Мета: ознайомити учнів з літерою Гг («ге»), її назвою та звуковим значенням; формувати навички читання слів з цією літерою, вміння виконувати звуковий та звуко-буквений аналіз слів; розвивати логічне мислення дітей, уміння групувати предмети за певними ознаками; виховувати допитливість.
Мартиненко Алла Іванівна,
вчитель початкових класів,
спеціаліст,
ЕНВК №1
Енергодарської міської ради
Запорізької області
Тема: Звук [г], позначення його буквою Гг («ге») . Засвоєння дзвінкої вимови звука [г] в кінці слів, складів. Логічні вправи «Де живе?», «Де росте?»
Мета: ознайомити учнів з літерою Гг («ге»), її назвою та звуковим значенням; формувати навички читання слів з цією літерою, вміння виконувати звуковий та звуко-буквений аналіз слів; розвивати логічне мислення дітей, уміння групувати предмети за певними ознаками; виховувати допитливість.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (комбінований)
Методи і прийоми: наочні (таблиці, мультимедійна презентація), словесні, інтерактивні, ігрові.
Література: підручник , мережа Internet, методичні посібники.
Обладнання: підручник М.С.Вашуленко, О.І.Мельничайко, Н.А.Васильківська «Буквар», мультимедійна презентація
Хід уроку
Пролунав дзвінок.
Починається урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нас у 1 класі
Діти просто молодці!
II. ПІДГОТОВКА УЧНІВ ДО ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ (МОТИВАЦІЯ)
1.Закріплення знань про букви та звуки
— Давайте пригадаємо: те, що ми чуємо і вимовляємо,— це… (звуки).
— А те, що ми бачимо і пишемо,— це… (букви)
— Пригадайте, яку скоромовку вивчили на позаминулому уроці.
— Який звук повторюється в кожному слові скоромовки? (Звук [б].)
— Якою буквою позначається цей звук? (Буквою Б.)
— Який іще звук може позначати ця буква? (Звук [б’].)
— Наведіть приклади слів із цим звуком.
— Як вимовляється звук [б] у кінці складу, у кінці слова? (Чітко, не оглушується.)
— Наведіть приклади слів із кінцевим звуком [б]. (Гриб, зуб, дуб, біб, голуб, краб, граб.)
2. Гра «Додай звук».
— Якщо звук [б] вимовити без участі голосу, який утвориться звук? ([п].)
— Слухайте уважно речення, в останньому слові кожного рядка додайте потрібний звук.
У собаки гострий зу.. [б],
А бабуся варить су.. [п].
Насадили в парку ли.. [п],
Наловили хлопці ри.. [б].
У ставку багато жа.. [б].
В кошеняти скільки ла.. [п]?
IІI. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над загадками
• Ця зелена ненажера
Нищить листя на деревах.
Ще й залазить у плоди.
Де вона — чекай біди. (Гусінь)
• Круглий, наче виноград. Серед літа випав... (град).
— Який перший звук чуємо в словах гусінь і град?
— Назвіть інші слова, у яких чуєте звук [г].
— Як вимовляється звук [г]?
— Де натрапляє на перешкоду струмінь повітря в ротовій порожнині? (Язик ніби перекриває гортань, струмінь повітря виштовхується з голосом.)
2. Гра «Впіймай слова зі звуком [г]»
Гриб у лісі заблукав.
Бо листок на нього впав.
Глянув вліво він і вправо
Та й подумав: «Кепські справи».
Тут горобчик пролітав
І листочок з гриба зняв.
3. Гра «Знайди місце звука [г] у слові»
Гарбуз, огірок, город, горобець, магазин, носоріг, нога, граблі, дорога, кенгуру, гребінь, берег, вогонь, гадюка.
Сьогодні ми дізнаємося, якою буквою позначаються звуки [г], [г’], що ще може позначати ця буква, повчимося читати склади і слова з новою буквою.
4. Фізкультхвилинка
5.Ознайомлення з буквою Гг {«ге»)
— На письмі звук [г] позначається буквами Г, г («ге»).
Учитель показує букву Г.
— Спробуємо зіставити малу та велику літеру. Що помітили? (За розміром різні, а за формою — однакові.)
— Погляньте, з яких елементів складаються друковані велика і мала літери Г, г. (З великої та маленької вертикальної і малої горизонтальної паличок)
— Вона займає у касі розрізної азбуки четверте місце.
— На який предмет схожа літера?
— На що схожа буква «ге»?
Га-га-га та ге-ге-ге...
Це, напевне, буква «ге»
Бо вона якраз така.
Наче шия в гусака.
Глянь, Галинко! Гнате, глянь,
Подивись, Ганнусю, —
Буква «ге» гачком зігнулась,
Як на груші гусінь!
— На кого схожа у вірші буква «ге»? (На гусінь)
6. Друкування букви Г (с. 29 зошита).
— Розгорніть зошит із читання.
— Надрукуйте спочатку малу, а потім велику Г.
— А тепер подивіться на букви, надруковані пунктирною лінією нижче.
Поміркуйте, у яких буквах «сховалася» буква Г, тобто у яких буквах можна знайти її елементи і навести їх.
ІY. ПЕРВИННА ПЕРЕВІРКА ЗАСВОЄННЯ ЗНАНЬ
1. Робота за Букварем (с. 82-83)
1) Звуковий аналіз слів "гриб", "горох", "груша" з опорою на схеми, подані в підручнику.
— У якому слові один склад?
— Скільки складів у словах горох і груша?
— Назвіть голосні звуки в слові горох.
2) Читання прямих і обернених складів у будиночках.
3) Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом. Гілка, голка, гуска.
— Який спільний склад у цих словах? Який перший звук у цих словах? Голуб, город, гості.
— Який спільний склад у цих словах?
4) Гра «День — ніч».
Рак — додали букву «ге» — грак.
Риби —додали букву «ге» —гриби.
2.Фізкультхвилинка
5) Логічна вправа «Де росте? Де живе?».
— У слові живе пропущено букву «же», бо ми її ще не вивчали.
Учні читають слова лівого стовпчика і відповідають на запитання: де росте? Гриб росте у лісі. Гладіолус росте на клумбі...
Учні читають слова правого стовпчика і відповідають на запитання: де живе? Бегемот живе у воді. Грак живе в лісі...
6) Читання речення «Гуска з гусаком пливуть...».
— Відгадайте загадку.
• Не козлик, а рогатий. Повільний, вайлуватий. За собою тягне дім І ховається у нім. (Равлик)
7) Заучування лічилки «Равлик, равлик».
8) Читання стовпчиків слів з опорою на виділені злиття.
— Що означають слова третього стовпчика? (Імена)
— З чого це видно?
— Як пишуться імена?
— Яке слово «зайве» в першому стовпчику? другому?
9) Читання тексту, поданого рукописним шрифтом.
— Прочитайте речення.
— Про кого це речення?
— Що робили голуби?
— Скільки їх було?
— Де вони пили воду?
V. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ, РЕФЛЕКСІВ
— Яку нову букву вивчили на сьогоднішньому уроці?
— Який звук позначає ця буква на письмі?
— Пригадайте слова, у яких є звук [г].
— Що було найцікавішим?
— Повторіть лічилку про равлика!
1