Корінь: будова, основні функції. Лабораторне дослідження 3 «Будова кореня».
Мета.
Освітня. Розкрити особливості будови кореня у зв'язку із його основними функціями - поглинання води та укріплення в ґрунті; дати поняття "кореневі волоски".
Розвиваюча. Розвивати уміння визначати функції кореня за основними ознаками; удосконалювати навички роботи з гербарієм. Удосконалювати уміння і навички роботи з мікроскопом; розвивати спостережливість та уважність, критичне мислення, спостережливість, вміння роботи з натуральними об'єктами.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища; виховувати зацікавленість до природи, інтерес до науки біології.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Урок № 3 Б-я 6 клас
Корінь: будова, основні функції. Лабораторне дослідження 3 «Будова кореня».
Мета.
Освітня. Розкрити особливості будови кореня у зв’язку із його основними функціями - поглинання води та укріплення в ґрунті; дати поняття "кореневі волоски".
Розвиваюча. Розвивати уміння визначати функції кореня за основними ознаками; удосконалювати навички роботи з гербарієм. Удосконалювати уміння і навички роботи з мікроскопом; розвивати спостережливість та уважність, критичне мислення, спостережливість, вміння роботи з натуральними об’єктами.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища; виховувати зацікавленість до природи, інтерес до науки біології.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Методи і методичні прийоми:
Інформаційно-рецептивні:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН.
в) практичний: лабораторне дослідження.
Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
Проблемно-пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, гербарій.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань
2. «Біологічна мозаїка» (робота в малих групах).
Група учнів отримує картки, де запропоновано набір слів, з яких потрібно скласти визначення і назвати поняття.
Приклади «мозаїки» для:
I групи: пагона, це, нового, зачаток (брунька);
II групи: осьова, це, пагона, частина (стебло);
III групи: та, видозмінений, пагін, це, вкорочений (квітка);
IV групи: підземна, рослини, це, частина (корінь).
3.Розповідь за гербарієм про будову рослини
4.Інтерактивна методика «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»
Учні заповнюють перші дві колонки таблиці 1
Таблиця 1
Що знаємо? |
Про що хочемо дізнатися? |
Про що дізналися? |
|
|
|
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети уроку
У книзі «Життя рослини» Климент Аркадійович Тімірязєв писав: «…Природа тут вдалася до хитрощів. Корінь за якнайменшої витрати будівельного матеріалу у змозі оббігти більшу кількість частинок ґрунту, якнайщільніше прилягти до нього…»
- Що мав на увазі вчений?
(Відповідь. Про можливості кореня здобувати воду і поживні речовини з ґрунту.)
або
Проблемне запитання.
- У пустелях денна температура піднімається до 80 градусів, уночі бувають приморозки, грунт сухий і сольовий. Який орган рослини допомагає вижити за таких умов? (Корінь)
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Корінь – осьовий підземний вегетативний орган. Прочитайте матеріал підручника та сформулюйте функції кореня.
3) Складання схеми
-закріплює рослину в грунті;
-поглинає і транспортує воду та розчинені в ній мінеральні солі до інших органів;
-корені взаємопов’язані з мікроорганізмами і грибами;
-виділяє в грунт продукти обміну речовин;
-запасає поживні речовини.
Заповнити таблицю за колонками
Зони кореня |
Де розташовується |
Функція |
Кореневий чохлик |
Вкриває верхівку кореня
|
Сприйняття земного тяжіння, визначення напрямку руху,захисна |
Поділу |
Під кореневим чохликом 2-3мм
|
Утворення нових клітини |
Розтягування |
Під зоною поділу, кілька мм
|
Ріст клітин. Забезпечує просування кореня у грунті |
Всисна(кореневих волосків) |
Над зоною розтягування, 5-20 мм |
Вбирає воду і мінеральні солі |
Провідна |
Найтовща ділянка кореня
|
Трансформує по судинах воду і мінеральні солі від всисної зони до надземної частини, а органічних речовин навпаки, від стебла до кореня. |
Бесіда за таблицею
Корінь – орган поглинання води з розчиненими у ній мінеральними речовинами. Усі корені мають подібну будову. Якщо розглянути молодий корінець під мікроскопом. На корені розрізняють зони, що виконують певні міні-функції і таким чином забезпечують постачання рослини поживними речовинами
V. Узагальнення та систематизація знань.
Лабораторне дослідження «Будова кореня»
Мета: розглянути будову кореня та визначити його пристосування до мінерального живлення та росту.
Обладнання: пророщена цибулина з коренями, насіння пшениці з пророщеним коренем, лупа, мікроскоп, постійні препарати коренів.
Хід роботи
2)Зачитування висновку
VІ. Підсумок уроку.
1.Бесіда за такими запитаннями:
-які функції виконує корінь;
-назвати зони кореня;
-які функції кореневого чохлика;
-де містяться кореневі волоски та яку функцію вони виконують;
-що таке судини, де вони розміщені, яке їх значення;
-як пов’язана будова кореня з його функціями?
2.Інтерактивна методика «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»
Учні заповнюють третю колонку таблиці 1, проводять обговорення.
Домашнє завдання
Дізналися
Органи рослин
вегетативні
генеративні
Зони кореня |
Де розташовується |
Функція |
Кореневий чохлик |
|
|
Поділу |
|
|
Розтягування |
|
|
Всисна(кореневих волосків) |
|
|
Провідна |
|
|
Зони кореня |
Де розташовується |
Функція |
Кореневий чохлик |
|
|
Поділу |
|
|
Розтягування |
|
|
Всисна(кореневих волосків) |
|
|
Провідна |
|
|
I пара: пагона, це, нового, зачаток
(__________________________)
II пара: осьова, це, пагона, частина
(__________________________)
III пара: та, видозмінений, пагін, це, вкорочений
(__________________________)
IV пара: підземна, рослини, це, частина
(__________________________)