоров’я членам родини. Цей обряд супроводжувався виконанням віршів, пісень, а натомість діти отримували подарунки ( цукерки, фрукти, гроші)
ІІІ. Заключна частина
ІV. Рефлексія
У вас на партах лежать смайлики у вигляді новорічних кульок. Оберіть той, який найбільше відповідає вашому настрою і прикріпіть його на ялинку. Якщо вважаєте по-іншому, залиште кульку біля ялинки.
Або! Створити ялинку з цеглино Лего та прикрасити її кульками.
Додаток 1
В сусідній Угорщині для залучення в будинок радості та благополуччя, угорці з настанням Нового року починають свистіти у всілякі дудки, ріжки і свистульки.
У Польщі Польща славиться своїми традиціями і звичаями на Новий рік. На новорічному і різдвяному святковому столі в поляків неодмінно повинні бути 12 страв (за кількістю апостолів і місяців). З них жодного м’ясного. А найголовнішою стравою на новорічному столі є короп. Голову коропа з’їдає господар будинку, цим йому виявляється пошана і повага. Також у Польщі на Новий рік традиція – лусочки коропа необхідно помістити в гаманець голови сім’ї. Існує повір’я, що після Нового року вони перетворяться на монети. Крім того на Новий рік у Польщі заведено пекти фафернуху – печиво з медом і горіхами, а ще спеціальні хлібці у вигляді фігурок тварин і птахів.
У Румунії є традиція розмовляти в Новий рік із тваринами – там продовжують вірити в чудеса і святкове диво. Тут існує повір’я про те, що напередодні Нового року тварини можуть розмовляти людською мовою. Вважається, якщо тварина заговорила, це означає, що майбутній рік принесе важкі випробування в сім’ю.
Словаччина теж відзначилася цікавою новорічною традицією: коли вся родина збирається у новорічну ніч за святковим столом, найстарший із присутніх повинен набрати повну ложку традиційного словацького пудингу — loksa — і підкинути в стелю. Чим більше ласощів прилипне, тим вдалішим і багатшим буде прийдешній рік. І чистішим вбрання гостей!
Власне молдавської є традиція вставляти в випічку маленькі папірці з побажаннями на Новий Рік. Люди їдять ці новорічні пироги (плацинди), дістають папірці і дізнаються що чекає їх в новому році.
У цей вечір у білорусів прийнято ходити в гості й засилати сватів. Колядникам у цю ніч дозволялось знімати ворота, затикати димарі, замикати двері тощо. Часто збирали на купу плуги, сани, вози різних господарів, які потім їх вранці шукали. Також у цей день дівчата гадали на майбутню долю.