Урок з української мови 2 клас
Тема: Написання з великої букви назв гір, річок, озер, морів. Знаходження в тексті відповіді на запитання. Складання речень.
Мета: ознайомити учнів з випадками вживання великої букви в назвах гір, річок, озер, морів; удосконалювати вміння знаходити відповіді на запитання; розвивати мовлення, пильність, спостережливість; формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності; формувати навички роботи в групі; сприяти вихованню любові до рідного краю.
Обладнання: картки для гри «Хто більше?», цеглинки LEGO, картки для гронування, картки «Зашифроване слово», карта України, кораблики.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Форма проведення: уявна подорож Україною
Освітні галузі: мовно-літературна, громадянська, соціальна, здоров’язбережувальна.
Хід уроку
І. Вступна частина
-
Організація класу
Вправа «Девіз творчих та винахідливих».
Дітям пропонується перед початком роботи промовити такі слова:
Видумуй, пробуй і твори!
Розум, фантазію прояви.
Активним і уважним будь,
І про кмітливість не забудь!
-
Гра «Хто більше?». Робота в групах
За відведений час збудувати башту з LEGO з назвами міст і сіл.
-
Вправа «Зашифроване слово». Робота в групах
Ж
|
Й
|
О
|
Щ
|
Г
|
Ф
|
З
|
Р
|
О
|
Р
|
Е
|
М
|
Р
|
І
|
Р
|
О
|
И
|
Ч
|
А
|
Р
|
Ч
|
К
|
Д
|
Я
|
І
|
И
|
Ь
|
Ч
|
-
Яке слово зайве?
-
Як одним словом можна назвати інші слова?
-
Каліграфічна хвилинка
Г, Р, О, М.
Гори, річки, озера, моря.
ІІ. Основна частина
-
Повідомлення теми та мети уроку.
-
Чи любите ви подорожувати?
-
Розмалюйте на кораблику кольором настрою одне вітрило.
-
Чудово, тож запрошую вас сьогодні в уявну подорож «Мандруємо Україною».
-
Робота з підручником (с. 67 – 68)
-
Виконання вправи 1.
-
Почнемо нашу подорож з розповіді Родзинки.
-
Прочитайте розповідь, назвіть виділені слова. З якої букви вони написані? Чому?
-
Вибіркове списування. Вправа 2.
-
Знайдіть у тексті речення-відповіді на запитання Родзинки та запишіть їх.
Фізкультхвилинка
-
Робота над загадкою.
Серед села корито водою налито,
Біля нього вербичка пухнаста
І калина гілляста.
І малеча й дорослі часто йдуть до нього в гості.
-
Продовження роботи з підручником
-
Читання тексту «Обличчя до обличчя». Вправа 3.
-
Про яке озеро розповів Гаджик?
-
Вправа «Кубування»
-
Зважаючи на розповідь Гаджика опишіть озеро Світязь.
-
Яке озеро Світязь? (глибоке, з прозорою та м’якою водою)
-
Де воно розташоване? (на Волині, біля міста Шацьк)
-
З чим його можна порівняти?
-
Гра «Записна книжка». Вправа 4.
-
Пропоную записати до записної книжки інформацію про озеро Світязь.
-
У яких словах обрали велику букву? Чому?
-
Вправа «Зашифроване повідомлення»
-
Ми продовжимо мандрувати Україною, що будемо досліджувати, дізнаємося, якщо закінчимо речення.
Непосидливій водичці любо плинути у …. (річку).
-
Які річки є у Кривому Розі?
-
Щебетунчик надіслав нам повідомлення. Але він дуже чомусь здивований. Прочитаймо його і все дізнаймося.
-
Чим був здивований Щебетунчик? Запишіть ці назви річок.
Фізкультхвилинка
-
Гра «Збери вежу». Робота в групах. Вправа 6
Групи складають опис Чорного та Азовського морів.
-
Коментоване письмо. Вправа 7
-
Вправа «Гронування»
-
Протягом останніх уроків ми знайомилися з випадками вживання великої літери в словах. Пропоную підбити підсумок коли пишеться велика літера?
ІІІ. Заключна частина
-
Гра «Істинне – хибне»
Якщо істинне твердження – учні піднімають зелену цеглинку, якщо хибне – червону.
-
Перше слово в реченні пишеться з маленької букви.
-
Назви міст і сіл пишуться з великої літери.
-
Слова Дніпро, Інгулець, Саксагань пишуться з маленької літери.
-
Деякі імена та прізвища пишуться з великої літери.
-
Клички тварин завжди з великої букви.
-
Бесіда
-
Пригадаймо де ми побували сьогодні протягом уроку.
-
Про які ще випадки вживання великої букви дізналися під час мандрівки?
-
Рефлексія «Безкрайнє море»
Діти розміщують свої кораблики на панно відповідно до рівня досягнень на уроці.