Урок " Закінчення слова"

Про матеріал
Мета: знайомити із закінченням як змінною частиною слова, розкривати роль закінчення як частини слова, за допомогою якої змінюється форма слова; формувати вміння визначати закінчення у словах за допомогою зміни їх форми, формувати уявлення про закінчення як засіб зв'язку слів у реченні; розвивати критичне й логічне мислення; виховувати бажання пізнавати та вивчати українську мову. Обладнання. Мультимедійна дошка, комп’ютер . картки.
Перегляд файлу

БУДОВА СЛОВА.

 ПОНЯТТЯ ПРО ЗАКІНЧЕННЯ СЛОВА

 

Тема уроку. Поняття про закінчення слова. Роль закінчення як частини слова, за допомогою якої змінюється форма слова. Закінчення як засіб зв’язку слів у реченні.

Мета: знайомити із закінченням як змінною частиною слова, розкривати роль закінчення як частини слова, за допомогою якої змінюється форма слова; формувати вміння визначати закінчення у словах за допомогою зміни їх форми, формувати уявлення про закінчення як засіб зв'язку слів у реченні; розвивати критичне й логічне мислення; виховувати бажання пізнавати та вивчати українську мову.

Обладнання. Мультимедійна дошка, комп’ютер . картки.

ХІД УРОКУ:

І. Організація класу до уроку

Учитель.

Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Приготуйте без мороки
Все, що треба до уроку.
Книжку, зошит, ручку, олівці.
Приготувались? Молодці!
Все у нас уже на місці,
Залишилось тільки сісти!
Сядьте, дітки, всі гарненько,
Руки покладіть рівненько.
Голову вище підніміть,
Плечі свої розведіть.
Всі на мене подивіться,
І приємно посміхніться!

 

ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів

(Перевірка домашнього завдання..)

Фронтальне опитування   на тему «Значення слова».

- Діти, вам потрібно швидко та правильно відповідати на запитання.. Право відповіді надаватиметься тому, хто вміє чемно піднімати руку.

- Які значення можуть мати слова? Наведіть приклади.

- Які слова називаються синонімами? Наведіть приклади.

- Які слова називаються антонімами? Наведіть приклади.

- Наведіть приклади фразеологізмів.

- Наведіть приклади слів, що мають кілька значень.

Гра «Знайди помилку»  Слайди 2-3

1 завд. (антоніми) Кущ низький, а дерево товсте. (високе) Перець гіркий, а цукор смачний.(солодкий).  Заєць боязкий, а вовк злий. (хоробрий)

2завд.(слова, вжиті в переносному значенні)

Важкі думки, важкі торби, важкі ящики;

Іде дитина, іде сніг, іде час;

Шепоче листя, шепоче братик, шепочуть діти;

Тверде ліжко, твердий характер, тверда парта;

Летять птахи,  летить  листя, летять думки.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель.- Доберіть антонім до слова початок. (Закінчення.) Слайд 4

Учитель. Закінчення – це кінцева частина, кінець чого-небудь.

До яких слів можна дописати слово закінчення?

____________вистави, ____________ роботи, ____________ тижня, _____________ літа, ____________ оповідання, ____________ слова.

- У яких сполученнях краще вжити слово кінець? Чому?

 

IV.Повідомлення теми уроку. Слайд 5

Ми починаємо вивчати тему «Будова слова»

  • На уроці ми дізнаємось:
  • Що таке закінчення?
  • Як позначають закінчення?
  • Як визначити закінчення?
  • Яку роль виконує закінчення?
  • Які слова ще потрібні для звязку слів у реченні?

 

Каліграфічна хвилинка  Слайд 6

Щоб рівно і гарно слова записати,

Нам з'єднання букв слід усім пригадати

Одна лиш для цього дається хвилинка,

Щоб кожна навчитись зуміла дитинка.

Учитель. Запишіть букву «Зе» велику й маленьку. Зверніть увагу на правопис слова закінчення. У чому його особливість? (У слові закінчення м'який подовжений приголосний [н'] позначається двома однаковими буквами нн.)

Запис у зошиті:      З з за ння закінчення

 

IV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

Завдання від бджілки Маї.

Диктант із творчим завданням

Бджоли нам дарують мед. Вранці та вдень вони летять  за медом далеко в поле, на луки. Тільки ввечері закінчується їх важка праця. Бджоли приносить у вулики дуже багато меду. (Під час диктанту учитель звертає увагу учнів на правопис слів  бджоли, вранці, вдень, ввечері.)

- Яке слово повторюється часто в  реченнях? Слайд 7

- Як змінювалося слово мед? Чому?

- Чому в реченнях не можна було вживати слово мед без змін?

- Обведіть прямокутником частину, яка змінювалася. Це закінчення слова.

- Що ви можете сказати про закінчення слова? (Це частина слова, яка змінюється.)

- Чому в слові мед не змінилася ніяка частина?

- У таких випадках кажуть, що у слові мед — нульове закінчення.

- Як ви гадаєте, це різні слова чи форми того самого слова?

 

Завдання від Сонечка  Слайд 8

  • Які різні значення має слово сонечко?
  • Складіть два речення із цим словом, вживаючи його в різних значеннях.

(Діти складають речення)

 

Фізкультхвилинка

Склали ручки й олівці,

Стали всі біля стільців.

Хлопчики й дівчатка,

Зробимо зарядку.

Руки в боки, вгору,  вниз

1, 2, 3 – не помились.

У долоні - раз, два, три.

Ще разочок повтори.

Мов годинник,  зроби так:

Тік-так, тік-так.

Тихо сіли на стільці.

Я скажу вам : «Молодці!»

 

Робота в парах. Вирішення проблемної ситуації  Слайд 9

Учитель. Як одним словом можна назвати Малих Миколку та Петрика? (діти). Микола та Петрик визначали закінчення у слові діти. Микола вважає, що у слові діти закінчення — ти, а Петрик  стверджує, що закінчення — и. Хто з них має рацію? Як допомогти друзям правильно визначити закінчення?

Нам допоможе у цьому  підручник.

 

Робота з підручником

Учитель. Розгорніть підручники на с. 50  (Укр.мова М.Д.Захарійчук) Прочитайте правило. (Змінна частина слова називається закінченням. Щоб знайти закінчення, треба змінити слово.)

Учитель. Що потрібно зробити, щоб знайти закінчення? Попрацюйте у парі! Змініть слово за запитаннями..  Визначте закінчення. Хто із друзів правильно визначив закінчення?

- Як ви думаєте, чому Микола помилився?

Учитель. Як визначити у слові закінчення? (Для того щоб правильно визначити закінчення у слові, це слово потрібно змінити, поставивши до нього запитання.)

 

 Робота з деформованим текстом. Слайд 10

  • Скласти речення зі слів.

Діти, ходили, по, гриби до, соснового, ліс. (Діти ходили до соснового лісу по гриби.)

 Маленька, соснову, пташка,  сіла, на, гілка. (Маленька пташка сіла  на соснову гілку.)

Учитель. Які слова довелося змінити? Чому?

 

Гра-цікавинка «Як змінюються закінчення слів Слайди 11-13

Квітка , дерево, слон

- Як ви змінювали слова? (Змінювали закінчення у словах )

- Яку роль виконує закінчення у реченні? (Зв'язує слова)

- Які ще слова слугують для зв'язку слів у реченні? (Прийменники.)

- Який висновок можемо зробити? (Закінчення, як і прийменники, слугують для зв'язку слів у реченні) Прочитаймо це в підручнику на с. 51.

 

Вправа  «Додай закінчення» - робота в парах Слайд 14


  • Читаю (що?) книг…
  • Дерево (яке?) висок…
  • Побачив (кого?) мам…
  • Писати (чим?) ручк…
  • Живуть  (де?) у  сел…
  • Сидить (на чому?) на трав…

 

Орфографічний бій  Слайд 15

-Виправити помилки. Я пишаюся своєю врода.

Олена милувалася пшеничними колоски.

На дерево сидів птах.

 

V. Підсумок уроку

 Формувальне оцінювання

(Кожен учень отримує картку.)

  Учитель. Із якою частиною слова ви познайомилися на уроці?

- Яка важлива особливість цієї частини слова?

- Накресліть у повітрі значок, яким позначають цю частину слова.

 

     Домашнє завдання

Учитель. Записати 6-8 слів, визначити закінчення

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. gerich olesya
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
20 серпня 2019
Переглядів
16492
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку