Урок "Загадка як вид усної народної творчості"

Про матеріал
Цікавий матеріал, який допоможе учням зрозуміти особливості такого жанру українського фольклору як загадка.
Перегляд файлу

Тема. Загадка як вид усної народної творчості. Розгляд змісту й форми загадок.

Мета: розкрити барвистий світ народних загадок, особливості цього оригінального виду фольклору; сформувати в учнів уявлення про народну загадку, метафору як художній засіб; розвивати логічне й абстрактне мислення, пам'ять, уяву школярів; виховувати допитливість. Зацікавленість фольклором, зокрема народними загадками.

Цілі.

Учні знають:

зміст і форми загадок, особливості виразного читання їх; зміст понять «загадка» і «метафора», будову загадок, логіку відгадування їх.

Учні вміють:

відгадувати загадки; виразно читати загадки; самостійно складати загадки.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: слайдові презентації «Загадки», «Різновиди загадок», мультимедійна дошка, малюнки, збірки загадок.

Методи, прийоми, форми роботи:вправа з ключем, відгадування загадок, бесіда, творча робота.

Перебіг уроку

Забезпечення емоційної готовності до уроку.

-Запишіть побажання один одному у зошит.

Актуалізація опорних знань.

-Запишіть відповіді на питання кожен у свій зошит самостійно.

  1. Як називається фольклорний розповідний твір про вигадані, а часто й фантастичні події? (Казка)
  2. Який синонім можна дібрати до слова коштовність? (Скарб).
  3. Антонім до слова важко.(Легко).
  4. Як записати слово робота 5 буквами? (Праця).
  5. Як називали дівчину в казці, що відгадала всі загадки пана? (Мудра).
  6. Група речень об’єднаних спільним змістом, головною думкою і граматично?( Текст).
  7. Не кущ, а з листочками, не людина, а навчить. (Книга).

Випишіть із кожного слова третю букву. Прочитайте слово. Ключ – загадка.

Оголошення теми і мети.

  • Отже, сьогодні на уроці ми ознайомимося із загадками як видом усної творчості, розглянемо зміст і форму загадок, а також ознайомимося із видами загадок та спробуємо їх відгадувати. 

Опрацювання навчального матеріалу.

  •     Як ви гадаєте, від якого слова походить слово загадка?( Від слова «гадати» - думати, здогадуватися). Загадка – це ще один скарб нашої мови, який дістався нам від предків. Це своєрідний і дуже давній вид народної творчості. Уміння відгадувати загадки було мірилом розуму й мудрості не лише дітей, а й дорослих. У сиву давнину загадкам надавали магічного значення, вони були пов’язані з культовими обрядами і звичаями.

           Особливістю загадок є те, що в них у прихованій формі  зашифровано       якийсь предмет чи явище, первісне значення  якого треба відшукати.

Перегляд слайдової презентації.

     Візьміть словнички і зафіксуйте до них визначення загадки та метафори.

  • Існують різні види загадок: загадки на логіку, загадки-жарти, загадки-картинки, загадки-метаграми. Це один із улюблених видів інтелектуальної розваги, який перевіряє кмітливість, дотепність, уважність людини.

Колективне відгадування загадок.

Зараз ми з вами перевіримо, хто з вас найбільше вміє логічно мислити, хто найбільше любить жарти, а хто – найуважніший.

Загадки на логіку.

  • Що важче: кілограм пір’я чи кілограм заліза? (Однаково).
  • У яку бочку не можна налити води?( У повну).
  • Одного батька й одної матері дитина, а нікому з них не син. (Дочка).
  • У млині було 8 мішків, на кожному сиділо по дві миші. Прийшов мельник з котом. Скільки тепер стало ніг? (Дві).
  • Хто показує кожному його обличчя, бо не має власного?(Дзеркало).
  • Якщо машина їде, яке у неї колесо не крутиться? (Запасне).

Загадки-жарти.

  • Папірці, які гріють тіло.(Гірчичники).
  • Чоловік, якому не потрібні послуги авіації. (Карлсон).
  • Буквоїд. (Гумка).
  • Музичний твір на засипку. (Колискова).
  • Той, що ходить і не дає спати. (Будильник).
  • Одна нога там, а друга тут. (Шпагат).
  • Витвір мистецтва, який не повинен виходити за рамки. (Картина).
  • Результат двох відкритих дверей. (Протяг).

Загадки-метаграми.

  • Якщо із «з» це візьмеш слово, -

Великий дощ впаде раптово.

Коли ти «з» на «с» заміниш, -

Між фруктами її зустрінеш. (Злива, слива)

  • З «в» його у полі, в лісі,

Юний друже, стережися.

З «ш» він зовсім не страшний –

З нього що завгодно ший. (Вовк, шовк)

  • З «ч» над морем я літаю,

З «г» в машині я буваю,

З «м» мене ти одягаєш,

З « л» собак породу знаєш.(Чайка, гайка, майка, лайка).

Загадки-картинки.

Роздаються на парти, а потім проектуються на кран.

  • Попрацюємо із загадками картинками.

-Як же правильно читати загадки?

-Прочитайте пам’ятку

                               Пам’ятка

            Особливості виразного читання загадок 

1. Загадки читаються в уповільненому темпі.

2. Логічними наголосами й паузами виділяються слова,

які передають у прихованій формі ознаки задуманого предмета.

3. Інтонація визначається змістом загадки.

4. Вираз обличчя при читанні хитруватий і водночас доброзичливий.

Робота з підручником.

Читання та розгадування загадок, вміщених у підручнику.

  • На сьогоднішньому уроці ми познайомимося із таким поняттям як мезовірш – це вірш, усередині якого сховано потрібне слово.
  • Відшукайте у вірші назви риб, які «живуть» між рослинами.

Незвичайний город

Там, де город збіга в долину,

Гарбуз під сонцем гріє спину.

І кабачок у нього вдався:

Під сонцем теж собі уклався.

Хоч скоро полудень. В куточку

Сплять молоденькі огірочки.

А помідор, сеньйор жвавенький,

Із хроном точить побрехеньки.

  • Пора до праці, гей, лінивці! –

Хитає колосом пшениця.

Картопля щось їм теж воркоче,

Вони ж і слухати не хочуть!

Ані грозьбою, ні любов’ю

Не зрушить їхнього спокою.

Коли ж якась їм буде кара?!

Сьогодні! Вже он суне хмара!

Накликала дощу капуста –

Враз на городі стало пусто!

Скільки рибок ви впіймали? (Дев’ять).

  • На сьогоднішньому уроці ми з вами відгадали багато різноманітних загадок. Більшість були народними, деякі мали авторів. Давайте спробуємо самі побути авторами загадок. Із даних прислів’їв складіть загадки.

 

 Робота в парах.

Думка найшвидша у світі.

Правда у вогні не горить, у воді не тоне.

Від своєї тіні не втечеш.

Наймиліше у світі – сон.

Бережи честь змолоду.

Щоб добре жити треба працю любити.

Книга вчить, як на світі жить.

 «Намалюй загадку».

Чи любите ви малювати? Спробуйте намалювати загадку такого змісту:

посеред двора стоїть гора: спереду вила, а ззаду мітла. (Корова)

Рефлексія. Підсумок уроку.

  • Який твір називається загадкою?
  • Для чого народ складав загадки?
  • Які риси характеру допомагають людині скласти загадку?

Оцінювання. Присвоєння звань: найінтелектуальніший, найжартівливіший, найуважніший, письменник, художник, читач,

Домашнє завдання.

Підготувати загадки для однокласників. Спробувати скласти власні загадки про сніг, кота, шкільне приладдя тощо.

 

 

                        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                           Пам’ятка

            Особливості виразного читання загадок 

1. Загадки читаються в уповільненому темпі.

2. Логічними наголосами й паузами виділяються слова,

які передають у прихованій формі ознаки задуманого предмета.

3. Інтонація визначається змістом загадки.

4. Вираз обличчя при читанні хитруватий і водночас доброзичливий.

                            

                                   Пам’ятка

            Особливості виразного читання загадок 

1. Загадки читаються в уповільненому темпі.

2. Логічними наголосами й паузами виділяються слова,

які передають у прихованій формі ознаки задуманого предмета.

3. Інтонація визначається змістом загадки.

4. Вираз обличчя при читанні хитруватий і водночас доброзичливий.

 

                               Пам’ятка

            Особливості виразного читання загадок 

1. Загадки читаються в уповільненому темпі.

2. Логічними наголосами й паузами виділяються слова,

які передають у прихованій формі ознаки задуманого предмета.

3. Інтонація визначається змістом загадки.

4. Вираз обличчя при читанні хитруватий і водночас доброзичливий.

 

                               Пам’ятка

            Особливості виразного читання загадок 

1. Загадки читаються в уповільненому темпі.

2. Логічними наголосами й паузами виділяються слова,

які передають у прихованій формі ознаки задуманого предмета.

3. Інтонація визначається змістом загадки.

4. Вираз обличчя при читанні хитруватий і водночас доброзичливий.

 

 

 

 

 

Незвичайний город

Там, де город збіга в долину,

Гарбуз під сонцем гріє спину.

І кабачок у нього вдався:

Під сонцем теж собі уклався.

Хоч скоро полудень. В куточку

Сплять молоденькі огірочки.

А помідор, сеньйор жвавенький,

Із хроном точить побрехеньки.

  • Пора до праці, гей, лінивці! –

Хитає колосом пшениця.

Картопля щось їм теж воркоче,

Вони ж і слухати не хочуть!

Ані грозьбою, ні любов’ю

Не зрушить їхнього спокою.

Коли ж якась їм буде кара?!

Сьогодні! Вже он суне хмара!

Накликала дощу капуста –

Враз на городі стало пусто!

Всі повтікали із городу

І поховалися в кущі.

 

 

 

 

 

 

 

 

Незвичайний город

Там, де город збіга в долину,

Гарбуз під сонцем гріє спину.

І кабачок у нього вдався:

Під сонцем теж собі уклався.

Хоч скоро полудень. В куточку

Сплять молоденькі огірочки.

А помідор, сеньйор жвавенький,

Із хроном точить побрехеньки.

  • Пора до праці, гей, лінивці! –

Хитає колосом пшениця.

Картопля щось їм теж воркоче,

Вони ж і слухати не хочуть!

Ані грозьбою, ні любов’ю

Не зрушить їхнього спокою.

Коли ж якась їм буде кара?!

Сьогодні! Вже он суне хмара!

Накликала дощу капуста –

Враз на городі стало пусто!

Всі повтікали із городу

І поховалися в кущі.

 

 

 

 

 

 

 

 

Незвичайний город 

Там, де город збіга в долину,

Гарбуз під сонцем гріє спину.

І кабачок у нього вдався:

Під сонцем теж собі уклався.

Хоч скоро полудень. В куточку

Сплять молоденькі огірочки.

А помідор, сеньйор жвавенький,

Із хроном точить побрехеньки.

  • Пора до праці, гей, лінивці! –

Хитає колосом пшениця.

Картопля щось їм теж воркоче,

Вони ж і слухати не хочуть!

Ані грозьбою, ні любов’ю

Не зрушить їхнього спокою.

Коли ж якась їм буде кара?!

Сьогодні! Вже он суне хмара!

Накликала дощу капуста –

Враз на городі стало пусто!

Всі повтікали із городу

І поховалися в кущі.

 

 

 

 

 

 

 

 

Незвичайний город                                                                

Там, де город збіга в долину,

Гарбуз під сонцем гріє спину.

І кабачок у нього вдався:

Під сонцем теж собі уклався.

Хоч скоро полудень. В куточку

Сплять молоденькі огірочки.

А помідор, сеньйор жвавенький,

Із хроном точить побрехеньки.

  • Пора до праці, гей, лінивці! –

Хитає колосом пшениця.

Картопля щось їм теж воркоче,

Вони ж і слухати не хочуть!

Ані грозьбою, ні любов’ю

Не зрушить їхнього спокою.

Коли ж якась їм буде кара?!

Сьогодні! Вже он суне хмара!

Накликала дощу капуста –

Враз на городі стало пусто!

Всі повтікали із городу

І поховалися в кущі.

 

 

 

 

 

 

Думка найшвидша у світі.

 

Правда у вогні не горить, у воді не тоне.

 

Від своєї тіні не втечеш.

 

Наймиліше у світі – сон.

 

Бережи честь змолоду.

 

Щоб добре жити треба працю любити.

 

Книга вчить, як на світі жить.

 

Цілі.

Учні знають:

зміст і форми загадок, особливості виразного читання їх; зміст понять «загадка» і «метафора», будову загадок, логіку відгадування їх.

Учні вміють:

відгадувати загадки; виразно читати загадки; самостійно складати загадки.

Цілі.

Учні знають:

зміст і форми загадок, особливості виразного читання їх; зміст понять «загадка» і «метафора», будову загадок, логіку відгадування їх.

Учні вміють:

відгадувати загадки; виразно читати загадки; самостійно складати загадки.

Цілі.

Учні знають:

зміст і форми загадок, особливості виразного читання їх; зміст понять «загадка» і «метафора», будову загадок, логіку відгадування їх.

Учні вміють:

відгадувати загадки; виразно читати загадки; самостійно складати загадки.

 

Цілі.

Учні знають:

зміст і форми загадок, особливості виразного читання їх; зміст понять «загадка» і «метафора», будову загадок, логіку відгадування їх.

Учні вміють:

відгадувати загадки; виразно читати загадки; самостійно складати загадки.

 

Цілі.

Учні знають:

зміст і форми загадок, особливості виразного читання їх; зміст понять «загадка» і «метафора», будову загадок, логіку відгадування їх.

Учні вміють:

відгадувати загадки; виразно читати загадки; самостійно складати загадки.

 

Цілі.

Учні знають:

зміст і форми загадок, особливості виразного читання їх; зміст понять «загадка» і «метафора», будову загадок, логіку відгадування їх.

Учні вміють:

відгадувати загадки; виразно читати загадки; самостійно складати загадки.

 

 

 

Цілі.

Учні знають:

зміст і форми загадок, особливості виразного читання їх; зміст понять «загадка» і «метафора», будову загадок, логіку відгадування їх.

Учні вміють:

відгадувати загадки; виразно читати загадки; самостійно складати загадки.

 

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Семенчук Марія
Додано
16 лютого 2022
Переглядів
944
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку