Урок з української мови у 5 класі "Наголос". (Створення малюнків, колажів, коміксів про нормативне наголошування слів)

Про матеріал
Урок з української мови у 5 класі "Наголос". (Створення малюнків, колажів, коміксів про нормативне наголошування слів). Мета: узагальнити знання учнів про наголос; вчити розрізняти значення слова за допомогою наголосу; удосконалювати вміння ставити логічний наголос для виділення слів зі смисловим навантаженням; обґрунтовувати важливість бережного ставлення до мови; формувати компетентність спілкуватися рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності; цифрову, виховувати повагу до рідної мови, до традицій своєї країни.
Перегляд файлу

Тема. Наголос.

(Створення малюнків, колажів, коміксів про нормативне наголошування слів)

Мета: узагальнити знання учнів про наголос; вчити розрізняти значення слова за допомогою наголосу; удосконалювати вміння ставити логічний наголос для виділення слів зі смисловим навантаженням; обґрунтовувати важливість бережного ставлення до мови; формувати компетентність спілкуватися рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності; цифрову, виховувати повагу до рідної мови, до традицій своєї країни.

Очікувані результати: учень/учениця чітко й правильно вимовляє звуки в процесі мовлення; спостерігає за фонетичними явищами в мовленні, аналізує мовлення за орфоепічними та орфографічними характеристиками; застосовує знання правил орфографії й орфоепії для вдосконалення власного мовлення; виявляє й аналізує орфографічні помилки; пояснює виправлення, покликаючись на вивчені правила; вправно користується словниками; уміє створювати малюнки, колажі, комікси про нормативне наголошування слів.

Обладнання: зошит, підручник, презентація.

                                                           Хід уроку

І. Вступна частина

Організація класу.

1. Емоційне налаштування.

   Вправа «Прогноз настрою» (Слайд 1-5).

2. Прийом «Самоналаштування».

   Діти, бажаю вам сьогодні на уроці бути уважними, активними, старанними,

ініціативними.

 

ІІ. Основна частина

1. Загадка «Упізнай його».

У країні Фонетичній

Я на службі довговічній.

Слова значення міняю,

Словоформи обираю.

Буде мУка чи мукА

Визначить моя рука. (Наголос)

 

2. Колективна робота. Рубрика «Пригадаймо!».

-         Що таке наголос? (Наголос — це виділення у слові посиленням голосу певного складу. Такий склад називається наголошеним, усі інші склади — ненаголошені.)

-         Поставте наголоси в словах: Олень, школа, село, подруга, знання, серце, випадок,

-         Як називається розділ науки правильну вимову слів?

-         Де можна знайти  відомості про правильну вимову слів?

 

Слово вчителя.

  Отже, темою сьогоднішнього уроку є наголос в українській мові.

Прошу розгорнути зошити і записати тему.

 

3. Згадаймо вивчене! Самостійна робота (Слайд 6).

         Розподіліть слова на групи відповідно до місця наголосу

   Випадок, вірші, одинадцять, виразний, вантажівка, жалюзі, вітчим, донька, дрова, корисний, мережа, цінник.

 

4. Перевірте себе (самоперевірка) (Слайд 7) .

 

5. Рубрика «Вимовляю правильно!» (Слайд 8).

 Прочитати вголос, правильно наголошуючи слова.

   Зручний, новий, кропива, черговий, косий, чорнослив, лате, граблі, дочка, начинка, олень, фольга, напій, відвезти, кілометр, обіцянка, псевдонім, листопад, черговий.

6. Гра «Наголос у римах!» (Слайд 9-10).

Дібрати риму до слів:

   Фольга, донька, анонім, домашнє завдання, моряк граблі везе.., голіруч узяв… .

7. Рубрика «Слово дня» (Слайд 12).

    Що таке «комікс»? (Слайд 13).

КОМІКС

         -Від англ. comics – комічний, смішний.

         Зародилися у 15 столітті.

         Мальована історія.

         Книжка з такими малюнками.

         Серія зображень із короткими текстами, що становлять історію.

         Перший український автор коміксів – Едвард Козак.

         Поєднує малювання та літературу.

 

8. Колективна робота.  Рубрика «Створимо комікс разом!» (Слайд 14).

Розставити репліки у хмаринки.

- Відгадала правильно. Але треба ставити наголос на перший склад - олень

 

- Оце так! Я й не знала. А не обдурюєш мене часом?

 

- Може, олень?

 

- Перевір сама за орфоепічним словником. Дарую!

 

- Дякую за нову корисну книжку!

 

- Гей, відгадай загадку:

«На голові його корона з гілля,

Копитця топчуть буйне зілля.

На спинці плямки білі, наче день»

 

Пригадати, що існують слова з подвійним наголосом.

Це означає, що правильно вимовляти можна так:

 ГІллЯ, алфАвІт, веснЯнИй, пОмИлка, зАгАдка, прОстИй, зАвждИ, дЕревцЕ,

УсмІшка.

 

9. Рубрика «Як створити комікс власноруч?» (Слайд 14).

     Придумай історію та її героїв, обставини, у яких вони перебуватимуть.

     Намалюй героїв, лишивши «хмарки» для запису їх реплік.

     Упиши фрази твоїх героїв. Вони мають бути стислими, чіткими, відображати емоції або обставини, зображені на малюнку.

     Можна використовувати шаблони на таких сайтах, як «Canva», «Write comics» тощо.

     Дай волю своїй уяві й творчості.

 

 9. «Розминка для очей» (Слайд 17).

 

10. Рубрика «Слово дня» (Слайд 18).

    Що таке «колАж»? (Слайд 19).

КОЛАЖ

         Від франц. collage – наклеюван­ня.

         Технічний прийом в образотворчому мистецтві.

         Відомий здавна, але набув поширення у 20 ст.

         Метод створення композиції, при якому поєднуються різнорідні елементи.

         Колаж із фотографій або частин фотографій називається фотомонтажем.

 

11. Рубрика «Як створити комікс власноруч?» (Слайд 20).

     Обери тип колажу (з фото чи різних за типом елементів).

     Обери тему, яка буде об’єднувати усі частини та елементи.

     Підбери складові, поєднай за власним бажанням, налаштуй фон, надписи тощо.

     Є безліч сервісів для створення фотоколажів, у тому числі «Canva», «Instagram», «MyCollages».

     Дай волю своїй уяві й творчості.

 

12. Колаж  зі словом, зміна наголосу якого призводить до зміни значення (Слайд 21).

  Атлас (збірник карт) - атлас (тканина).

 

13. Колективна робота.  Рубрика «Створимо колаж разом!» (Слайд 22).

      Колаж «Складні випадки наголошування» (Слайд 23).

Назвати, що зображено на фото.  

 Спина, фольга, граблі, щавель, чорнозем, дрова, чорнослив.

 

ІІІ. Домашнє завдання (на вибір) (Слайд 24).

-         Створити малюнок (чотиривірш) (Слайд 11):

 Придумайте рими або чотиривірші до слів цінник, жалюзі, кропива
та проілюструйте їх малюнками.

Створити комікс (Слайд 16):

  Самостійно доповніть комікс репліками з використанням слів фольга, чорнослив.

-         Створити колаж за темами (на вибір):

         «Слова з наголосом на першому складі»

         «Слова з наголосом на другому складі»

         «Слова з наголосом на третьому складі»

 

ІV. Пальчикова гімнастика (Слайд 25):

 

V. Етап рефлексивно-оцінювальний

Вправа «Веселка» (Слайд 26):

Оцінити свою роботу на уроці кольором.

Червоний - Я не міг, не хотів це робити.

Помаранчевий - Я це робив, але не вдалося.

Жовтий – Я це робив із допомогою.

Зелений – Я це робив, хоча були помилки.

Блакитний – Я це робив, але не відразу.

Синій – Я це зробив.

Фіолетовий – Це було дуже просто!

 

 

1

 

doc
Додано
24 березня
Переглядів
228
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку