Урок "Загальне поняття про дієслово. Зв'язок дієслова з іменником у реченні. Дієслова-синоніми, дієслова – антоніми."

Про матеріал
Урок було розроблено для реалізації освітнього проекта "Я - Дослідник." Метою даного уроку поглибити знання учнів про дієслово; закріпити вміння виділяти дієслова в усному і писемному мовленні, добирати до дієслів синоніми, антоніми; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення; збагачувати словниковий запас; виховувати бережне ставлення до природи.
Перегляд файлу

                                                                             Заїка Ірина Володимирівна                                                           

                                                                             вчитель початкових класів

                                                                             Шепетівського НВК№1

                                                                             у складі: «Загальноосвітня

                                                                             школа І-ІІ ступенів та ліцей

                                                                             ім. Героя України

                                                                             М. Дзявульського»

                                                                             Хмельницької області

                                                                             тел. 0973906122

 

 

Урок української мови

3 клас

Тема. Загальне поняття про дієслово. Зв'язок дієслова з іменником у реченні.

Дієслова-синоніми, дієслова – антоніми.

Мета. Поглибити знання учнів про дієслово; закріпити вміння виділяти дієслова в усному і писемному мовленні, добирати до дієслів синоніми, антоніми; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення; збагачувати словниковий запас; виховувати бережне ставлення до природи.

Обладнання.

1.Захарійчук М. Д.Українська мова: Підруч. для 3кл.-К.: Грамота, 2013.-с.   140.

          2.Картки для роботи в групах. Картка самоперевірки.

             Критерії  оцінювання.

          3.Тлумачний словник української мови.

 

 

                                                    Урок – дослідження

Хід уроку

 

І. Організація класу. Створення емоційного настрою

 

Пролунав і стих дзвінок.

                                                 Починається урок.

  Всі за парти тихо всілись,

                                                 І на мене подивились.

 

- Сьогодні у нас не просто урок української мови. Ми, на сьогоднішньому уроці будемо працювати у творчій дослідницькій лабораторії. Ви спробуєте себе у ролі юних дослідників української мови. Отже у нас сьогодні урок – дослідження.

- Досліджувати означає з’ясовувати, пізнавати, розглядати, знайомитись.

- Сьогодні на уроці я бажаю вам бути впевненими, творчими, активними, спостережливими.

- Для гарної роботи, потрібно дещо пригадати.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

«Мозкова атака»

  • З чого складається наше мовлення?
  • З чого складаються речення?
  • В які частини мови поєднані слова?
  • Які частини мови вже вивчили?
  • Що таке іменник? Яких родів бувають іменники?
  • Що таке прикметник? На які питання відповідає?
  • Якими членами речення можуть виступати іменники? Прикметники?

 

- Отже, ми з’ясували, що вже знаємо. Сьогодні ми продовжимо здобувати нові знання.

-  Наш урок – дослідження ми розпочнемо із дослідження анаграми. Розгляньте анаграму.

 

 

 

 

 

- Яке слово заховалось у ній?  (Тут заховалось словникове слово Кипіти).

- Як будемо писати? Чи можемо перевірити наголосом? Як називаються слова, правопис яких треба запам’ятати? (словникові)

- Каліграфічно запишіть слово. Поставте наголос. Поділіть слово на склади.

- Складіть речення. (1 дитина записує на дошці). Підкреслити основу речення. Назвати, до якої частини мови відносяться усі слова.

Встановити зв'язок слів у реченні. 

 

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

 

- На яке питання відповідає словникове слово? До якої частини мови відноситься?

- Як ви вважаєте, якою може бути тема нашого уроку?

Тема уроку …

  • Для чого нам вивчати дієслово?

Словниковий диктант

Апельсин, бензин, вокзал, директор, кишеня, коридор, радіо, очерет, верба, крило.

(перевірити, оцінки. Додаткові питання)

- Які слова зайві? Чому? Як їх можна перевірити? (наголосом)

- Доберіть до слова верба слова, що відповідають на питання що робить?

- До якої частини мови відносяться ці слова? (дієслово)

 

  • Діти, а чи потрібні у нашій мові дієслова? Можливо без них можна обійтися?

- Спробуємо це дослідити.

Вправа 336. с. 140

Робота за підручником.

- Доведіть, що дієслова все – таки потрібні в мові.

 

IV. Вивчення нового матеріалу.

 

Робота в групах

  • Ви знаєте, що іменники можуть вживатися як синоніми, як антоніми.
  • А якими можуть бути дієслова? Наступне наше дослідження пов’язане саме з цим питанням.
  • Дослідіть, якими можуть бути дієслова.

 

1 група -  доберіть синоніми до слів:  Запитував - …

                                                                Веселитися - …  

                                                                Думати- …     

                                                                Доглядати                                                      

2 група – доберіть антоніми до слів:           Заплющити - ..

                                                                         Відцвіли - …

                                                                         Заморозити - …

                                                                         Застелити - …

3 група – Скласти речення, з'ясувати з якою частиною мови зв’язані дієслова?

Читає, дівчинка, книжку, цікаву.

Фотографує, друзів, хлопчик, своїх.

 

- Отже, чим виступають дієслова в реченні? Якими  можуть бути дієслова? (дієслова-синоніми, дієслова-антоніми).

- Дослідимо правило (в підручнику).  Прочитайте, скажіть, що з прочитаного ми вже знаємо? Чого не сказали? Що ви можете додати?

 

- Зараз ми дослідимо чи змінюються дієслова, зв’язуючись з іменниками різного роду.

 

Утворіть  словосполучення

Цвіте (мак, верба, поле)  -                             

Літає (сова, орел, пташеня)  -

 

- Чи змінилися дієслова, чи залишилися незмінними? 

- Який висновок можна зробити?

 

V. Закріплення вивченого матеріалу.

 

- А зараз ми пограємось у гру «Мовна мозаїка». Що таке мозаїка?

- У класі є цифри з кольоровою фігуркою, оберіть фігуру, що вам найбільше подобається  і підійдіть до неї. Ви об’єдналися у групи.

 

 - Ми пограємо у мовну мозаїку, вам потрібно дослідити і пояснити значення слів.

 

 

        1 група Скапчати – з’єднати.

                          Роздоперти – відкрити, відчинити.

 

        2 група Звідати – питати, розпитувати.

         Сокотити – стерегти, вартувати.

 

3 група -   Токмитися – умовлятися.

          Упудитися – злякатися.

 

- Поясніть, що означають ці слова? (звіт груп)

- До якої частини мови належать?

- Складіть і запишіть речення з одним словом на вибір.

- Яким членом речення виступає дієслово?

 

 

  • Наша дослідницька лабораторія зачиняється до наступного уроку. Тож давайте підсумуємо, що ви запам’ятали.

 

VІ. Підсумок уроку

  • То що ж таке дієслово?
  • На які питання відповідає?
  • Які бувають дієслова? (синоніми, антоніми)
  • Чи виступають дієслова в реченні?
  • Для чого дієслова в мові?
  • Сьогодні ви виконували різні завдання, добирали слова, пояснювали слова…

На завершення виконайте ще одне невеличке завдання.

    У мене на столі є слова, виберіть з них ті, які найбільше підходять до нашого сьогоднішнього  уроку. (вибирають кілька дітей)

Дізнавалися, досліджували, записували, добирали, спостерігали.

- Бажаю вам бути  мудрими, розумними досягати гарних успіхів у навчанні. 

 

doc
Додано
1 листопада 2021
Переглядів
754
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку