Дану роботу можна використати на уроках української мови для удосконалення вміння знаходити дієслова в текстах і влучно вживати їх у мовленні, розігрувати діалог; розвивати діалогічне мовлення.
Предмет: українська мова
Клас: 2-В
Тема: Роль дієслів у мовленні. Робота над діалогом. Словникове слово заєць.
Мета: удосконалювати вміння знаходити дієслова в текстах і влучно вживати їх у мовленні; навчати працювати в парах, розігрувати діалог; розвивати діалогічне мовлення, творчу уяву; виховувати любов до природи.
Хід уроку
- Дітки, поверніться до гостей, що будуть присутніми на нашому уроці, подаруйте їм свої посмішки і сідайте.
Уважно слухайте – і все почуєте!
Уважно дивіться – і все побачите!
Думайте – і все обов’язково зрозумієте.
(Учень зачитує зміст листа)
З повагою до вас «Українська мова»
Ця будівля є повсюди
В ній живуть хороші люди.
Він складається з цеглинок.
Називається . . . (Будинок)
а) Прийом «Вірю - не вірю»
- Чи вірите ви, що домашнє завдання було списати другий абзац вправи 2 на стор.104?
- Чи вірите ви, що в цій вправі є дієслова?
- Чи вірите ви, що до слова прилетіли протилежне залетіли?
- Чи вірите ви, що до слова щебечуть протилежне говорити ? Повторення правил про дієслово.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Тема: Роль дієслів у мовленні. Робота над діалогом. Словникове слово заєць. Будемо удосконалювати вміння знаходити дієслова в текстах і влучно вживати їх у мовленні, розігрувати діалог.
IV. Вправи на повторення
— Послухайте вірш. Знайдіть у ньому дієслова і скажіть, що не так. (Почувши дієслово, учні плещуть у долоні.)
Посадив ведмідь в лісочку
Шість берізок, два дубочки.
Рахувати сам не вмів
І ворону попросив.
Почала вона кувати,
Та не може полічить.
Л. Савчук
— Поставте питання до знайдених дієслів. (Підказка №3 На слайді підказка – Каліграфічна хвилинка)
Щоб оцінка була гарна,
треба вивести старанно
кожну букву, кожен штрих.
Клас працює, клас притих.
П п пр ац ює працює
- Чи можна це слово перенести?
- У якій звуковій моделі живе слово «працює»?
- - о = о = о - - о = о о - - о = о =
Підказка №4
На зворотній стороні звукової схеми малюнок книги.
— Відгадайте загадку.
— В тексті загадки знайдіть дієслова, які відповідають на питання що робить?, що зробить?, що зробимо?.
— Відгадайте загадку. (Учень розказує)
На голові його корона з гілля,
Копитця топчуть буйне зілля.
На спинці плямки білі, наче день,
Звірятко звати це... (олень).
— Прочитайте текст. Спишіть, уставляючи пропущені дієслова з довідки.
Учні співають пісню
Усмішка, неначе сонце
Весело у світ дивіться,
Сум від себе проженіть.
Встали рано – усміхніться
Й з радістю весь день живіть.
Усмішка, неначе сонце.
Світло і тепло дає.
Як загляне у віконце,
Зразу радісно стає.
Той здоровий, хто сміється,
Бо нічого не болить.
Все йому в житті вдається,
І чудова кожна мить.
Усмішка, неначе сонце.
Світло і тепло дає.
Як загляне у віконце,
Зразу радісно стає.
Підказка №5 Опис зайчика (на зворотній стороні фото оленя, читає вчитель, не називаючи , що за тваринка) – «Це маленьке безпомічне, боягузливе створіння. У нього шерсть білого взимку, або сірого влітку кольору. Великі оченятка та куций хвостик, а ще довжелезні вуха …»
Вправа 3
— Що ви знаєте про зайчика? Розкажіть.
Зайців можна зустріти в будь-якій країні на землі. У літню спеку зайцям допомагають рятуватися від перегріву вуха. Зуби у цих тваринок ростуть все життя. Вони стираються, коли гризуть їжу, але рости ніколи не припиняють. Для спілкування між родичами зайці використовують свій «барабанний дріб», який вони вибивають лапками. Як і слони, зайці тупотять ногами по землі, попереджаючи інших звірів, що територія зайнята.
— Що цікавого дізналися?
— Як зайчики готуються до зими?
— Прочитайте текст.
— Хто головні герої казки? (Місяць, зайчик.)
Підказка №6 Скільки їх було? (2)Тому робота в парах.
— Розіграйте діалог зайчика й місяця.
Декілька пар учнів з масками розігрують діалог.
VІ. Узагальнення й систематизація знань
Заєць
він, береже, себе, Заєць, не, боягуз.
Заєць не боягуз, він себе береже.
а) Підкресли двома лініями слова, які означають дії предметів.
Весна, зимовий, зимувати, працює, яблуко, пояснити, прикрасити, лісник, дівчинка, пролетіти.
б) Допиши дії до назв предметів.
Учень - ___________________________________________________ .
Собака - __________________________________________________ .
VII. Підбиття підсумків. Рефлексія.
Розкриваємо ключове слово Ви Розумники!
Доброго дня учні 2-В класу!
Щоб виконати усі завдання, які будуть на уроці, треба застосувати уважність, кмітливість, активність. На уроці буде багато підказок, які вам допоможуть. А в кінці ви отримаєте ключове слово. Будьте пильними! Бажаю успіхів!
З повагою до вас «Українська мова»
він, береже, себе, Заєць, не, боягуз.
він, береже, себе, Заєць, не, боягуз.
він, береже, себе, Заєць, не, боягуз.
він, береже, себе, Заєць, не, боягуз.
він, береже, себе, Заєць, не, боягуз.
він, береже, себе, Заєць, не, боягуз.
він, береже, себе, Заєць, не, боягуз.
він, береже, себе, Заєць, не, боягуз.
він, береже, себе, Заєць, не, боягуз.
він, береже, себе, Заєць, не, боягуз.
він, береже, себе, Заєць, не, боягуз.
він, береже, себе, Заєць, не, боягуз.
Цікаво знати!
Зайців можна зустріти в будь-якій країні на землі. У літню спеку зайцям допомагають рятуватися від перегріву вуха. Зуби у цих тваринок ростуть все життя. Вони стираються, коли гризуть їжу, але рости ніколи не припиняють. Для спілкування між родичами зайці використовують свій «барабанний стук», який вони вибивають лапками. Як і слони, зайці тупотять ногами по землі, попереджаючи інших звірів, що територія зайнята.
Цікаво знати!
Зайців можна зустріти в будь-якій країні на землі. У літню спеку зайцям допомагають рятуватися від перегріву вуха. Зуби у цих тваринок ростуть все життя. Вони стираються, коли гризуть їжу, але рости ніколи не припиняють. Для спілкування між родичами зайці використовують свій «барабанний стук», який вони вибивають лапками. Як і слони, зайці тупотять ногами по землі, попереджаючи інших звірів, що територія зайнята.
Самостійна робота
а) Підкресли двома лініями слова, які означають дії предметів.
Заєць, зимовий, працює, яблуко, пояснити, малювати, лісник.
б) Допиши дії до назв предметів.
Учень - ___________________________________________________ .
Собака - __________________________________________________ .
Самостійна робота
а) Підкресли двома лініями слова, які означають дії предметів.
Заєць, зимовий, працює, яблуко, пояснити, малювати, лісник.
б) Допиши дії до назв предметів.
Учень - ___________________________________________________ .
Собака - __________________________________________________ .
Самостійна робота
а) Підкресли двома лініями слова, які означають дії предметів.
Заєць, зимовий, працює, яблуко, пояснити, малювати, лісник.
б) Допиши дії до назв предметів.
Учень - ___________________________________________________ .
Собака - __________________________________________________ .
Самостійна робота
а) Підкресли двома лініями слова, які означають дії предметів.
Заєць, зимовий, працює, яблуко, пояснити, малювати, лісник.
б) Допиши дії до назв предметів.
Учень - ___________________________________________________ .
Собака - __________________________________________________ .
Самостійна робота
а) Підкресли двома лініями слова, які означають дії предметів.
Заєць, зимовий, працює, яблуко, пояснити, малювати, лісник.
б) Допиши дії до назв предметів.
Учень - ___________________________________________________ .
Собака - __________________________________________________ .
Самостійна робота
а) Підкресли двома лініями слова, які означають дії предметів.
Заєць, зимовий, працює, яблуко, пояснити, малювати, лісник.
б) Допиши дії до назв предметів.
Учень - ___________________________________________________ .
Собака - __________________________________________________ .
Самостійна робота
а) Підкресли двома лініями слова, які означають дії предметів.
Заєць, зимовий, працює, яблуко, пояснити, малювати, лісник.
б) Допиши дії до назв предметів.
Учень - ___________________________________________________ .
Собака - __________________________________________________ .
Домашнє завдання
Ст. 108 вправа ваза.
Повторити правило про дієслово.