Тема «Оповідання. Василь Чухліб «Повінь».
Мета: удосконалювати навички свідомого та виразного читання. Збагачувати словниковий запас школярів. Розвивати мову і мислення. Виховувати почуття любові до природи.
Обладнання: ІКТ, репродукції картин, малюнки до тексту.
Тип уроку : інтегрований
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Зараз почнеться читання урок
Ми зробимо з вами ще один крок.
В країну чудову, в природу казкову,
Що так нас чарує й збагачує мову.
Девіз уроку: «Добро починається з тебе»
В З П Ц К
(Веселим, завзятим, повчальним,цікавим, корисним)
-Які ми повинні бути?
(кмітливими, слухняними, уважними, спостережливими…)
Мовна розминка.
Добро починається з тебе. – питальною інтонацією
Добро починається з тебе. – окличною інтонацією
Добро починається з тебе.- прохальною інтонацією
Перевірка дом. завд.
Рідна ,рідна - тут виростає доля моя.
Вправа «Прочитай речення»
Гра «Що не так?»
Підручники у дітей закриті. Вчитель читає вірш «Бабусина радість» і навмисно робить заміни слів. Діти повинні на слух «упіймати» ці заміни і виправити.
ЩОДНЯ, (щоранку) як сонечко в небі засяє,
Бабусина радість НА ПОДВІР’Я (у двір) прибігає.
Хоч ще МАЛЕНЬКА (невеличка), зате не лінива!
Ускочить у ХАТУ(хвіртку) – і зараз до діла:
Сидів горобець на сосні, —
Заснув — і упав уві сні.
Якби не упав уві сні.
Сидів би він ще на сосні. (1)
У лузі журавлик
Щипав собі щавлик.
Купіть йому горщик -
Він зварить вам борщик.(5)
Бурі бобри брід перебрели,
Забули бобри забрати торби. (1)
Зайчик зілля з’їв у Зіни,
Захотів заїсти сіном.
Зіна зойкнула у сінях:
— Де ж узяти зайцю сіна?
Цікаві факти, група «Науковців» (використ.планшета, телефона, книжки)
Вчитель доповнює
А як ви гадаєте, який звук видає заєць? А хочете почути?( так) відео з звукозаписом
-На чий звук він схожий?( на плач малої дитини)
. Повідомлення теми уроку.
Робота за малюнком
ЗНАЙОМСТВО З АВТОРОМ ( Джигсоу)
Більшість його оповідань та казок – про природу.
Помер після важкої хвороби 20 листопада 1997 року.
АВТОРСЬКЕ КРІСЛО
Гра «Так – ні» . Діти пальчиками показують відповідь.
ПИТАННЯ:
1.Василь Чухліб народився в сім’ї вчителів? (так)
2. Перший його вірш опублікували коли він ще був маленьким? (Ні)
3. Закінчивши школу, молодого Василя запросили на роботу до редакції газети (так)
4. Деякий час учителював (так)
5. Більшість його коротких оповідань та казок – про природу.(так)
Словникова робота.
а)Лексико-орфоепічна.
- У тексті вам будуть зустрічатися важкі для читання слова. Давайте їх прочитаємо.
Чкур-не
Чкурне (дуже швидко побіг). А ще як в народі кажуть? (Накиває п’ятами)
Роз-до-лля
Роздолля (широкий простір вільний, широчінь.)
Не- при-над-ний
Непринадний (непривабливий)
Аж лу-на по-ко-ти-ла-ся
Аж луна покотилася (дуже голосно)
Сму-га ляг-ла
Смуга лягла ( залишився слід)
По-лою при-кри-ла
Полою прикрила ( край пальта)
Читання «буксирчиком». (вчитель-учень)
б)Лексико-семантична
Ремез - найменша пташка серед синичок, цікава тим, що робить гніздо схожим на рукавицю.
Зіщулився - зсутулився від страху.
Корч - пень з корінням.
Вухань- хтось з довгими вухами
В) мовно-лексичне завдання
- Прочитайте слова в колонках, з єднайте близькі за значенням.
Завирувало зігнувся
Чкурне закрутило
Зіщулився дремене
Зблиснуло прив язав
Прип яв мигнуло
Первинне знайомство з текстом ( комбіноване читання : вчитель – учень)
( розповідається про реальні події, які відбуваються або відбулися)
РОБОТА НАД ПЕРШОЮ ЧАСТИНОЮ
Гра «Знайди пастку» (вчитель читає першу частину і навмисно робить помилки)
Десна – річка, притока Дніпра.
-Які ви знаєте річки України?( Дунай, Дніпро, Десна, Тиса, Прут, Прип̓ять …)
Позначте на карті де протікає річка Десна
- чому тато голосно засміявся? (Тетянка побачила, що біля човна щось зелене блиснуло. Подумала, що то крокодил)
-Як ви гадаєте, чому вона так подумала? ( бо зелене та довге)
- Який би ви словесний малюнок могли б намалювати? (переказ першої частини)
- Як назвемо цю частину? (діти підбирають заголовок зі слів)
Хмара слів ( у човні, острівець, рукавичка, порятунок зайця, берег,смачний борщ)
РОБОТА З ДРУГОЮ ЧАСТИНОЮ
Як назвемо другу частину? (діти підбирають заголовок зі слів)
Хмара слів ( у човні, на острівці, рукавичка, порятунок зайця, берег,смачний борщ)
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (фізорг) . Пісенька про зайця. Діти виконують рухи і співають.
РОБОТА НАД ТРЕТЬОЮ ЧАСТИНОЮ
Напівголосне читання дітьми.
( За ключовими словами діти відтворюють подію, яка відбулася)
КЛЮЧОВІ СЛОВА: перепливли, притиснувся, полою прикрила, додому заберемо, воля треба, берег, чкурне, смуга лягла.
Хмара слів ( у човні, на острівці, рукавичка, порятунок зайця, берег,смачний борщ)
Підсумок уроку.
Гра «Продовж речення»
(добро починається з кожного із вас)
СЛОВО ВЧИТЕЛЯ
Мудрець сказав:
Живи, добро звершай
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізні від мавпи й звіра
Нехай ця істина стара:
Людина починається з добра.
Домашнє завдання