Урок української мови 2 клас
Тема: Закріплення вивченого про дієслово.
Мета. Формувати ключові компетентності:
вміння вчитися (організовувати своє робоче місце, планувати свої дії, доводити роботу до кінця);
соціальну компетентність (продуктивно співпрацювати в малих групах, проявляти ініціативу);
загальнокультурну (зв’язно і в логічній послідовності висловлювати власну думку, дотримуючись норм культурного мовлення).
Формувати предметні компетентності:
формувати в учнів уміння відрізняти дієслово від інших частин мови, вчити правильно визначати їх у реченні. Розвивати спостережливість, творчість, фантазію. Виховувати інтерес до рідної мови.
Тип уроку: урок – узагальнення знань.
Обладнання.
Хід уроку
І. Налаштування на урок
Ось і все, дзвенить дзвінок,
В гості йде до нас урок.
То ж і ми часу не гаймо
Працювати починаймо.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Пе оц рв ти ві первоцвіти
– Що таке первоцвіти?
– Які первоцвіти вам відомі?
– Складіть речення зі словом проліски. (У гаю розквітли ніжні проліски.)
– Запишіть це речення, підкресліть дієслово.
– На яке питання воно відповідає?
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
Складання «Павутинки»
розквітають пахнуть
ростуть
милують прикрашають
– Як називаються слова, що ми добирали? (Дієслова)
– Сьогодні на уроці ми повторимо все, що вже знаємо про дієслово.
А завдання для уроку розміщене на промінчиках сонечка.
ІV. Вправи на закріплення вивченого про дієслово.
1. Робота з віршем Т.Г.Шевченка (Слайд № 2)
Встала й весна,
Чорну землю
сонну розбудила,
уквітчала її рястом,
барвінком укрила;
– Хто автор вірша? Хто дійова особа у цьому уривку?
– Які слова дозволяють уявити весну, як живу істоту?
– Випишіть за зразком:
Весна (що зробила?) встала, ..., ..., ... .
Висновок: дієслова у реченні зв’язані з іменниками.
2. Групова робота «Розсипанка» (Слайди № 3-5)
– Складіть прикмети весни. Запишіть, підкресліть дієслова.
І група
5. НЕ |
6. ХМУ |
13. ПАХ |
9. А |
11. НО |
3. РЕ |
7. РИТЬ |
10. ВЕС |
14. НЕ |
8. СЯ |
12. Ю |
1. ЯК |
|
2. БЕ |
4. ЗЕНЬ |
Як березень не хмуриться, а весною пахне.
ІІ група
6. ПРИ |
13. МО |
15. ЗИТЬ |
10. А |
4. ЗВЕР |
3. Ю |
1. ВЕС |
9. Є |
12. ЗУ |
14. РО |
8. КА |
11. ЗНИ |
5. ХУ |
2. НО |
7. ПІ |
Весною зверху припікає, а знизу морозить.
ІІІ група
7. РА |
13. ВА |
4. ДУ |
10. ТИ |
12. КРИ |
3. ВО |
9. КВІ |
|
6. БИ |
8. Є |
5. ПІД |
11. РОЗ |
1. КВІ |
14. Є |
2. ТЕНЬ |
Квітень воду підбирає, квіти розкриває.
– У якій з прикмет є дієслова, протилежні за значенням?
(Припікає – морозить)
3. Гра «Утвори пару» (дібрати протилежні за значенням слова – самостійно, письмово)
сміється згадав
зацвіли виливають
забув плаче
наливають відлітають
прилітають одцвіли
Зразок: Сміється – плаче
Перевірка (Слайд № 6)
Висновок: дієслова бувають протилежні за значенням.
Фізкультхвилинка
4. Проблемне запитання:
– Чи бувають дієслова, близькі за значенням?
Наприклад: слово іти (крокують, тупцюють, плентаються, чалапають, марширують, мандрують) (Слайд № 7)
Військові бадьоро ..... на площі.
Стара бабуся ледь ...... стежкою.
Висновок: дієслова бувають близькі за значенням.
5. «Розшифруй речення» (анаграми)
І група
У ЮГА КВІЮТЬРОЗТА ЛІСПРОКИ.
ІІ група
ВАЄПРИГРІ НЕНЯВЕС НЦЕСО.
ІІІ група
СЕВЕЛО НЯДЗВЕТЬ КИСТРУМОЧ.
Перевірка (Слайд № 8)
У гаю розквітають проліски.
Пригріває весняне сонце.
Весело дзвенять струмочки.
– Розмістіть речення в правильній послідовності, щоб вийшов текст. Назвіть дієслова. Запишіть.
6. Колективна робота
НЕ ТЕЗРИВАЙ ВОПЕРТИЦВІ
Не зривайте первоцвіти! (Записують речення у зошит)
– Які первоцвіти нашої місцевості занесені до Червоної книги України? (Слайд № 9)
7. Кросворд (малюнковий) – на дошці
1. |
г |
о |
р |
и |
ц |
в |
і |
т |
|
|
|
|
|
|
2. |
м |
е |
д |
у |
н |
к |
а |
|
|
3. |
р |
я |
с |
т |
|
|
|
|
||
|
|
|
4. |
к |
о |
н |
в |
а |
л |
і |
я |
|
|
|
5. |
ф |
і |
а |
л |
к |
а |
|
|
V. Підсумок уроку.
1. Гра «Так чи ні?»
– Дієслова називають дію предмета
– Відповідають на питання хто? що?
– Дієслова не бувають протилежні за значенням.
– Дієслова бувають близькі за значенням.
– Дієслово у реченні зв’язане з іменником.
2. Рефлексія
– Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
– Що було найцікавіше?
– Яке завдання було для вас найскладніше?
– Покажіть смайликом свій настрій.