Тема. Загальне поняття про іменник. Іменники, що називають назви істот і неістот.
Мета: формування предметних компетентностей:
формування поняття про іменник як частину мови; умінь виділяти іменник серед інших частин мови через правильно поставлене запитання розпізнавати назви істот та неістот.
формування ключових компетентностей:
розвиток творчих здібностей, мовлення уваги, пам’яті, спостережливості, кмітливості, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлення.
формування загальнокультурних компетентностей:
виховувати любов до рідної мови та її багатозначності.
Обладнання: дидактичний різнокольоровий матеріал, картки зі словами, ІКТ, плакат Зима, сніжинки, зимові будиночки, скриньки, конверт.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
1. Організаційний момент
1. Створення позитивного психологічного настрою.
Привітання до дітей
Вчитель
Діти! Доброго дня!
- Який сьогодні чудовий день! Сонечко усміхається, легенькі хмаринки пливуть по безмежному небу. Падає легенький сніжок. Усе навколо радіє, веселиться. Погляньте у вікно, усміхніться і ви сьогоднішньому дню, що принесе радість усім.
У такий зимовий день чи готові ви до уроку?
Підморгніть мені.
Чи готові ви мене слухати?
Покажіть, як ви слухаєте.
Чи готові ви працювати злагоджено? Поплескайте.
Чи готові ви дізнаватися нове? Потупайте.
(Звучить зимова музика).
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів і мотивація навчальної діяльності.
- Яка пора року зараз?
1. - Послухайте музику. Які у вас виникнуть асоціації, що ви уявляєте, слухаючи цю музику.
-Так. Це зима. Ми чули танець зими.
(прикріпити плакат Зима)
- Вона принесла із собою дві скриньки.
2. Вправа “Наш урок”
-Яким буде наш урок?
У - успішним, уважним
- Без чого не можна обійися на уроці?
Р - розуму, радості.
- Якими будемо на уроці?
О - організованими.
- Які ваші очікування від уроку?
К - користь.
- Яке ж завдання чекає на нас зараз?
Давайте повторимо попередній матеріал і отримаємо сніжинку.
3. Вправа “Я - тобі, а ти - мені”
1. Що називають суфіксом?
2. Що називають префіксом?
3. Коли пишемо префікс -с, -з?
4. Яку букву -с чи -з пишемо у префіксах — роз, -без?
-Молодці. У нас добрий початок і я сподіваюсь, що ми з вами виконаємо багато цікавих завдань . (Роздати сніжинки).
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Щоб визначити тему нашого уроку, пані Зима пропонує вам розгадати ребус.
-
- Яке слово утворилося?
- Отже, сьогодні на уроці ми досліджуватимемо тему: “Іменник”.
Будемо вчитися розпізнавати іменники за їх істотними ознаками.
IV. Первинне сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу
1. Перегляд презентації «Казка про іменник”
2. - Відкрийте підручники с. 53 . Що ж таке іменник? Проведемо дослідження.
а) виконання вправи 151(усно);
б) ознайомлення з правилом;
3. Пальчикова гімнастика
- Прийшла зима. (Кругові рухи кистями рук).
4. Каліграфічна хвилинка
- Відкрийте зошити, запишіть дату. Зверніть увагу на завдання для каліграфічного письма .
- Яким повинно бути письмо?
- Запишіть каліграфічно такі з'єднання буквосполучень і слово:
- Як луна питання: « Хто ти?»
Це є назвою істоти.
-Ну а як питання: « Що?»
Це є назва неістот.
6. Проведемо фізкультхвилинку для очей.
(Фізкультхвилинка для очей з лего)
- Викладіть в ряд цеглинки: червона, жовта, зелена, блакитну, помаранчева, синя.
- Поміняйте місцями 1 і 5 цеглинку, 3 і 6, 1 і 4, зелену і червону, синю і жовту, помаранчеву і блакитну.
7. Вправа з лего “Розподіли істоти та неістоти”.
- Як луна питання: « Хто ти?»
Це є назвою істоти.
-Ну а як питання: « Що?»
Це є назва неістот.
-Підніміть червоне лего, коли я буду показувати малюнок, який відповідає на питання Хто?, а зелене - малюнок, який відповідає на питання Що?.
Білка, вітер, пенал, лисиця, літак, книга, лікар, дівчинка.
- Молодці, ви же навчилися розподіляти іменники назви істот та назви неістот.
(Роздати сніжинки).
V. Закріплення знань, умінь та навичок.
1. Робота з підручником. Самостійна робота.
Наступне завданя пані Зими- робота з підручником.
Вправа 154.
- Прочитайте уривок з вірша Григорія Фальковича і випишіть 4 іменника.
(Роздати сніжинки).
VI. Рухлива фізкультхвилинка з лего.
2. Робота в парах. Гра “Оживи іменник»
Від іменників назв неістот, утворіть іменники- назви істот.
Приклад : Казка – казкар
Школа -
Лабораторія -
Читання -
Письмо -
Велосипед -
(Роздати сніжинки).
3. Робота в групах «Розсели іменники по будиночках”
1)Банкір, мама, клей, зошит, вуж, чобіток, учень.
2) Зозуля, вікно, книга, бабуся, ведмідь, цукерка, фермер.
3) Жираф, пенал, вінок, огірок, джміль, ластівка, агроном.
- Порахуйте скільки іменників назв істот поселилося в будиночку, а скільки неістот.
(Роздати сніжинки).
4. Словникова робота
Банкір - власник банку, приватного чи державного, установа якого отримує, зберігає і видає гроші та інші цінні папери.
Фермер - людина, яка займається сільським господарством і має від цього доходи.
Агроном - це людина, яка дає поради, як сіяти, орати, доглядати за рослинами.
Як лани оберігати від шкідників та бур`янів.
5. Лист пані Зимі. «Яке завдання вам найбільше сподобалося?»
(Учні пишуть і вкидають у поштову скриньку свої листи).
(Роздати сніжинки).
VIІ. Підсумок уроку
1. Вправа «Паутинка»
- Що ви дізналися про іменник?
називає предмети ІМЕННИК відповідає на питання хто?, що?
слова – назви істот слова – назви неістот
(Роздати сніжинки).
2. Словесна рефлексія.
- Чия думка на уроці вам сподобалася ?
3. Вправа «Закінчи речення».
-я дізнався, що….
-я зрозумів, що…
-я запам’ятав, що…
- Діти, дякую вам за плідну співпрацю, за вашу цікавість, наполегливість. Порахуйте свої сніжинки. Хто зібрав найбільше, той - МОЛОДЕЦЬ.
VIІІ. Домашнє завдання
с. 58 Вправа 158, с 57 зіскануйте QR – код та виконайте завдання.