Це урок - закріплення нових знань по темі. На уроці учні навчаються позначати м'якість приголосних знаком м'якшення (ь); розвивають навички звуко-буквеного аналізу слова .
Тема. Позначення м’якості приголосних звуків знаком м’якшення.(2 клас)
Мета: створити сприятливий психологічний настрій учнів на роботу, активізувати увагу дітей ;навчати учнів позначати м'якість приголосних знаком м'якшення (ь); розвивати навички звуко-буквеного аналізу слова; виховувати уважність;
продовжити роботу по формуванню дружніх стосунків в
колективі, викликати почуття любові до рідного краю.
Обладнання: картки з завданням, картки з текстом, малюнок сонечка і м’якого знака.
Хід уроку
Ι Організаційний момент.
- Сонечко встало,
Іде новий день.
Любі малята
Усім: "Добрий день!"
Пташечка в небі
|
Співає пісень.
Ніби вітає усіх:
"Добрий день!"
Дзвоник видзвонює
Дзень! Дзень - дзелень!
Учні, школярики,
Всім: Добрий день!
-Діти,у різних життєвих обставинах людині важко бути самій. Вона потребує підтримки й допомоги. Є також і справи ,які передбачають тісну взаємодію. А ми пам’ ятаємо, щоб діяти разом, треба вміти домовлятися і підтримувати один одного. Я вам дарую свою підтримку у вигляді
і вірю в вас.
ΙΙ Мотивація пізнавальної діяльності
А тепер,діти,я вам розкажу одну історію,в якій одному головному герою потрібна допомога,підтримка.
Казка про м’який знак
Одного разу прийшов у палац до Фонетики м’який знак i сказав:
— Добра королево, дозволь менi пiти з твоєї крани, бо я бiльше не можу тут жити.
— Розкажи менi, що з тобою трапилося, і чому ти хочеш пiти.
М’який знак тяжко зiтхнув i вiдповiв:
— Все дуже просто. Я нiкому не потрiбен у твоїй країнi. Звуки i букви кажуть, що вiд мене немає користi i я тiльки займаю зайве мiсце.
Королева обурилася, почувши таке:
— Вони самi не розумiють, що кажуть.
— Але вони правi. Я єдина буква в алфавiтi, яка не має звука. Та i чим я можу прислужитися iншим, крiм пом’якшення приголосних у деяких випадках? Але це, мабуть, не дуже важливо для всiх.
Королева замислилась на мить i сказала:
— Будь ласка, iди додому і заспокойся. Я спробую тобi допомогти.
-Діти,а як ви б підтримали м’ який знак?
ΙΙ .Вивчення нового матеріалу
Отже тема уроку „Позначення м’якості приголосних звуків знаком м’якшення”
На уроці ми з’ясуємо, коли і для чого потрібна нам ця буква, будемо закріплювати знання про тверді і м’які приголосні звуки.
1.Звернемося до таблиць і проведемо спостереження за мовним явищем. Прочитаємо пари слів.
Лан – лань
син-синь
рис – рись
завод – заводь
булка-булька
- Яка різниця в написанні цих слів?
- Що ж відбулося, коли дописали ь ? (змінилося значення слова)
- То чи важливо нам знати, де і коли писати ь?
Запишемо в зошит ці слова і запам’ятаємо, що ь позначає м’якість попереднього приголосного.
ΙΙΙ Первинна перевірка засвоєння знань
1.Робота в групі.
Прочитайте слова .Знайдіть і виправте помилки там,де вони є.
1група.День, пал…то,сльози,скрин…ка,півень.
2 група. Ал…бом,молодець,олівець,пальто,дон…ка.
3 група. Кінь,кіл…це,лебідь,окунь,мален…кий.
4 група. Біленька,модел…,альбом,рись,квітон…ки.
5 група. Синька,материнська,сіл…,день,раден…кі.
Випишіть слова ,в яких ви виправили помилку. Поділіть на склади для переносу.
Презентація групової роботи.
3.Гра «Багато-один»
Коні-…….. дні-….
Лосі-…… моделі-….
Ведмеді-…..
-Зробимо звуко-букв.аналіз слова(на дошці)
Ведмідь- 7б.,6зв.,2скл.
Гол. е і
Пр.гл. -
Дзв. в д м д
Фізкультхвилинка «Сонечко»
Зробіть коло у формі сонечка.Кожен з вас зараз стане сонячним.Поверніться направо-наліво,покрутіться навколо себе,щоб зігріти інших.Посміхніться один одному,передавая приємне тепло і підтримку,яка знадобиться в наступній роботі.
/V Контроль і самоперевірка знань
Робота в групі . Робота з текстом
Народження краси
Був холодний весняний ранок.
Сірий запилюжений асфальт репнув. У цю тріщину протислася маленька рослинка. Тендітне стебельце,маленька жовта квіточка. Візерунчасті зелені листочки. Десь над нею пропливали кульбабки ,айстри,тюльпани,півонії та ще якісь квіти.
А квіточка росла.
1 група.Виписати з тексту всі слова,в яких приголосні звуки пом’ якшуються знаком м ‘якшення.
2 група. Зробити звуко-букв.аналіз слова стебельце.
3 група. Якому слову в тексті належить звукова модель
4група. Поділити слова на склади для переносу
5 група. Що було підтримкою для маленької жовтої квіточки у холодний весняний ранок?
Висновок: ь вказує на м’якість попереднього приголосного.
Презентація групової роботи.
VΙ Підсумок уроку.
VΙΙ Інформація про домашнє завдання:
Підібрати загадку, у відгадці якої є м’який знак.
Прочитайте слова .Знайдіть і виправте помилки там,де вони є.
1група.День, пал…то,сльози,скрин…ка,півень.
Випишіть слова ,в яких ви виправили помилку. Поділіть на склади для переносу.
-------------------------------------------------------------------------------
Прочитайте слова .Знайдіть і виправте помилки там,де вони є.
3 група. Кінь,кіл…це,лебідь,окунь,мален…кий.
Випишіть слова ,в яких ви виправили помилку. Поділіть на склади для переносу.
--------------------------------------------------------------------------------
Прочитайте слова .Знайдіть і виправте помилки там,де вони є.
4 група. Біленька,модел…,альбом,рись,квітон…ки.
Випишіть слова ,в яких ви виправили помилку. Поділіть на склади для переносу.
-------------------------------------------------------------------------------
Прочитайте слова .Знайдіть і виправте помилки там,де вони є.
5 група. Синька,материнська,сіл…,день,раден…кі.
Випишіть слова ,в яких ви виправили помилку. Поділіть на склади для переносу.
----------------------------------------------------------------------------
Прочитайте слова .Знайдіть і виправте помилки там,де вони є.
2 група. Ал…бом,молодець,олівець,пальто,дон…ка.
Випишіть слова ,в яких ви виправили помилку. Поділіть на склади для переносу.
Народження краси
Був холодний весняний ранок.
Сірий запилюжений асфальт репнув. У цю тріщину протислася маленька рослинка.Тендітне стебельце,маленька жовта квіточка.Візерунчасті зелені листочки.Десь над нею пропливали кульбабки ,айстри,тюльпани,півонії та ще якісь квіти.
А квіточка росла.
1 група.Виписати з тексту всі слова,в яких приголосні звуки пом’якшуються знаком м’ якшення.
Народження краси
Був холодний весняний ранок.
Сірий запилюжений асфальт репнув. У цю тріщину протислася маленька рослинка.Тендітне стебельце,маленька жовта квіточка.Візерунчасті зелені листочки.Десь над нею пропливали кульбабки ,айстри,тюльпани,півонії та ще якісь квіти.
А квіточка росла.
2 група. Зробити звуко-букв.аналіз слова стебельце.
Народження краси
Був холодний весняний ранок.
Сірий запилюжений асфальт репнув. У цю тріщину протислася маленька рослинка.Тендітне стебельце,маленька жовта квіточка.Візерунчасті зелені листочки.Десь над нею пропливали кульбабки ,айстри,тюльпани,півонії та ще якісь квіти.
А квіточка росла.
3 група. Якому слову в тексті належить звукова модель
Народження краси
Був холодний весняний ранок.
Сірий запилюжений асфальт репнув. У цю тріщину протислася маленька рослинка.Тендітне стебельце,маленька жовта квіточка.Візерунчасті зелені листочки.Десь над нею пропливали кульбабки ,айстри,тюльпани,півонії та ще якісь квіти.
А квіточка росла.
4група. Поділити слова на склади для переносу
Народження краси
Був холодний весняний ранок.
Сірий запилюжений асфальт репнув. У цю тріщину протислася маленька рослинка.Тендітне стебельце,маленька жовта квіточка.Візерунчасті зелені листочки.Десь над нею пропливали кульбабки ,айстри,тюльпани,півонії та ще якісь квіти.
А квіточка росла.