Урок української мови у 3 класі
Тема: В гостях у Зими- білосніжки. Основа слова. Частини слова: корінь, префікс, суфікс.
Мета:-формувати комунікативну компетентність учнів; продовжувати розвивати вміння знаходити в словах закінчення; сприяти усвідомлення учнями поняття про спільну частину споріднених слів — корінь дослідити словотворчу роль суфікса, дати поняття про префікс, розвивати здатність учнів до взаємодії, культуру спілкування, мовне чуття, мислення, увагу, пам'ять; виховувати самостійність в набутті знань, старанність, наполегливість, повагу до думки інших.
Очікувані результати: знати частини основи, їх розташування, позначки та вміти визначати основу слова, добирати споріднені слова, висловлювати та доводити власну думку, вчитися самостійно працювати, презентувати виконання творчих завдань, оцінювати власну діяльність на уроці.
Тип уроку: інтерактивний з елементами інтеграції навчальних предметів: українська мова, літературне читання, природознавство.
Обладнання: тестові завдання для самостійного опрацювання матеріалу, індивідуальні картки для рефлексії, мелодія «Пори року» П.Чайковського.
Методи та форми роботи: евристична бесіда, прийоми: «Мікрофон», «Асоціативний кущ», робота в групах, дидактичні ігри «Лінгвістична естафета», «Шарада», «Зашифровані коди», драмогерменевтичний прийом.
Хід уроку:
І. Самовизначення до діяльності. Організація класу.
Добрий день у добрий час, всіх гостей вітаємо.
Здоров'я, творчих успіхів усім ми побажаємо.
Наш урок, як справжнє свято, бо полинем у світи.
На уроці будь уважним, добре думай, не спіши.
Знай, що вчитись дуже важко, легше буде у житті!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Перша донька — білосніжна,
Друга — блакитно-зелена і ніжна,
Третя — весела, гаряча , мов жар,
Четверта багатий збира урожай.
- Здогадалися,хто ці доньки? Так, це Зима, Весна, Літо, Осінь.
Любив старий Рік їх дуже, вбрання гарне для кожної придбав.
А ще для кожної спорудив вежу і дозволив їм бути там повноправними
господинями.
ІІІ. Постановка навчального завдання. Вивчення нового матеріалу.
Вправа «Очікування»
План уроку
* Технологія «Мікрофон.»
* «Асоціативний кущ».
* Гра «Лінгвістична естафета».
* Драмогерменевтичний прийом.
* Вправа «Лавина».
*Вправа «Безкінечне речення».
* Галявина творчості. Робота в групах.
* Вправа «Зашифровані коди».
* Вправа «Словесне конструювання».
*«Мовна павутинка».
* «Голосування оплесками».
* Підсумок. Рефлексія.
Перевірка знань учнів
Технологія «Мікрофон»
Створення асоціативного куща
Лінгвістична гра-змагання «Естафета»
Узагальнення на основі виконаних завдань.
ІV. «Відкриття нового знання.» Робота над темою уроку.
Драмогерменевтичний прийом
Каліграфічна хвилинка. Запис назв морфем.
V. Первинне закріплення
Зустрічає нас, каже: «Все гаразд!
Заходьте до моєї вежі, та будьте обережні:
в мене є сини-пустуни. Хочете дізнатися, хто вони?
Діти, на тему «Зима» доберіть спочатку іменники, тоді прикметники, а потім дієслова. Називаючи слово, маєте повторити всі попередні слова. Наприклад, зима; зима, сніг; зима, сніг, мороз…)
2. Вправа «Безкінечне речення». Поширте речення за умови, що воно не втратить основної думки на тему «Зима». (Зима. Сніжна зима. Сніжна зима зачаровує. Сніжна зима зачаровує красою..)
VІ. Самостійна робота з самоперевіркою.
Галявина творчості. Робота в групах.
Хвилинка відпочинку.
1 група – поети.
… прийшла,
… принесла.
… сніжинки,
… пушинки.
2 група – письменники.
Сніг - …, …, … , … . Мороз - …, …, …, … .Зимовий день - …,…, … .
Сніг пухнастий, сріблястий, перший, чистий.
Мороз пекучий, лютий, тріскучий, сильний.
Зимовий день сонячний, морозний, красивий, казковий.
З група – артисти.
4 група – художники.
Підсумок групової роботи.
Фізкультхвилинка
У володарки Зими трішечки замерзли ми .
Грудень каже: «Пострибай!».Січень просить: «Присідай!»
Встали — сіли, встали — сіли, розігріли наше тіло.
Лютий місяць нагадав: «Час нам братися до справ.»
Сіли, діти, всі гарненько, спинки держимо рівненько,
книги розгортаємо — знання здобуваємо.
VІІ. Включення нового знання в систему знань і повторення. Закріплення матеріалу.
Диференційовані завдання
1. «Зашифровані коди»
- Придумайте «зимові слова» за кодом 3241, де 1 – закінчення, 2 – корінь, 3 – префікс, 4 – суфікс. А тепер — за таким кодом: 241.
2. Вправа «Словесне конструювання»
Частини мови |
Члени речення |
Види речень |
Тема речення |
Іменник 1 |
Підмет 6 |
Розповідне 11 |
Дружба 16 |
Прикметник 2 |
Присудок 7 |
Питальне 12 |
Милосердя 17 |
Дієслово 3 |
Додаток 8 |
Спонукальне 13 |
Праця 18 |
Займенник 4 |
Означення 9 |
Окличне 14 |
Батьківщина 19 |
Числівник 5 |
Обставина 10 |
Неокличне 15 |
Природа 20 |
Складіть речення за кодом 1 6 11 15 20 – 1 група, 2 9 12 15 20 – 2 група, 3 7 13 14 20 – 3 група, 4 6 11 14 20 – 4 група.
3.Заповнення «Мовної павутинки».
4. Інтерактивна вправа «Голосування оплесками»
- Якщо ви почуєте правильне твердження, аплодуйте.
Корінь –змінна частина слова.
Суфікс стоїть після кореня.
Префікс служить для утворення нових слів.
Визначити закінчення – значить дібрати спільнокореневі слова.
Основа – усе слово без закінчення.
Корінь –спільна частина споріднених слів.
VІІ. Рефлексія діяльності. Підсумок уроку.
Закінчити речення.
Ми знаємо ________________.
Ми вміємо ________________.
Ми цінуємо ________________.
Домашнє завдання (диференційоване).
Скласти твір (вірш, казку, оповідання ) про зиму. Намалюйте ілюстрації на тему «Зима». Створіть зимову мелодію. Позначити будову у 3 «зимових» словах, які належать до різних частин мови.
За роботу по заслузі щиро дякую вам, друзі!
Додатки до уроку
Інгс (сніг), діл (лід), ірк (рік), охало (холод), миаз (зима).
Лютий лютує, літо з хлібами.
Зима з снігами, теплу весну чує.
Зимове тепло - а стоять не велить.
Мороз не велик, літній холод.
Написати поряд з кожною буквою слова «зима» будь-який іменник, який починається з цієї букви.
Скласти речення з використанням усіх слів або невеличку розповідь.
зв’язати ці слова за допомогою прийменників, записати словосполучення;
розвинути тему – побудувати ланцюжок речень або придумати історії з відповідним заголовком.
Лівий борт ( І варіант) – скласти казку про зиму, у якій вона стане доброю.
Правий борт (ІІ варіант) – скласти казку «Зимові місяці». Розгортання вітрил (перевірка).
1 група – поети.
… прийшла,
… принесла.
… сніжинки,
… пушинки.
2 група – письменники.
Сніг - …, …, … , … . Мороз - …, …, …, … .Зимовий день - …,…, … .
Сніг пухнастий, сріблястий, перший, чистий.
Мороз пекучий, лютий, тріскучий, сильний.
Зимовий день сонячний, морозний, красивий, казковий.
З група – артисти.
4 група – художники.
Вправа «Шифрувальні коди» (цифрові).
1-глухий, 2-дзвінкий парний, 3-дзвінкий непарний (сонорний) приголосні звуки, 4-голосний ненаголошений, 5-голосний наголошений.
Код 11534, 2435. (Школа, зима)
Під час розбору слова за будовою застосовую коди 1234, де 1 – закінчення, 2 – корінь, 3 – префікс, 4 – суфікс.
Код 3241, 241.
Вправа «Словесне конструювання» сприяє активному розвитку мовлення учнів, уточненню і збагаченню словниковому запасу, удосконалення вмінь будувати речення, різні за метою висловлювання та інтонацією.
Частини мови |
Члени речення |
Види речень |
Тема речення |
Іменник 1 |
Підмет 6 |
Розповідне 11 |
Дружба 16 |
Прикметник 2 |
Присудок 7 |
Питальне 12 |
Милосердя 17 |
Дієслово 3 |
Додаток 8 |
Спонукальне 13 |
Праця 18 |
Займенник 4 |
Означення 9 |
Окличне 14 |
Батьківщина 19 |
Числівник 5 |
Обставина 10 |
Неокличне 15 |
Природа 20 |
Складіть речення за кодом
1 6 11 15 20 – 1 група,
2 9 12 15 20 – 2 група,
3 7 13 14 20 – 3 група,
4 6 11 14 20 – 4 група.
1 6 11 15 20 - 1 група.
5 9 11 15 20 - 2 група.