Тема: “ Закріплення знань про розповідне, питальне, спонукальне
речення”
Мета уроку: Узагальнити і систематизувати знання учнів про види речень за
метою висловлювання; закріпити навички правильного інтонування речень
додержання логічного наголосу, розвивати вміння узагальнювати,
виховувати почуття любові до рідної мови.
Завдання уроку:
Повторити що таке речення.
Закріпити види речень за метою висловлювання.
Закріпити навички інтонування речень.
Тип уроку: урок закріплення знань про речення
Обладнання: смайлики, презентація уроку, таблиця «Речення», набір речень
для зорового диктанту (за Федоренком), картки зі схемами речень.
Хронометраж уроку
І. Організація класу – 1хв
Слово вчителя
Аутотренінг
ІІ. Перевірка домашнього завдання - 2хв
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності – 2хв
IV. Актуалізація знань – 10хв
Робота з таблицею – 3хв
Мовна розминка – 4хв
Каліграфічна хвилинка – 4хв
V. Повторення і закріплення – 18хв
Стежинка кмітливих – 3хв
Робота з прислів’ям – 2хв
Гра «Оживи букву» - 4хв
Музична фізкультхвилинка
Стежинка «Зорова» - 5хв
Стежинка «Цікавинка» - 3хв
VI. Підсумок уроку – 10хв
Хід уроку
I. Організація учнів
Слово вчителя
Подивіться один на одного, усміхніться, візьміть за руку сусіда, сідайте.
Наш девіз:
Ми веселий, дружній клас,
Гарний настрій у всіх нас.
Будем разом працювати,
Рідну мову всі вивчати.
II. Перевірка домашнього завдання (впр. 148, слайд 1) (4 хв)
– Прочитайте перше речення.
– Яке слово вставили у другому реченні?
– Прочитайте третє речення.
– Яке речення є спонукальним?
– Яким словом виражене спонукання?
– Як правильно переходити вулицю?
На дошці світлофор (слайд 2-4)
По черзі відкривається
Зелене світло - усі плескають у долоні;
Жовте світло - тупотять;
Червоне світло - завмирають.
(Нагадування про необхідність дотримання правил дорожнього руху).
III. Мотивація навчальної діяльності учнів .
- У мене сьогодні хороший настрій.
- А у вас? Перед вами смайлики, виберіть свій настрій (Учні показують).
- Ви любите мандрувати? Сьогодні ми підемо невідомими стежинками,
які приведуть нас до цікавих завдань.
- Шлях до знань завжди важкий, тому ми підемо окремими стежинками.
Стежинка «Мовна розминка» (слайд 6)
а) Словниковий диктант. (Діти загадують загадки і записують відгадки.
Вчитель зачитує кілька своїх загадок).
б) Скласти звукову модель слова (робота в парах. Діти вибирають із
відгадок самостійно слово).
Стежинка кмітливих (слайд 7-11)
Завдання на дошці (усно)
а) Скласти речення із слів і назвати яким є складне речення.
Випало, гніздо, з, голуб’ятко.
Садку, у, вашому, чи, росте, м’ята.
Восени, в, діти, ходили, діброву.
б) Завдання на картках (Поставити в кінці речення потрібний знак,
Промовити з потрібним інтонуванням.)
Стежинка «Каліграфічна»
До бр ро та от доброта
- Скільки складів?
- Як можна визначити?
- Як поділити на склади?
(Потім на дошці вчитель вивішує прислів’я про добро)
Роби добро, буде добре й тобі.
Добро буде тобі добро, коли людину похвалять.
Звуколітерний аналіз слова “похвалять”
- Який настрій у людини, коли її похвалять? (відповіді дітей).
Гра «Оживи букву» (слайд 15-16)
На листах діти «оживляють» букву “О” стосовно настрою.
- Ніколи не скупіться на добрі слова
Музична фізкультхвилинка (фонограма слайд 13-14)
Стежинка «Зорова» (іноді проводжу як гру «Фотограф»)
1.Настала осінь.
2.Ти шукаєш гриби.
3.В лісі росте дуб.
4.Лід укрив ставок.
5.На небі хмаринки.
6.В садочку жоржини.
- Які ці речення?
- Чому?
- Скільки слів в одному реченні? В п’яти?
Стежинка «Цікавинка» (слайд 17-19)
Скласти слово, взяти з першого слова першу букву, з другого – другу,
З третього – третю і т.д.
Слова: Рік, пень, ніч, поле, знання, питання, подвір’я.
Речення
Підсумок уроку. Гра «Склади речення».
Ось і завершилась мандрівка по місту «Речення». Ми не просто мандру-
вали, а намагалися якнайбільше поповнити свої знання з рідної мови.
А тепер подивимось засвоїли ви цю тему.
Гра «Склади речення».
Клас ділиться на 3 команди і пропонуються графічні моделі речень.
Кожна команда складає речення
1 команда _____ _____ __ _____ .
2 команда _____, __, _____ _____!
3 команда __ _____ _____ _____?