Розробка уроку історії України на тему "Гетьман П. Дорошенко, його боротьба за об'єднання України" та навчальна презентація до нього (містить завдання ігрової форми, карти, анімовану схему та завдання для роботи груп).
Тема: Гетьман П. Дорошенко, його боротьба за об’єднання України
Мета:
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: навчальна презентація.
ХІД УРОКУ
Евристична бесіда (слайд 2)
1. Який період в історії України називають Руїною? Дайте йому визначення.
2. Коли та за яких обставин відбувається розпад Української держави на Правобережну і Лівобережну Гетьманщини?
3. Коли був укладений Андрусівський договір? Що він передбачав?
Робота з таблицею
Із поданого переліку виберіть, які події в історії України пов’язані з іменами гетьманів Юрія Хмельницького, Павла Тетері та Івана Брюховецького. Перевірте правильну відповідь (слайд 3)
Юрій Хмельницький |
Павло Тетеря |
Іван Брюховецький |
|
|
|
Робота з картою (слайд 4)
Фатальний розкол України на Лівобережну та Правобережну поглиблювався, попри всі намагання гетьманів обох сторін зберегти цілісність Гетьманщини. Глибока криза державності викликала й надалі бажання в українських патріотичних сил зупинити цю руйнівну тенденцію й зберегти єдність України, об’єднати українські землі в межах однієї держави та відновити її незалежність. Лідером цих сил у 60–70-х роках ХVІІ ст. став новий гетьман Правобережної України Петро Дорошенко.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
Робота в парах
1-й учень. На основі тексту підручника визначити характер внутрішньої політики П.Дорошенка.
2-й учень. На основі тексту підручника визначити напрями зовнішньої політики П.Дорошенка.
Завдання для роботи: опрацювати текст підручника і заповнити схему за зразком (слайд 8)
Робота з документом
Документ 1.
М. Аркас про П. Дорошенка
«Більш освічені українці, а поміж ними й Дорошенко, бачили, що коли Богдан, котрий підняв був на боротьбу за волю усю Україну, не зміг обійтися без того, щоб не піддатись під руку царя, то тепер і надто треба було шукати чиєїсь міцної руки, щоб вона захистила знедолену, поруйновану, спустошену і вилюднену через постійні війни Україну. Думка Дорошенка була така: зібрати її усю до купи, а як пощастить, то й самостійною зробити. Розуміючи наміри Москви і добре знаючи порядки та становище Польщі, він поклав знайти собі захист десь окрім них. Він шукав міцної руки, а такої ніде було шукати, окрім як не у турецького султана».
(Козацькі ватажки та гетьмани України. — Львів, 1991. — С. 88)
Документ 2.
О. Д. Бойко про П. Дорошенка
«...1668 року його (Дорошенка) було проголошено гетьманом усієї України. Мети було досягнуто, але цей успіх не вдалося закріпити надовго, оскільки він був наслідком складних політичних комбінацій і майстерного балансування П. Дорошенка як у внутрішній, так і зовнішній політиці. Зведена гетьманом будова мала надзвичайно слабку конструкцію, і достатньо було вийняти бодай одну цеглину з її фундаменту, щоб вона похитнулася, чим і скористалися вороги. Спочатку польська воєнна активність змусила гетьмана, залишивши Лівобережжя, поспішати на правий берег Дніпра. У цей час не зацікавлені в зміцненні української держави татари підтримали на претензії на гетьманську булаву П. Суховія, якого висунуло Запоріжжя. Ситуацію ще більше ускладнив наступ російських військ, внаслідок якого значна частина лівобережної старшини на чолі з наказним гетьманом Д. Многогрішним змушена була визнати верховенство царя. Аналізуючи перебіг подій, один із сучасних дослідників пише: «Між собою українці воюють, здається, з більшим завзяттям, як із чужинцями, котрі приходять на їхню землю й успішно грабують її, плюндрують та поневолюють».
(Бойко О. Д. Історія України. — К.: Академія, 2002. — С. 176)
Запитання:
Робота в групах
Завдання для роботи груп: опрацювати текст підручника та додаткові джерела інформації і заповнити схему за зразком (слайд 9-10)
Формування поняття
Чигиринські походи (1674–1678) — воєнні дії за участю Османської імперії, Московії, та українського козацтва право і лівобережного Гетьманатів. Одним з головних завдань цих походів було оволодіння стратегічно важливим на той час містом Чигирином. (слайд 11)
Робота з текстом підручника
Опрацюйте текст підручника та складіть таблицю «Чигиринські походи».
Дата походу |
Назва походу |
Результат |
|
|
|
Пояснення вчителя
Послаблена війнами Росія змушена була шукати примирення з Туреччиною. 13 січня 1681 р. відбулося підписання Бахчисарайської мирної угоди між Москвою і Туреччиною. (слайд 12)
Проблемне питання
Як Бахчисарайський мирний договір вплинув на подальшу долю України?
Робота з документом
З «Літопису Самійла Величка» про становище на Правобережжі
«Перед моїми очима постали численні безлюдні міста й замки, порожні вали, колись висипані працею людською, як гори і горби. Всі вони правили тоді за пристановище і поселення диких звірів. Я побачив, що фортеці, які траплялися нам на шляху у військовому поході, одні стояли малолюдні, інші зовсім спорожнілі — розруйновані, зарослі землею, запліснявілі, обсаджені бур’яном і повні лише червів і зміїв й усякого гаддя, що там гніздилося».
Завдання:
Подумайте, чи можна стверджувати, що розповідь козацького літописця про Правобережну Україну стосується якраз періоду 60-х — початку 80-х років XVII ст.? Чому?
Як називають цей період в історії України? Чому?
Робота з картою (слайд 13)
Метод «Прес» (слайд 14)
Думки українських істориків щодо завершення Національно-визвольної війни українського народу проти Речі Посполитої розділилися: одні вважають, що вона скінчилася у 1657 р. із смертю Богдана Хмельницького, інші — що 1676 р. із падінням гетьмана Петра Дорошенка. Якої точки зору дотримуєтеся ви і чому?
Гра «Кіт у мішку» (слайд 15)
1. Укажіть ім’я гетьмана Лівобережжя, який уклав із Московським урядом Глухівські статті, намагався зміцнити гетьманську владу та автономію Гетьманщини і був засланий царським урядом до Сибіру.
2. Бахчисарайський мирний договір був укладений..
3. Кого називали Сонцем Руїни?
4. Період української історії, що супроводжувався боротьбою старшинських угруповань за гетьманську булаву, втручанням іноземних держав, занепадом.
5. П. Дорошенко був проголошений гетьманом усієї України у…
6. Чигиринські походи – це…