Урок з використанням навчальної презентації "Гетьман П. Дорошенко, його боротьба за об’єднання України"

Про матеріал

Розробка уроку історії України на тему "Гетьман П. Дорошенко, його боротьба за об'єднання України" та навчальна презентація до нього (містить завдання ігрової форми, карти, анімовану схему та завдання для роботи груп).

Зміст архіву
Перегляд файлу

Тема: Гетьман П. Дорошенко, його боротьба за об’єднання України

Мета:

  •               охарактеризувати політичне становище Гетьманщини в 60-х — на початку 80-х рр. ХVІІ ст.;
  •               проаналізувати періоди правління гетьманів Петра Дорошенка, Дем’яна Многогрішного, Івана Самойловича;
  •               розвивати в учнів уміння працювати з джерелами інформації, аналізувати й узагальнювати історичні явища та події, визначати їх суть та значення, давати характеристику історичним діячам, визначати їх роль в історичному процесі;
  •               сприяти формуванню предметних компетентностей учнів;
  •               виховувати інтерес та повагу до історичного минулого України.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: навчальна презентація.

 

ХІД УРОКУ

  1.     ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Евристична бесіда (слайд 2)

1. Який період в історії України називають Руїною? Дайте йому визначення.

2. Коли та за яких обставин відбувається розпад Української держави на Правобережну і Лівобережну Гетьманщини?

3. Коли був укладений Андрусівський договір? Що він передбачав?

 

Робота з таблицею

Із поданого переліку виберіть, які події в історії України пов’язані з іменами гетьманів Юрія Хмельницького, Павла Тетері та Івана Брюховецького. Перевірте правильну відповідь (слайд 3)

Юрій Хмельницький

Павло Тетеря

Іван Брюховецький

 

 

 

  1.                Гетьман України в 1657 р. та в 1659–1663 рр.
  2.                Гетьман Лівобережної України в 1663–1668 рр.
  3.                Гетьман Правобережної України в 1663–1665 рр.
  4.                Уклав Переяславський договір з Росією
  5.                Підписав з Польщею Слободищенський трактат
  6.                За його гетьманування митрополит й усе українське духовенство стають підлеглими Московському патріархові
  7.                Обраний гетьманом на славнозвісній Чорній раді в Ніжині
  8.                У своїй політиці дотримувався пропольської орієнтації
  9.                У своїй політиці дотримувався промосковської орієнтації, але наприкінці гетьманування пориває з Москвою.
  10.            Засуджував політику козацької старшини, чим привернув на свій бік козацькі низи.
  11.            З його ім’ям пов’язана Чуднівська кампанія.
  12.            Боровся за гетьманську булаву з І. Нечаєм та І. Виговським.
  13.            Підтримав похід Яна ІІ Казимира на Лівобережжя.
  14.            З його ім’ям пов’язують страту І. Виговського і загибель І. Богуна.
  15.            Своєю політикою викликав невдоволення серед козаків, що привело до повстання.
  16.            Після зречення гетьманства перебирається до Польщі, де згодом був отруєний.
  17.            Був розтерзаний лівобережними козаками у 1668 році.

 

Робота з картою (слайд 4)

  1.                Покажіть на карті територію Великого князівства Руського за Гадяцьким трактатом 1658 р. та державу, з якою вона була підписана.
  2.                Знайдіть на карті місто поблизу якого у червні 1659 р. козацьке військо І.Виговського завдало нищівної поразки московській армії.
  3.                Знайдіть місто і назвіть час, коли було придушено заколот Пушкаря та Барабаша.

 

 

  1. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Фатальний розкол України на Лівобережну та Правобережну поглиблювався, попри всі намагання гетьманів обох сторін зберегти цілісність Гетьманщини. Глибока криза державності викликала й надалі бажання в українських патріотичних сил зупинити цю руйнівну тенденцію й зберегти єдність України, об’єднати українські землі в межах однієї держави та відновити її незалежність. Лідером цих сил у 60–70-х роках ХVІІ ст. став новий гетьман Правобережної України Петро Дорошенко.

 

  1. ПРЕДСТАВЛЕННЯ ТЕМИ ТА ОЧІКУВАНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

  •    характеризувати політичне становище Гетьманщини в 60–80-х рр. ХVІІ ст.;
  •    давати історичну оцінку діяльності гетьманів Петра Дорошенка, Дем’яна Многогрішного, Івана Самойловича;
  •    показувати на карті території, підвладні гетьманам Лівобережної та Правобережної України, та території, що перебували під контролем Москви, Польщі, Туреччини;
  •    пояснювати причини та наслідки укладення гетьманськими урядами важливих угод з державами-сусідами;
  •    працювати з джерелами інформації, аналізувати й узагальнювати історичні явища та події, визначати їх суть та значення, давати характеристику історичним діячам, визначати їх роль в історичному процесі.

 

  1.   ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Робота в парах

1-й учень. На основі тексту підручника визначити характер внутрішньої політики П.Дорошенка.

2-й учень. На основі тексту підручника визначити напрями зовнішньої політики П.Дорошенка.

 

Завдання для роботи: опрацювати текст підручника і заповнити схему за зразком (слайд 8)

 

Робота з документом

Документ 1.

М. Аркас про П. Дорошенка

«Більш освічені українці, а поміж ними й Дорошенко, бачили, що коли Богдан, котрий підняв був на боротьбу за волю усю Україну, не зміг обійтися без того, щоб не піддатись під руку царя, то тепер і надто треба було шукати чиєїсь міцної руки, щоб вона захистила знедолену, поруйновану, спустошену і вилюднену через постійні війни Україну. Думка Дорошенка була така: зібрати її усю до купи, а  як пощастить, то й самостійною зробити. Розуміючи наміри Москви і добре знаючи порядки та становище Польщі, він поклав знайти собі захист десь окрім них. Він шукав міцної руки, а такої ніде було шукати, окрім як не у турецького султана».

(Козацькі ватажки та гетьмани України. — Львів, 1991. — С. 88)

 

Документ 2.

О. Д. Бойко про П. Дорошенка

«...1668 року його (Дорошенка) було проголошено гетьманом усієї України. Мети було досягнуто, але цей успіх не вдалося закріпити надовго, оскільки він був наслідком складних політичних комбінацій і майстерного балансування П. Дорошенка як у внутрішній, так і зовнішній політиці. Зведена гетьманом будова мала надзвичайно слабку конструкцію, і достатньо було вийняти бодай одну цеглину з її фундаменту, щоб вона похитнулася, чим і скористалися вороги. Спочатку польська воєнна активність змусила гетьмана, залишивши Лівобережжя, поспішати на правий берег Дніпра. У цей час не зацікавлені в зміцненні української держави татари підтримали на претензії на гетьманську булаву П. Суховія, якого висунуло Запоріжжя. Ситуацію ще більше ускладнив наступ російських військ, внаслідок якого значна частина лівобережної старшини на чолі з наказним гетьманом Д. Многогрішним змушена була визнати верховенство царя. Аналізуючи перебіг подій, один із сучасних дослідників пише: «Між собою українці воюють, здається, з більшим завзяттям, як із чужинцями, котрі приходять на їхню землю й успішно грабують її, плюндрують та поневолюють».

(Бойко О. Д. Історія України. — К.: Академія, 2002. — С. 176)

Запитання:

  1.                Коли і за яких обставин гетьманська булава дісталася Петру Дорошенку?
  2.                Визначте основну мету його діяльності та з’ясуйте, яких заходів вживав Дорошенко задля її досягнення.
  3.                Визначте, чому він пішов на прийняття турецького протекторату. Які це мало наслідки для України.
  4.                Як ви вважаєте, чому Петро Дорошенко зрікся гетьманської булави?
  5.                Визначте плюси і мінуси його гетьманування. Як ви гадаєте, за що його було названо «Сонцем Руїни»?

 

Робота в групах

  •                Група 1. Гетьманування Д. Многогрішного. Глухівські статті.
  •                Група 2. Гетьманування І. Самойловича. Конотопські статті.

 

Завдання для роботи груп: опрацювати текст підручника та додаткові джерела інформації і заповнити схему за зразком (слайд 9-10)

 

Формування поняття

Чигиринські походи (1674–1678) — воєнні дії за участю Османської імперії, Московії, та українського козацтва право і лівобережного Гетьманатів. Одним з головних завдань цих походів було оволодіння стратегічно важливим на той час містом Чигирином. (слайд 11)

 

Робота з текстом підручника

Опрацюйте текст підручника та складіть таблицю «Чигиринські походи».

 

Дата походу

Назва походу

Результат

 

 

 

 

Пояснення вчителя

Послаблена війнами Росія змушена була шукати примирення з Туреччиною. 13 січня 1681 р. відбулося підписання Бахчисарайської мирної угоди між Москвою і Туреччиною. (слайд 12)

 

Проблемне питання

Як Бахчисарайський мирний договір вплинув на подальшу долю України?

 

Робота з документом

З «Літопису Самійла Величка» про становище на Правобережжі

«Перед моїми очима постали численні безлюдні міста й замки, порожні вали, колись висипані працею людською, як гори і горби. Всі вони правили тоді за пристановище і поселення диких звірів. Я побачив, що фортеці, які траплялися нам на шляху у військовому поході, одні стояли малолюдні, інші зовсім спорожнілі — розруйновані, зарослі землею, запліснявілі, обсаджені бур’яном і повні лише червів і зміїв й усякого гаддя, що там гніздилося».

Завдання:

Подумайте, чи можна стверджувати, що розповідь козацького літописця про Правобережну Україну стосується якраз періоду 60-х — початку 80-х років XVII ст.? Чому?

Як називають цей період в історії України? Чому?

 

  1. ЗАКРІПЛЕННЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

Робота з картою (слайд 13)

  1.                Покажіть на карті територію Лівобережної та Правобережної України. Між якими державами було поділено територію Гетьманщини за Андрусівською угодою 1667 р.?
  2.                Назвіть українські землі, які вдалося об’єднати під своєю владою П. Дорошенку протягом червня 1668 — березня 1669 р.
  3.                Які землі потрапили під подвійний московсько-польський протекторат?
  4.                Яка доля спіткала землі між Бугом і Дніпром внаслідок підписання Бахчисарайського миру?
  5.                Назвіть українські землі, які опинились у складі Туреччини внаслідок підписання Бахчисарайського миру.
  6.                У залежності від якої держави була територія Правобережжя, на яку поширювалася влада П. Дорошенка протягом 1672–1676 рр.?

 

Метод «Прес» (слайд 14)

Думки українських істориків щодо завершення Національно-визвольної війни українського народу проти Речі Посполитої розділилися: одні вважають, що вона скінчилася у 1657 р. із смертю Богдана Хмельницького, інші — що 1676 р. із падінням гетьмана Петра Дорошенка. Якої точки зору дотримуєтеся ви і чому?

 

Гра «Кіт у мішку» (слайд 15)

1. Укажіть ім’я гетьмана Лівобережжя, який уклав із Московським урядом Глухівські статті, намагався зміцнити гетьманську владу та автономію Гетьманщини і був засланий царським урядом до Сибіру.

2. Бахчисарайський мирний договір був укладений..

3. Кого називали Сонцем Руїни?

4. Період української історії, що супроводжувався боротьбою старшинських угруповань за гетьманську булаву, втручанням іноземних держав, занепадом.

5. П. Дорошенко був проголошений гетьманом усієї України у…

6. Чигиринські походи – це…

 

  1.        ПІДСУМКИ УРОКУ
  2.     ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
    •                Опрацювати відповідний параграф підручника.
    •                Засвоїти зміст нових понять.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

ГЕТЬМАН ПЕТРО ДОРОШЕНКО. ЙОГО БОРОТЬБА ЗА ОБ’ЄДНАННЯ УКРАЇНИ

Номер слайду 2

Який період в історії України називають Руїною? Дайте йому визначення. 2. Коли та за яких обставин відбувається розпад Української держави на Правобережну і Лівобережну Гетьманщини? 3. Коли був укладений Андрусівський договір? Що він передбачав?

Номер слайду 3

Юрій Хмельницький Павло Тетеря Іван Брюховецький 1, 4, 5, 11 3, 8, 12, 13, 14, 16 2, 6, 7, 9, 10, 15, 17

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Після уроку ви зможете характеризувати політичне становище Гетьманщини в 60–80-х рр. ХVІІ ст. 1 давати історичну оцінку діяльності гетьманів П. Дорошенка, Д. Многогрішного, І. Самойловича показувати на карті території, підвладні гетьманам Лівобережної та Правобережної України та території, що перебували під контролем Москви, Польщі, Туреччини 2 3 пояснювати причини та наслідки укладення гетьманськими урядами важливих угод з державами-сусідами 4 працювати з джерелами інформації, аналізувати й узагальнювати історичні явища та події, визначати їх суть та значення, давати характеристику історичним діячам 5

Номер слайду 7

ПЕТРО ДОРОШЕНКО Зовнішня політика ? Внутрішня політика ?

Номер слайду 8

ДЕМ'ЯН МНОГОГРІШНИЙ Глухівські статті ? Внутрішня політика ?

Номер слайду 9

ДЕМ'ЯН МНОГОГРІШНИЙ Глухівські статті ? Внутрішня політика ?

Номер слайду 10

ІВАН САМОЙЛОВИЧ Конотопські статті ? Внутрішня політика ?

Номер слайду 11

Чигиринські походи (1674–1678) — воєнні дії за участю Османської імперії, Московії, та українського козацтва право і лівобережного Гетьманатів. Одним з головних завдань цих походів було оволодіння стратегічно важливим на той час містом Чигирином

Номер слайду 12

Бахчисарайський мирний договір Українські землі Османська імперія Кримське ханство Московська держава 1681 р.

Номер слайду 13

Номер слайду 14

МЕТОД «ПРЕС» ПОЗИЦІЯ Я вважаю, що ... (висловіть свою думку, поясніть, у чому полягає ваш погляд) ОБҐРУНТУВАННЯ ...тому, що... (наведіть причину появи цієї думки, тобто на чому ґрунтуються докази на підтримку вашої позиції). ПРИКЛАД ... наприклад... (наведіть факти, які демонструють ваші докази, вони підсилять вашу позицію). ВИСНОВКИ Отже (тому), я вважаю... (узагальніть свою думку, зробіть висновок про те, що необхідно робити; тобто, це є заклик прийняти вашу позицію).

Номер слайду 15

Укажіть ім’я гетьмана Лівобережжя, який уклав із Московським урядом Глухівські статті, намагався зміцнити гетьманську владу та автономію Гетьманщини і був засланий царським урядом до Сибіру Бахчисарайський мирний договір був укладений Кого називали Сонцем Руїни? Період української історії, що супроводжувався боротьбою старшинських угруповань за гетьманську булаву, втручанням іноземних держав, занепадом П. Дорошенко був проголошений гетьманом усієї України у … Чигиринські походи – це… 1 2 3 4 5 6

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Морозовський Юрій Михайлович
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Томас Виктория
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Іващенко Олександра
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
zip
Додано
22 січня 2018
Переглядів
7125
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку