Урок "Закріплення знань про види речень за метою висловлювання"

Про матеріал
Урок узагальнення і систематизації знань учнів про види речень за метою висловлювання; закріплення навички правильного інтонування речень, додержання логічного наголосу та розпізнавання речень на слух; виховання спостережливості за природою, любові до природи рідного краю і бережного відношення до неї.
Перегляд файлу

                                                                                                   Поспілько Лілія Миколаївна,

                                                                                                 вчитель початкових класів,

                                                                                                І кваліфікаційна категорія,

                                                                       ЕНВК №1

                                                                                                   Енергодарської міської ради

                                                                                      Запорізької області

Урок української мови у 2 класі

( в межах шкільного конкурсу  "Дефіле нестандартних уроків")

 

Тема. Закріплення знань про види речень за метою висловлювання

 

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про види речень за метою висловлювання; закріпити навички правильного інтонування речень, додержання логічного наголосу та розпізнавати ці речення на слух; розвивати уміння узагальнювати; розвивати зв’язне мовлення, шляхом складання речень, спираючись на запитання та малюнок; виховувати спостережливість за природою, любов до природи рідного краю і бережне відношення до неї.


Обладнання: таблиця № 13 «Українська мова в таблицях 2 клас»,малюнок сонечка з хмаринкою, малюнок осені, ілюстрації до українських народних казок «Рукавичка», «Колосок», «Лисичка та журавель», заготовки до інтерактивної вправи «Гронування», ребус, назви зупинок, картки для гри з буквами Р, П, С, мікрофон (іграшковий), картки з віршами.


Тип уроку:  урок-подорож


Хід уроку

 
I. Організація учнів.

Встаньте, дітки, всі рівненько,

Посміхніться всі гарненько,

Посміхніться ви до мене,

Посміхнися сам до себе,

А тепер і до гостей

                                             Привітайтесь: «Добрий день!».
II. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні у нас незвичайний урок,

Сьогодні ми зробимо ще один крок.

В країну відому, в країну чудову,

Що нас так чекає й збагачує мову.

- А девіз уроку такий:

                 УЧИТЕЛЬ                                                                     УЧНІ

                Сидимо                           -                             рівно.               

                Пишемо                          -                             гарно.

                Слухаємо                        -                             уважно.

                Відповідаємо                  -                            правильно.
 

ІІІ. Робота над темою уроку.
                                    Щоб про речення все знати
                                       Починаймо працювати.
- Сьогодні на уроці ми будемо закінчувати мандрівку у казкову подорож «Види речень». Ми повторимо матеріал про види речень, складатимемо, розпізнаватимемо на слух ці речення, а також складемо розповідь за малюнком і запитаннями.
Мандруватимемо сьогодні із сонечком та хмаринкою ось за такими зупинками:
- зупинка «Каліграфічна вправа»
- зупинка «Повторялочка»
- зупинка «Мовна розминка»
- зупинка «Веселинка»
- зупинка «Цікавинка»
- зупинка «Творча»
- зупинка «Поетична»
- Тож вирушаймо разом і організовано.
1 зупинка «Каліграфічна вправа»
(Прикріплюємо на дошці назву зупинки)
- Спочатку діти, відкрийте зошити, покладіть їх правильно на парті, ноги поставте на підлогу, візьміть ручки. Запишемо число.
Яке сьогодні число? Якого місяця? (жовтня) А як називається день тижня?

- Сонечко з хмаринкою дають таке перше завдання:
1) виписати спочатку приголосні букви із слова сонечко, а потім із слова хмаринка;
2) допишіть у цей самий рядок голосні букви із цих слів;
3) з нового рядка спишіть з дошки слова: сонечко, хмаринка;
А тепер поміняйтесь зошитами із сусідами по парті, візьміть простий олівець і підкресліть букви, які на вашу думку, написані не каліграфічно. Потім я перевірю, напишу букви для повторного написання, які не відповідають вимогам письма.
- Подорож триває.
2 зупинка «Повторялочка»
(Прикріплюємо на дошці назву зупинки)
1. Робота з таблицею (прикріплена на дошці) і у підручнику ст. 76.
- На цій зупинці, за допомогою таблиць, повторимо матеріал про види речень.
- Які бувають речення за метою висловлювання?(Розповідні, питальні, спонукальні.)
- Які речення називаються розповідним? (Речення, в яких щось розповідається).
- Які розділові знаки ставимо в кінці розповідних речень? (Крапку, знак оклику)
- Коли ставимо крапку? (Коли речення вимовляємо без захоплення і радості)
- Наведіть приклад. (Білочка стрибає по деревах.)
- Коли ставимо знак оклику?(Коли речення вимовляємо з радістю і захопленням)
- Наведіть приклад. (Ліс позолотів! Сонечко засвітило!)
- Які речення називаються питальними? (Речення, в яких про щось запитується)
- Наведіть приклад. (Де зимує зайчик?)
- А коли в питальних реченнях ставимо знак питання і знак оклику? (Коли запитуємо з підвищеною інтонацією.)

- Наведіть приклад.(Мама довго шукала сина і запитує: - Де ж ти був?!)
- Які речення називаються спонукальними? (Речення, в яких висловлене спонукання. Це може бути прохання, запрошення, порада, заборона, наказ, застереження.)
- Які розділові знаки ставимо в кінці таких речень? (Крапку і знак оклику)
- Коли ставимо крапку? (Коли в реченні просимо, радимо, застерігаємо без сильного почуття)
- Наведіть приклад. (Даринко, полий квіти)
- Діти, що в цьому реченні є? (Звертання)
- Як ми виділяємо на письмі звертання? (Комою)
- А коли в кінці спонукальних речень ставимо знак оклику? (Коли в реченні висловлено сильне почуття. Коли читаємо такі речення з сильною інтонацією)
- Наведіть приклад.(Любіть природу!)
- Пригадайте, у яких казках з теми «Українські народні казки» багато питальних речень? («Рукавичка», «Колобок»)
- Уважно подивіться на ілюстрацію і згадайте, про що запитували звірі? (А хто, хто в цій рукавичці живе?)
- А у яких казках зустрічаються спонукальні речення? («Лисичка та журавель», «Лисиця та їжак»)
- Уважно подивіться на малюк, згадайте, як лисичка кличе журавля в гості? (Приходь, журавлику, приходь, лебедику!)
- А як запрошує до страви? (Призволяйся, журавлику, призволяйся, лебедику!)
- Зараз пограємось в гру «Назви речення». Я буду читати речення, а ви уважно слухайте, визначайте тип речення за метою висловлювання і покажете картку з буквами: Р – розповідне речення
П – питальне речення
С – спонукальне речення


- Сонечко, чому сумуєш? (П)
- Хмарка мене закриває. (Р)
- Попроси її гарненько. (Р)
- Хмарко, відступи, будь ласка! (С)
- Хмарка відступила. (Р)
- Дякую тобі красненько. (Р)
- Що ти кажеш? (П)
- Я не чую, бо далеко вже мандрую! (Р)


- Діти, як ви думаєте, сонечко з хмаркою задоволені вашими відповідями? (Задоволені).
От молодці! Їдемо далі!
3 зупинка «Мовна розминка»
(Прикріплюємо на дошці назву зупинки)
Діти, хмаринка з сонечком нам пропонують нове завдання.
1) За змістом розповідного речення побудувати кілька питальних і записати на дошці. Хто речення складає, той і записує на дошці, а ви – в зошитах.
Сонечко сховалось за хмару.
(Куди сховалось сонечко? Що зробило сонечко? Що сховалось за хмару?)
2) Перебудуйте це розповідне речення на спонукальне і запишіть.
(Сонечко, сховайся за хмару!)
3) Перебудуйте спонукальне речення в розповідне.
Діти, спостерігайте за природою!
(Діти спостерігають за природою)
Діти, сонечко з хмаринкою задоволені цією роботою? (Так)
Мандруємо далі
4 зупинка «Веселинка»

(Прикріплюємо на дошці нову зупинку)
Прийшов час розім’ятись і повеселитись.
Встаньте, дітки, вийдіть із-за парт, відпочинемо. Я буду читати вірш, а ви виконуйте рухи.

Фізкультхвилинка


Хмарка сонечко закрила,
Слізки дрібнії зронила.
Ми ті слізки позбираєм,
У травичці пошукаєм.
Пострибаєм, як звірята,
Політаєм, як пташки
Потанцюємо ще трішки,
Розімнемо руки, ніжки!
Всі веселі, от чудово!
За роботу сіли знову.


- Подорож продовжуємо.
5 зупинка «Цікавинка»

(Прикріплюємо на дошці нову зупинку)
1. Вправа 155 с.75
- Яка зараз пора року? (Осінь)

- Назвіть осінні місяці. (Вересень, жовтень, листопад)
- Яке слово зашифровано в ребусі?(Листопад)
- Послухайте віршики про осінні місяці.


Перший місяць вересень, він смачний.
Нам дарує яблука запашні,
Груші, сливи, дині і виноград –
То солодка радість для малят.


- А про жовтень ось такі слова:


Жовтень-місяць – красень і чарівник,
До багатства й розкоші дуже звик.
Повні жмені золота розсипа,
Землю, мов царівну, одяга.


- А яка назва третього місяця? (Листопад)


А листопад зветься так недарма,
Бо останнє листячко обрива.
Вітер понад лісом співа-гуде.
− Засипайте скоріше, − зима іде.


- Яке останнє речення за метою висловлювання? (Спонукальне)
2. Словникова робота
    Листопад – назва одинадцятого місяця року, третього місяця осені, час опадання листя. А в народі ще його називають падолист.
- Утворіть словосполучення із словом листопад. (Настав листопад, приніс листопад, гуляє листопад, холодний листопад)
- Хто знає приказки або прислів’я про цей місяць? (Можна дати дітям заздалегідь)
В листопада день, як заячий скік.
Листопад зимі ворота відчиняє.
Листопад вересню онук, жовтню син, а зимі радний брат.
Комарі у листопаді – м’яка зима.

- А хто знає вірш про листопад?
 


Уже в осінньому саду
Гуляє листопад,
І літо не повернеться
Не вернеться назад.
                                                        (М. Сингаївський)

Крапне з неба, дахів, стріх
Дощ холодний, перший сніг.
Почорнів без листя сад
Бо це місяць – листопад.
 


- А зараз Настя  (підготовлена учениця) прочитає вірш Марійки Підгірянки із вправи 156, що на 75 сторінці підручника.


Місяць жовтень мряку розвіє,
в лісах, садочках лист пожовтіє.
А листопад – той жалю не має,
з дерев останнє листя зриває.


- Який заголовок можна підібрати до цього вірша? (Осінь. Листопад)
- Діти, запам’ятайте правопис і вимову цього слова листопад. Для цього ви спишіть речення про листопад.
- Чи добре ми попрацювали на цій зупинці? (Не зовсім) Що порадили б своїм друзям? (Бути більш уважними і активними)
І знову рушаємо далі.


6 зупинка «Творча»

(Прикріплюємо на дошці нову зупинку)
1. Вступна бесіда.
   Листопад, як і кожен місяць року, має свої свята. Це може бути і ваше свято. Бо це день народження, якого ви чекаєте з нетерпінням, цікавістю і радістю. Це свято і ваших товаришів, наших учнів класу – Мартинюк Катерини та Маркова Нікіти. Ми їх обовязково привітаємо, так?! Але на сьогоднішньому уроці ми побуваємо на дні народженні у дівчинки. Спочатку дамо їй ім’я. (Ганнуся, Олеся)
2. Розгляд малюнка на ст.74 підручника.
- Уважно розгляньте малюнок.
- Кого ви бачите на малюнку? (Маму, дітей, іменинницю)
- Для чого зібрались діти? (Відсвяткувати день народження дівчинки Олесі)
- Який у них настрій? (Веселий, радісний)
3. Складання усної розповіді за планом і малюнком.
- Давайте складемо розповідь за малюнком і планом. Я буду читати запитання, ви слідкуєте очима і даєте відповідь, використовуючи слова із запитання.
1 У кого сьогодні день народження?
(Сьогодні день народження у Олесі.)
2 Що приготувала мама?
(Мама приготувала святковий пиріг.)
3 Хто накрив святковий стіл?
(Святковий стіл накрила мама і іменинниця)
4 Хто прийшов привітати дівчинку?
(Дівчинку прийшли привітати друзі.)
Дайте дітям імена. То як буде тепер звучати це речення?
(Олесю прийшли привітати Катруся і Сергійко)
5 Які подарунки принесли діти?
(Діти принесли  зайчика, квіти, торт.)
6 Як пройшло свято?
(Свято пройшло весело й цікаво. Свято пройшло радісно.)
4. Запишіть у зошити відповідь на п’яте запитання, користуючись схемою.
          ________   ________   ________, _________,  ________ .
Я ще раз нагадую запитання.
Які подарунки принесли діти?
- Діти, сонечко всюди заглядає і все бачить. І побачило воно, як дівчинка Катруся нарвала величезний букет лісових квітів і принесла на день народження своїй подрузі. По дорозі, трохи квітів розгубила. Але букет і так вийшов найбільший від усіх. Але її подруга Інна чомусь не дуже зраділа такому букету. А навпаки – засумувала. Чому? Як ви думаєте?
Бо Катруся знищила природу.
Не можна рвати квітів.
Можна вирвати 3 – 5 квіточок.
- Навіщо вам квіти?
Квіти – це краса.
Квіти треба берегти, бо вони очищають повітря.
Квіти – це жива природа, яку не можна нищити.
Деякі квіти, навіть, занесені до Червоної книги.
- Що б ви порадили Катрусі, всім дітям і людям? (Люди, оберігайте природу!)
- Яке це речення за метою висловлювання? (Так, спонукальне)
- Чи можна це речення написати на плакаті і прикріпити в лісі? (Так)
- Чи зрадіє сонечко з хмаринкою з такої роботи? (Так) Чому? (Бо сонечко і хмаринка – це теж природа, вони пов’язані між собою)
А ми йдемо далі
7 зупинка «Поетична»

(Прикріплюємо назву нової зупинки)
1 Вправа 157 ст. 76.
- Послухайте і очима прослідкуйте вірш Д. Павличка, щоб змогли виконати деякі завдання по змісту вірша.
Небеса прозорі,
мов глибінь ріки.
Падають як зорі
з явора листки.
- Який заголовок ви б до нього добрали?
(Осінь.  Листопад. Золота осінь.)
- Знайдіть слово, у якому є збіг трьох приголосних. (листки)
- Поділіть слово на склади для переносу. (Ли-стки, лис-тки, лист-ки)
2. Вірш. ( записаний на дошці)
                          Красивий, щедрий рідний край
                                   і мова наша солов’їна.
                                  Люби, шануй, оберігай
                                Усе, що зветься Україна!
                                                              (І. Січовик)
- Послухайте і очима прослідкуйте.
- Прочитайте спонукальне речення. (Люби, шануй, оберігай усе, що зветься Україна!)
* Замініть його на розповідне. (Треба любити, шанувати, оберігати усе, що зветься Україна.)
* Змініть тепер розповідне на питальне речення. (Чи ти любиш, шануєш, оберігаєш усе, що зветься Україна?)
3 Майбутні поети.
Діти, зараз ви побуваєте у ролі поетів-початківців. Вам дано вірш, у якому недописані слова. Ваше завдання дописати ці слова.
Добре те, що сонце _____ ! (світить)
Добре те, що віє _____ ! (вітер)
Добре те, що цей ось ліс
Разом з _____ ріс і ріс! (нами)
Добре те, що осінь _____ ! (настає)
Добре те, що радість нам _____ . (дає)
Добре те, що листя _____ (опадає)
Й навесні нове _____ . (виростає)
- Давайте прочитаємо, що у вас вийшло. З кожного ряду по 1 учню. Уважно придивляйтесь до розділових знаків у кінці речень.
- Які це речення? (Розповідні)
- Спишіть речення про сонце.
IV. Підсумок уроку
1. Вправа «Незакінчене речення»
Ось і закінчилась наша мандрівка. Використовуючи (іграшковий) мікрофон, продовжіть речення:
Ми закінчили вивчати тему… (Види речень)
Сьогоднішній урок навчив мене…
Найкраще завдання на цьому уроці було…
V.Оцінювання роботи учнів на уроці.

- Сонечко і хмаринка  дякують всім за гарну роботу  на уроці.

VI.Домашнє завдання
Вправа 160. с.77 (пояснення)
Виконуємо перше завдання – читаємо речення.
Читаємо друге завдання. А тепер прочитайте питальні речення, потім спонукальні і нарешті розповідні.
Дома запишете тільки розповідні речення – це третє завдання.
Відкрийте щоденники і запишіть на завтра домашнє завдання на 3 урок, навпроти «Укр. мова» − вправа 160.
А зараз декілька слів від себе.
    Дякую діти вам за добру роботу, хто був активний. Іншим бажаю на наступних уроках бути уважнішими і активнішими.

 

 

 

1

 

docx
Додано
16 жовтня 2021
Переглядів
1017
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку