Урок з Я досліджую світ "Безпека на дорогах. Які бувають дороги? "

Про матеріал
Мета уроку: • Ознайомити учнів із видами доріг (автомобільні, пішохідні, велосипедні, залізничні). • Формувати уявлення про правила дорожнього руху та основи безпечної поведінки на дорогах. • Розвивати навички дотримання правил безпеки на дорогах, вміння орієнтуватися у дорожній ситуації. • Виховувати відповідальність та уважність під час участі в дорожньому русі. Завдання уроку: 1. Ознайомити учнів із видами доріг та їх характеристиками. 2. Розвивати вміння розрізняти типи доріг і їх призначення. 3. Сформувати розуміння основних правил дорожнього руху для пішоходів. 4. Розвивати в учнів відповідальне ставлення до власної безпеки на дорозі.
Перегляд файлу

Паламарчук С.В.                                                                               

Конспект уроку «Я досліджую світ»

Урок 4

Тема. Безпека на дорогах. Які бувають дороги?  (с.15)

Мета: Формування предметних компетентностей:

сприяти розширенню уявлення про види доріг у сільській та міській місцевості;

сприяти формуванню уявлення учнів про необхідність дотримання правил дорожнього руху, історію їх виникнення;

формування ключових компетентностей:

вільне володіння державною мовою/ здатність спілкуватися рідною:

усного висловлювання своїх вражень від спостережень;

навчання впродовж життя (уміння вчитися): сприймати мету, яку ставить вчитель, відповідно до неї планувати, моделювати, прогнозувати і виконувати необхідні дії, контролювати й оцінювати свої результати; самоорганізовуватися до навчальної діяльності; розвивати готовність самостійно працювати з новим, доступним за складністю матеріалом, мати власну думку, обґрунтовувати її, свідомо прагнути до самоконтролю;

компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій, екологічна компетентність: спостереження, дослідження і відтворення довкілля та явищ;

загальнокультурна: розвивати культуру міжособистих відносин, толерантну поведінку;

комунікативна: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, витримувати паузи);

соціальна: розвивати здатність продуктивно співпрацювати з однокласниками в парі, в групі; прояву відповідальності за особистий і колективний результат; виховувати дбайливе ставлення до природи, до людей, до самого себе;

інформаційно-комунікаційна компетентність: розвивати вміння добувати й опрацьовувати інформацію з підручника та медіа; вчити орієнтуватися в інформаційному просторі, володіти і оперувати інформацією; уміння аргументувати й відстоювати свою думку; самостійного (чи за допомогою дорослого) використання

інформаційних технологій;

здоров’язберігаюча: формувати навички дбайливого ставлення до психічного

здоров’я свого та оточуючих; розвивати увагу;

інноваційність: виявлення бажання впроваджувати нові ідеї.

Очікувані результати: 

Знаннєвий компонент: учень пояснює, від чого залежить безпека на вулиці, вдома, у школі;

Діяльнісний компонент: описують дороги свого населеного пункту, їх покриття;

розповідають про історію виникнення правил дорожнього руху;

Ціннісний компонент: обирає безпечну дорогу, розробляє безпечний маршрут до/зі школи з  урахуванням правил дорожнього руху;

обирає свої дії як учасник дорожнього руху з найменшим ризиком;

дотримується правил безпечної поведінки в різних ситуаціях.

Обладнання: ноутбук, телевізор, презентація,  таблиця, конструктор LEGO «Шість цеглинок», світлофорики.

Тип уроку: комбінований урок.

Освітні галузі: природнича, громадянська та історична, соціальна і здоров'язбережувальна, мовно-літературна, математична, інформатична.                           

Хід уроку

І. Організаційно-мотиваційний етап

Створення позитивного психологічного клімату класу.

Ранкове коло:

  •          Вітання.

Слайди 1-3. Привітання

  •          Прослухаймо вірш та налаштуймося на роботу.

Доброго ранку! Доброго дня!

Хай плещуть долоньки!

Хай тупають ніжки!

Працюють голівки!

Доброго ранку! Доброго дня!

Бажаєм вам ми здоров’я й добра!

  •          Групове заняття

Слайд 4. Програма «Як почуває себе ненька Україна?» в прямому ефірі.

  •          Привіт, друзі!
  •          А яка зараз пора року?
  •          Який місяць?
  •          Яке сьогодні число?
  •          Мої вітання!
  •          Яким було вранці небо, коли ми йшли до школи?
  •          Що стосовно опадів?
  •          Кому відома температура повітря?

 

  •          Обмін інформацією
  •          Про що ми говорили протягом минулого   тижня?  
  •          На минулому тижні ми  з вами говорили про те, які зміни відбуваються у нашому житті, а також      житті школи, класу, вчилися поводити        себе безпечно під час евакуації.

 

  •          Щоденні новини

ІІ. ЕТАП ЦІЛЕВИЗНАЧЕННЯ І ПЛАНУВАННЯ (ЦІЛЕПОКЛАДАННЯ)

     1.Мотивація навчальної діяльності і повідомлення теми уроку

Визначення разом з учнями мети уроку

Слайд 5.  Актуалізація теми тижня:

  •          Відгадайте загадку.

Щоб мені кудись дійти,

Треба всю її пройти.

Бере початок від порога

Далека чи близька… дорога.

2. Формулювання цілей планування роботи (малюнковий план уроку)

  •    Цього тижня ми дізнаємося більше про безпеку на дорогах.

 

3. Передбачення очікуваних результатів

 Що саме вам було б цікаво дізнатись на сьогоднішньому уроці?

 

ІІІ. ЕТАП ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ  (ЦІЛЕРЕАЛІЗАЦІЯ)

1.Робота з підручником (с.15)

Слайд 6. Які бувають дороги?

  •          Скрізь, де живуть люди, вони будують дороги.
  •          У містах це дороги з твердим покриттям (бруківка, асфальт),

за містом і в селах є ґрунтові дороги.

2. Бесіда «Правила дорожнього руху»

Слайд 7. Коли ти йдеш вулицею ти: ПІШОХІД

Слайд 8. Коли ти їдеш в транспорті ти: ПАСАЖИР

Слайд 9. За кермом сидить: ВОДІЙ

Слайд10. Пам’ятка. Запам’ятай!

  •          Водії, пішоходи, пасажири – це учасники дорожнього руху.

3. Фізкультхвилинка.

Слайд11. Рухлива вправа.

Стій, машино! Тихше хід.

На дорозі — пішохід!

Він дорогу переходить по доріжці... Перехід!

"Їхати" ми перестали і тепер всі дружно встали.

Будем ми відпочивати, нумо вправу починати:

Руки — вгору, руки — вниз, і легесенько прогнись.

Покрутились, повертілись, на хвилинку зупинились.         

Пострибали, пострибали, раз — присіли, другий — встали,

Всі в "машини" посідали й знову їхати почали.

4. Проблема.

Слайд12. Поміркуй.

  •          Навіщо потрібні правила дорожнього руху?
  •          Де рухаються пішоходи? (по тротуару чи узбіччю дороги);
  •          Де їздить транспорт? (на проїздній частині дороги);
  •          Кому потрібно знати правила дорожнього руху?(Всім його учасникам — водіям, пасажирам, пішоходам);
  •          Навіщо потрібні правила дорожнього руху? (Їх дотримання робить рух на дорогах безпечнішим).

Підсумок: Для всіх учасників дорожнього руху, щоб вони були у безпеці, створено правила, яких всі повинні дотримуватися.

5. Перегляд уривку із мультфільму

Слайд 13. Перегляд уривку із мультфільму «Абетка безпеки на дорозі — Історія правил дорожнього руху» (з 01:28 до 03:42) https://tinyurl.com/y6qkqfuu

6.Бесіда

Слайд 14. Запитання від Мурчика.

  •          У якій країні вперше було запроваджено правила дорожнього руху?

                                                                                             (у Давньому Римі).

  •          Рух з якого боку було запроваджено у Давньому Римі? (лівосторонній).
  •          А рух з якого боку набув поширення пізніше? (правосторонній).
  •          Яке правило з минулого видалося вам смішним? (щоб попереду автомобіля біг хлопчик, який попереджав про рух авто).
  •          А яке правило дорожнього руху запровадили б ви?

Слайд 15. Слово вчителя. Підсумок

  •          У давні часи дороги були єдиними і  для  тих,  хто  їхав,  і  для тих, хто йшов.  Це  часто  призводило до нещасних випадків. Тому люди зрозуміли необхідність створення правил дорожнього руху.

7. Обговорення вірша «Еволюція транспорту» (уривок)

У минулому столітті,

Не було такої миті:

Щоб не спілкувались люди,

 Щоб не побували всюди.

Щоб дістатися кудись,

Був потрібен транспорт скрізь.

Тоді коней запрягали

І в дорогу вирушали.

Коні добру силу мали

І як транспорт виручали.

Карета й четверо коліс,

А пасажирів кучер віз.

Карети мчали швидкі, веселі.

Тягнули їх коні в міста і села

Розкішні пані кучерів хвалять,

Що ні до кого вони не сигналять.

Пройшли роки, змінився транспорт.

Немає вже коней на трасі

Машини мчать швидкі, грузові,

І легкові не віз гужовий.

Тепер, щоб безпечно людям йти,

І щоб не трапилось з ними біди,

Дорожні знаки треба знати.

І правила безпеки вивчати…

Ірина Гаврилюк

Запитання для обговорення:

  •          Який транспорт  використовувався  до винайдення автомобілів? (колісниці, вози,карети та ін.).
  • А який транспорт їздить дорогами зараз? (громадський та спеціальний транспорт, а також приватні автомобілі).
  • Що потрібно знати, щоб відчувати себе у безпеці на дорозі? (правила дорожнього руху)

Підсумок: Без знання правил дорожнього руху ми можемо наражатися на небезпеку.

8. Бесіда «Сучасні дороги»

Слайд16. Перегляд уривок із мультфільму «Абетка безпеки на дорозі — Історія правил дорожнього руху» (з 03:42 до 04:40) https://tinyurl.com/y6qkqfuu

Запитання для обговорення:

  •           Яку назву має частина дороги, призначена для руху пішоходів? (тротуар).
  •           А як називається крайня частина тротуару, яка відділяє його від проїзної частини дороги? (бордюр).
  •           Який матеріал використовують для твердого покриття доріг? (бруківка, асфальт).
  •           Якими символами зображують правила дорожнього руху на сучасних дорогах? (дорожня розмітка, знаки, жести регулювальника, світлофор).

Підсумок:

  •           Дороги складаються з    проїзної частини, призначеної для руху транспорту, та тротуару для пішоходів. Також підтримувати безпеку на дорогах допомагають дорожня розмітка, дорожні    з  знаки, світлофор, а у разі його поломки

поліцейський-регулювальник.

Слайд 17. Словничок.

Тротуар – елемент вулиці, призначений для руху пішоходів.

Проїзна частина – елемент вулиці, призначений для руху транспорту.

Бордюр – це відокремлення тротуару від проїзної частини.

Слайд 18. Велосипедна доріжка

  •          Для кого призначений цей тротуар?

9.Робота з підручником

  •           Пропоную вам прочитати текст та розглянути малюнок у підручнику на с. 15.

Запитання для обговорення:

  •           Яке покриття мають дороги, зображені на малюнку? (ґрунтове й асфальтоване).
  •           А яке тверде покриття доріг було поширеним у минулому? (бруківка).
  •           Які дороги є у нашому населеному пункті?
  •           На якій вулиці розташована наша школа? Яке покриття має її дорога?
  •           Як називаються вулиці біля нашої школи? Яке їх дорожнє покриття?
  •           Який дорожній знак зображено на малюнку? (Надземний пішохідний перехід).
  •           Де цей знак можна побачити? (встановлюється для  позначення надземних пішохідних              переходів, наприклад, біля пішохідних мостів).

Підсумок: Для водіїв та пішоходів на дорогах встановлюють дорожні знаки.

10.Фізкультхвилинка.

Слайд 19. Рухлива гра «Не плутай сторони»

  1. Пропоную стати колом і              пограти в гру «Не плутай сторони».
  2. Ведучий гри подає дітям команди, наприклад, «Підняти праву (ліву) руку!», «Подивитись праворуч (ліворуч)» та ін.
  3. Хто з учнів помиляється, сідає на місце. Перемагають ті, хто не зробив помилок і залишився стояти.
  4. За наявності часу можете повторимо  гру 2-3 рази, залучаючи у якості ведучих кого-небудь з дітей.
  5. Коли ви добре засвоїте гру, ускладнимо її, показуючи неправильне виконання рухів.

ІV. Заключна частина. Рефлексія.

1. Закріплення вивченого

Слайд 20. Відгадай загадку.

 Всім перехожим я моргаю,

 Щоб пильно глянули на мене.

Очей же я аж троє маю:

Червоне, жовте і зелене! Світлофор

Слайд 21. Робота з СВІТЛОФОРИКАМИ

  •           Розкажіть, що означають кольори на світлофорі.
  •           Стій на місці!
  •           Зачекай!
  •           Іди!

Слайд 22. Розкажіть

  •           Розкажіть про свою дорогу до школи. 
  •           Які знаки трапляються вам на шляху?

Слайд 23. Розкажіть.

2.     Підсумок. Перегляд мультфільму

  •           Пропоную вам завершити перегляд мультфільму (з 4:40): https://tinyurl.com/y6qkqfuu

Запитання для обговорення:

  •           Як Неслуха уявляє собі дорогу й транспорт майбутнього? (пішохідний переліт, космічний  лазерний світлофор, ракети)
  •           Як ви уявляєте майбутнє дорожнього руху, дороги і транспорт майбутнього?
  •           Які у майбутньому будуть правила дорожнього руху?

Підсумок: У майбутньому також існуватимуть правила дорожнього руху, хоча вони й дещо зміняться.

3.Завдання додому

  •           Попрошу вас вдома намалювати малюнок чи підготувати розповідь

«Майбутнє дорожнього руху» для наступного уроку.

4.Рефлексія. Вправа «Веселка» з цеглинками ЛЕГО

Слайд 24. Розкажіть

  •          Я не міг, не хотів це робити.
  •          Я це робив, але не вдалося.
  •          Я це робив з допомогою.
  •          Я це робив, хоча були помилки.
  •          Я це робив, але не відразу.
  •          Я це зробив.
  •          Це було дуже просто!
  •           Завершимо урок оплесками один одному за активну роботу під час заняття.

 

docx
Додано
21 жовтня
Переглядів
296
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку