Інтегрований урок з екології, хімії, інформатики та ОЗ можна використовувати на уроці Екології у 10 класі (профільний рівень навчання), під час класних годин та заходів до дня цивільного захисту. Розробка містить різноманітні види та форми роботи, дозволяє вмотивувати учнів на отримання більш глибоких знань з інших предметів та використовувати сучасні технології для учнівських міні-проектів.
Інтегрований урок з екології, хімії, інформатики та ОЗ
10 кл., Екологія, Профільний рівень
учитель географії, економіки, екології
вищої кваліфікаційної категорії
Краматорської ЗОШ № 15
Чемерис Наталія Володимирівна
Тема: Техногенні аварії на промислових підприємствах. Викиди хлору та аміаку.
Мета: пояснити поняття «надзвичайні ситуації», «техногенні катастрофи», навчити застосовувати набуті знання, вміти надати первинну медичну допомогу; скласти план дій для населення під час викидів хлору та аміаку.
Обладнання: мультимедійне обладнання, конверти з роздатковим матеріалом, інформаційний матеріал для створення інфографіки, персональні комп’ютери або ноутбуки.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вітання з класом. Перевірка присутніх і готовності учнів до уроку.
Оголошення теми й мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів.
Робота в широкому колі:
- Що називають нераціональним природокористуванням?
- Схарактеризувати кількісне та якісне забруднення навколишнього середовища.
- У чому полягає проблема озонового екрану?
Кожна техногенна катастрофа по-своєму унікальна. Однак є й загальні фактори, що спричиняють подібні лиха. американський дослідник Лі Девіс, автор довідника «рукотворні катастрофи», перелічує їх у такому порядку: дурість, недбалість і жадоба. На думку Девіса, так званий «людський фактор» техногенних катастроф практично цілком полягає саме в цих обставинах.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
3.1. Розповідь з елементами бесіди (демонстрація слайдів).
Презентація «Надзвичайні ситуації техногенного характеру».
3.2. Практикум – робота в малих групах.
Клас ділиться на 4 групи. Групам запропоновані конверти, в яких заготовлені стіки з діями у разі викидів аміаку та хлору за умов, якщо НС застала вас на вулиці та в приміщенні. На кожному конверті є завдання:
- Розробити план дій, якщо стався викид аміаку й застав вас на вулиці;
- Розробити план дій, якщо стався викид аміаку й застав вас в приміщенні;
- Розробити план дій, якщо стався викид хлору й застав вас на вулиці;
- Розробити план дій, якщо стався викид хлору й застав вас у приміщенні.
Кожна група виступає зі своїм складеним порядком дій. Проходить обговорення в широкому колі.
3.3. Міні проекти – робота в парах.
Учням пропонується робота у парах за комп’ютером. На кожному ПК міститься тека з необхідним інформаційним матеріалом для створення Інфографіки.
За допомогою однієї з безкоштовних он-лайн програм: Canva, FotoJet, Venngage, Infogr.am створити плакат «Дії у разі…»
По завершенні готові роботи загрузити до мережі Інтернет на віртуальну дошку, створену учителем, за посиланням https://padlet.com/chemerys75/Kramschool_15
3.4. Проблемні запитання.
- Чому викид хлору або аміаку вважається НС?
- Чому людині, яка опинилася в місті, де трапився викид хлору чи аміаку потрібно негайно надати медичну допомогу?
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів.
Тестування.
1. Яким способом оповіщається населення у випадку виникнення НС?
А) гудки підприємств;
Б) завивання сирен;
В) спеціальними сигналами.
2. Навчання з цивільної оборони є одним з основних завдань ЦО і повинні організовуватися:
А) лише на державних підприємствах;
Б) на всіх об’єктах господарської діяльності;
В) за місцем роботи;
Г) за місцем проживання.
3. При загрозі впливу хлору ватно-марлеву пов’язку необхідно змочити:
А) 2% розчином питної соди;
Б) 5% розчином лимонної кислоти;
В) 2% розчином натру їдкого;
Г) столовим оцтом.
4. При загрозі впливу аміаку ватно-марлеву пов’язку необхідно змочити:
А) 2% розчином питної соди;
Б) 5% розчином лимонної кислоти;
В) 2% розчином натру їдкого;
Г) столовим оцтом.
5. Для полегшення стану потерпілого від ураження хлором необхідно:
А) зробити штучне дихання (за необхідністю);
Б) промити слизові оболонки й шкіру 2% розчином питної соди або змити уражену поверхню чистою водою з милом;
В) промити слизові оболонки й шкіру 2% розчином лимонної кислоти;
Г) у пошкоджені очі закапати 1% розчин новокаїну;
Д) дати вдихати кисень або нашатирний спирт;
Е) провести інгаляцію теплою водою зі вмістом 1-2% розчину лимонної кислоти.
6. Для полегшення стану потерпілого від ураження аміаком необхідно:
А) зробити штучне дихання (за необхідністю);
Б) промити слизові оболонки й шкіру 2% розчином питної соди або змити уражену поверхню чистою водою з милом;
В) промити слизові оболонки й шкіру 2% розчином лимонної кислоти;
Г) у пошкоджені очі закапати 1% розчин новокаїну;
Д) дати вдихати кисень або нашатирний спирт;
Е) провести інгаляцію теплою водою зі вмістом 1-2% розчину лимонної кислоти.
V. Підсумок уроку.
5.1. Рефлексія: Продовжить речення
- Сьогодні я дізнався про…
- На уроці я навчився…
- Мені найлегше було…
- Найважчим для мене було…
5.2. Оцінювання учнів.
VІ. Домашнє завдання.
Вивчити теоретичний матеріал, ознайомити з правилами поведінки під час викидів хлору та аміаку своїх близьких та рідних.