Урок - змагання знавців української мови
Тема: Слово про мову.
Мета: навчати дітей розуміти і збагачувати рідну мову, розширити і поглибити знання учнів про красу і силу рідної мови, розвивати творчі
здібності, активність,творчу думку, виховувати любов до рідного слова, бажання здобути знання, почуття гордості за свій рідний край.
Обладнання: емблеми, вислови про мову, відеокліп «Україна моя», диск з піснями Н.Май «На нашій Україні».
Зміст уроку
I. Організаційний момент.
Пролунав уже дзвінок.
Всіх нас кличе на урок,
Тож і ми часу не гаймо,
Наше свято починаймо.
Гостей радо вітаймо: «Добрий день!»
II. Повідомлення теми і мети уроку.
Вчитель. Дорогі друзі! Сьогодні ми зібралися на святі знавців української мови. Мова – душа народу. Кожному народу дорога його мова. А нам , українцям, найдорожча і найближча до серця – українська. А тому ми повинні завжди пам̕ятати, що той, хто зневажливо ставиться до рідної мови, не може викликати повагу до себе.
А сьогодні третьокласники покажуть і розкажуть, чого вони досягли вже у вивчені рідної мови. Адже більша половина дітей лише три роки тому почали її вивчати. Слово дітям.
1.Вивчайте мову українську,
Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,
Прекрасну, милу і чудову,
Як материнську пісню колискову.
2.Солов̕їну, барвінкову,
Колосисту на віки.
Українську рідну мову.
В дар дали мені батьки.
3.Берегти її, плекати
Буду всюди й повсякчас,
Бо ж єдина – так, як мати, -
Мова кожного із нас.
4.Мова рідна , слово рідне!
Хто вас забуває.
Той у грудях не серденько.
А лиш камінь має.
5.Мову свою я всім серцем люблю.
Нею співаю і розмовляю.
Мовою рідною славлю я день,
Працю і хліб, що лежить на столі
Скільки звучить українських пісень.
Всі :В різних куточках святої землі!
Пісня «Про нашу Україну» сл. і муз. Н.Май
6.Тепла, як сонячна днина,
Добра, неначе весна,
Мова віків України,
Казка її чарівна.
7.Мова – усміхнена квітка,
Радість весела, дзвінка.
Гарна, як небо улітку.
Ніжна, як пісня струмка.
8.Мова – джерельна криниця,
Райдужно – сонячний цвіт.
Це – українська зірниця,
Що зачаровує світ.
9.В клубі творчім нашім,
У Черкаському у нас.
Раді ми вітати.
Всіх вас в добрий час.
10.Ось, друзі, і нам час уже звітувати,
Чого ми навчились, чого досягли.
Тож будемо всі перешкоди долати,
Сміливо до знань перемоги іти.
Вчитель. На святі сьогодні працює журі професіоналів, яке буде оцінювати відповіді учнів:
Для зручності оцінювання учні класу поділилися на дві команди.
Конкурси
Команда « Знак » Команда «Слово»
Девіз: Ми знаки розділові, Девіз: Слово до слова –
Для пауз ми у мові. І зложиться мова.
Ви добре їх вивчайте, Учень: Із слова починається людина
І мову нашу знайте. Із мови починається мій рід.
Люблю я свою мову і пісню солов̕їну
Що полонила ніжністю весь світ.
Вчитель. Цікаво знати. Скільки мов на землі? Вчені називають різну кількість: від 3 до 5 тисяч. За даними лінгвістів, з усіх мов добре вивчені лише 500. Одна із них українська, одна з наймилозвучніших мов світу.
Вчитель: Цікаво знати. Якою мовою, як рідною, розмовляє найбільше людей ?
1м. китайська – 748 млн.
2м. англійська – 330 млн.
3м. російська – 240 млн.
14 –е м. українська – 50 млн.
Є штучні мови, які створені для об̕ єднання всіх людей. Найпопулярніша із них – есперанто.
Діти розповідають вірші про мову, Україну.
Вчитель.Яка людина знає найбільше мов на землі? Найвидатніший поліглот Гарольд Уїльямс з Нової Зеландії. Говорить 58 мовами і багатьма діалектами. Під час відвідування Ліги Націй у Женеві він розмовляв з кожним делегатом його рідною мовою.
Утворити якнайбільше нових слів із букв слова
Опис квітки та дарування її матусі.
Завдання для болільників.
Нас і бачать, нас і чують –
Це зовсім не дивина.
Як же наші імена. ( Букви і звуки)
Нас не можна роз̕ єднати.
Відрізняємось ми чим? –
Літер дві, а звук – один. (дж, дз)
Звуки ми, ще й голосисті.
Небагато нас, а все ж
Без нас слова не складеш. (Голосні звуки)
Кажуть, надто вже м̕ який.
Хоч мовчун, та не дивак,
В слові я – не зайвий знак. ( М̕ який знак)
Знають всі в ній поіменно,
А зовуть сім̕ ю ….. ( іменник)
Невелика, власне, лапка.
Робить паузу, всім знайома.
Як вона зветься? (Кома)
Він над крапкою завис.
Спонука до поклику.
Хто ж бо він? ( Знак оклику)
1 команда: Всім пташкам взимку дуже холодно і голодно.
2 команда: Діти з батьками змайстрували для птахів годівнички.
Вчитель. Легенда про Україну.
Було це давно – давно, коли святий Миколай роздавав подарунки. Одним він давав золото, другим – дорогоцінний одяг, третім – родючі землі. А коли все роздав, то побачив у кутку дуже гарну бідну дівчинку. Вона стояла у кутку і гірко плакала.
Миколай запитав:
І з того часу наша славна Україна вважається найгарнішою, найспівучішою країною світу.
Відеокліп «Моя Україна»
Діти.
1.Коли забув ти рідну мову,
Яка б та мова не була,
Ти втратив корінь і основу,
Ти обчухрав себе до тла.
2. О місячне сяйво і спів солов̕ я,
Півонії, мальви, жоржини!
Моря діамантів – це мова моя,
Це мова моєї Вкраїни.
3.То матері мова, а звуки твої.
Люблю, наче очі дитини..
О мово чудово! Хто любить її,
Той любить свою Україну!
Підсумки змагань, нагородження.
Вчитель. Вже скінчилось наше свято
І прощатися пора.
Всім присутнім ми бажаємо
Щастя, миру і добра.