Урок. "Ознайомлення з багатозначними словами. Складання і записування речень з багатозначними словами.

Про матеріал
Мета: ознайомит учнів із багатозначними словами; учити складати речення з ними; збагачувати словниковий запас учнів; формувати компетентність спілкування рідною мовою.
Перегляд файлу

                                                        Маріупольський НВК «гімназія-школа» № 1

                                        Вчитель початкових класів

                                        Дунська Тетяна Вікторівна

 Тема. Ознайомлення з багатозначними словами. Складання і записування

           речень з багатозначними словами.

Мета. Ознайомити учнів з багатозначними словами, уміння пояснювати

           значення слів;  збагачувати  словниковий  запас учнів; формувати

           компетентність    спілкування    рідною  мовою;  розвивати   увагу,

           спостережливість,  творчі  здібності; виховувати уважність,любов

           до рідної мови.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Освітні галузі: мовна-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна.

Обладнання: малюнки, картки для роботи в групі, завдання для самостійної

                       роботи,підручник К.Пономарьова.Українська мова  та читання. 1 частина,Київ,»Оріон», 2019 р.

                                       Хід уроку.

I.Мотивація  навчальної діяльності.

1.Організаційний момент.

   Всі почули ви дзвінок,

   Він покликав на урок.

   Кожен з вас приготувався,

   На перерві постарався.

   Зараз сядуть лиш дівчата,

   А за ними і хлоп’ята.

   Ми урок свій будемо розпочинати,

   Рідну мові залюбки продовжувати вивчати!

2.Вправа «Саморефлексія».

   Я, учень 2-А класу,

   Вмію: вибирати головне

               охайно писати

               робити висновки

               працювати самостійно, в парі, в групі.

Ціную:  нові знання

              думки товаришів

              корисні поради.

  • Те, що ви вмієте і цінуєте, позначте «+», решту – «-»
  • Чого ви не вмієте?
  • Отже, над чим будемо працювати на уроці.

II. Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Перевірка домашнього завдання.(стор.42.Вправа 12)
  • Прочитайте словосполучення слів, ужиті в переносному значенні.
  • Чому ви так вважаєте?
  •  Доведіть свою думку.

Висновок: переносне значення з’являється тоді, коли справжнє значення слів переноситься на інші за схожістю ознак.

  1. Гра «Пряме і переносне значення слів». Робота з цеглинками LEGO.

(Вчитель  показує сполучення слів, учні за допомогою цеглинок

           показують, в якому значенні воно вжито –в прямому чи переносному)

Золота сережка – золоте колосся

Бурякове листя – бурякова кофта

Залізний провід – залізний характер

Каштанове дерево – каштанове волосся

Гіркий перець   -   гірка правда

  1. Каліграфічна хвилинка

Жж   жу   ль   ав   жув   ур

  • Утворіть слово, виконуючі дії.

Же-е-урол-о-л+ас-с+ви-и+ля-я+і (журавлі)

  1. Довідкове бюро.(Розповідь учня про птаха з демонстрацією малюнка).

Журавель – великий перелітний птах з довгими ногами, довгою шиєю та прямим гострим дзьобом. Не можна руйнувати гнізд цих птахів. За народним повір’ям , розламане гніздо приведе до лиха.

  1. Слово учителя.
  • У народі журавлів називають весною веселками, тому що вони несуть радість, а восени – журавлями, бо ця назва утворилася від слова журба,

жура.

  1. (На дощці  вивішені  малюнки, учні по черзі читають вірші)

Завжди двері відмикаю,

Журавлиним я буваю.

Я не він. А він не я.

Спільне в нас лише ім’я.

(Ключ, що відмикає замки та журавлиний ключ).

Я на дереві гойдаюсь.

Я в конверті відправляюсь.

Я не він. А він не я.

Спільне в нас лише ім’я.

(Лист дерева, лист в конверті.)

  • Яке ім’я спільне на цих малюнках?
  • Що спільного в цих словах?(Ім’я, назва предмета)
  • Що відмінне? (Значення)

III. Повідомлення теми та мети уроку.

Сьогодні ми на уроці з’ясуємо, чи завжди слова мають лише одне значення. Познайомимось  із словами, які мають одну назву, але мають кілька значень;навчимося  пояснювати значення таких слів, з’ясуємо назву таких слів.

IV. Вивчення нового матеріалу та закріплення вивченого.

  1. Робота з підручником.(колективна)
  • Стор.43,Вправа 1.Прочитайте розповідь про мешканців моря.
  • Які слова ви плануєте вставити у речення?
  • Прочитайте свою розповідь.
  • А тепер погляньте, що уявили собі Щебетунчик і Читалочка.
  • Хто з них помилився?
  • Я з вами згодна. Помилився Щебетунчик.
  • А чому у всіх однакова відповідь?
  • Це багатозначні слова.
  • Виконання Вправи 3.Записати розповідь.
  1. Фізкультхвилинка.

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться.

І до сонця потяніться,

В різні боки похиліться,

Веретеном покрутіться.

Раз – присядьте, два – присядьте

І за парту тихо сядьте!

  1. Слова, яке мають  одне ім’я, одну назву, але кілька значень, можна зрозуміти лише в реченні, тексті, в сполученні слів.
  • Давайте це перевіримо. Вправа 6, стор.43
  • Уважно послухайте вірші, розгляньте малюнки . Знайдіть поміж них ті, що мають однакову назву.
  • Носить півник - співунець

На голівці гребінець.

Гребінцем тим – знає кожний –

Причесатися не можна.

А у мене, а у мене

Гребінець новий, зелений.

  • Скільки значень має слово «гребінець». (Два)
  • Які це значення? Гребінець у півника і гребінець для розчісування волосся.
  • Я воду закриваю.

Я вантажі підіймаю.

Я не він, а він не я.

Спільне в нас лише ім’я.

(Кран  для води, підйомний кран.)

  • Я в небі весело сяю.

Я тлю всю поїдаю.

Я не він, а він не я.

Спільне в нас лише ім’я.

  • Сонечко – зірка, сонечко – комашка.
  • Про одну пару малюнків з однаковою назвою складіть і запишіть два речення.
  1. Робота в парі. Прочитайте, поясніть значення виділених слів.
  • Школярі вишикувались на урочисту лінійку. Дівчинка взяла в школу олівець і лінійку.(Лінійка – збір, лінійка – прилад для креслення відрізків.)
  • Величезні язики полум’я охопили будівлю. Тримай язик за зубами.

(Язики – виблискування полум’я, виривання полум’я вгору. Язик – орган людини, що в прислів’ї  означає: не говори багато.)

  1. Робота в групах. Стор.44, Вправа 7.
  • Прочитай речення та порівняй їх за малюнками.
  • Якої помилки припустилася художниця? Поясніть чому?
  • 1 група – Біля комп’ютера мишка.
  • 2 група – У вазі – котики.
  • Командири груп презентують роботу групи.

V. Узагальнення вивченого матеріалу.

      - Як називаються слова, що мають декілька значень?

      - Уважно послухайте казку, назвіть слова які мають декілька значень.    

         Інсценування казки «Хто вони?»

        Зійшлися троє.

  • Яка я гарна, сказала одна.
  • Мене вкриває шовкова трава і змивають хвилі.
  • Зате я дуже гостра і можу знищити твою шовкову траву, - відповіла друга.
  • Чим ви вихваляєтесь? – промовила третя. – Ось я буваю чорною і русявою, і золотавою, а маю однакове з ваим ім’я.

(Коса-  на морі полоска піску, що омивається водою; коса – ділянка на полі з травою; коса – заплетене волосся; коса – прилад для косіння трави)

VI. Підсумок. Рефлексія.

  • Що нового  дізналися на уроці?
  • Назвіть три слова-асоціації з нашим уроком.
  • Урок був …., …, …..(Цікавий, продуктивний, корисний, пізнавальний).
  • Дякую вам за урок. Ви були дружні і активні увесь цей  час.

     

 

 

 

 

    

docx
Додано
25 лютого 2021
Переглядів
1484
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку