Тема. Закріплення звукових значень букви «ес». Опрацювання тексту «У лісі»
Мета. Закріплювати вміння учнів виділяти у словах звуки [с ], [с']; читати букву Сс «ес» у словах і складах; удосконалювати навички звукового аналізу. Формувати у дітей навички читання. Розвивати у першокласників спостережливість, зв'язне мовлення, розширювати їх словниковий запас. Виховувати у школярів бережливе ставлення до природи, любов до рідної мови
Тема. Закріплення звукових значень букви «ес». Опрацювання тексту «У лісі»
Мета. Закріплювати вміння учнів виділяти у словах звуки [с ], [с']; читати букву Сс «ес» у словах і складах; удосконалювати навички звукового аналізу. Формувати у дітей навички читання. Розвивати у першокласників спостережливість, зв’язне мовлення, розширювати їх словниковий запас. Виховувати у школярів бережливе ставлення до природи, любов до рідної мови
Тип уроку. Урок застосування знань, умінь і навичок
Обладнання. Каса букв, звукові фішки, предметні малюнки, картки зі складами. Осіннє дерево з листочками-буквами, фішки для позначення звуків, макет осіннього віночка
Хід уроку:
І. Організація класу до роботи.
Доброго ранку! Доброго дня!
Бажаєм собі ми здоров’я й добра!
Дзвенить дзвінок
Починається урок,
Будемо старанно працювати
Щоб мову рідну гарно знати!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
В жовте лист пофарбувала,
Урожай з полів зібрала.
Золотила вербам коси
Чарівна цариця - … (Осінь)
Так, це осінь. Вона вдягає все навколо в святковий золотий одяг. Чарівниця Осінь дуже полюбляє красиве вбрання. І ось вона оголосила конкурс на кращий вінок із осінніх квітів. Ми візьмемо участь у цьому конкурсі. Протягом уроку будемо робити віночок для Осені. Кожна квітка з’являтиметься у цьому вінку як результат нашої роботи, правильного виконання завдання.
А на сьогоднішньому уроці ми продовжимо читати склади, слова, тексти зі звуками [с ], [с' ], робити звуковий аналіз, познайомимось з лісовими мешканцями.
ІІІ. Повторення і закріплення вивченого.
1. Дихальні вправи.
- Чи були ви в осінньому лісі? Заплющіть очі. Які запахи навколо! Вдихніть…Подув легенький вітерець.
- Як дме вітерець? І знову стало тихо. Тишу осіннього лісу порушило скрекотання сороки-білобоки.
2. Мовна розминка.
Скоромовка.
Хитру сороку спіймати морока.
А на сорок сорок – сорок морок.
- Який звук повторювався найчастіше? (Отримують квітку.)
3. Робота на дошці.
- Хитра сорока розповіла всім у лісі, що вона вміє складати схеми до слів, а сама заплуталась і просить вашої допомоги. Знайдіть на дошці звукову схему, яка підходить до слова ЛІС.
4. Гра «Проспівай пісеньку»
Я буду вам показувати букву, ви називаєте її доти, поки я не покажу іншу букву.
ІС АС СИ СУ
4. Робота з чистомовкою.
Іс-іс-іс- ми йдемо у ліс,
Ас-ас-ас- прийшов у ліс наш клас,
Си-си-си- кошик швидко неси.
Су-су-су- я кошик несу.
ІV. Закріплення отриманих знань.
Ми прийшли до лісу. І побачили справжній листопад. Із слів, записаних на дошці деякі
літери осипалися, немов осіннє листя. Ви повинні знайти потрібну «загублену букву»,
відшукавши її на дереві.
(На дошці записані слова, в яких пропущено букви. Діти, зриваючи з дерева потрібний
листочок-букву, підставляють у слово. Всі слова прочитують ще раз.)
а) Бесіда за малюнком «Букваря», с.45.
- Розгляньте малюнок.
- Які дерева зображені на малюнку?
- Назвіть тварин, які зображені на ньому. Що ви знаєте про лосів?
Лось
Скидає роги в грудні лось,
Здолавши хащі та дороги.
Відтак чудовий горбонос
Нарощує весною роги.
Лось – дуже обережний звір,
Він добре чує і стрибає.
Хвилює горбоноса зір,
Погано бачить, де гуляє.
б) Читання тексту вчителем.
-Послухайте текст. Запам’ятайте назви тварин.
- Що носила білочка?
- Куди вона носила горішки?
- Чи добре живеться тваринам у лісі? Чому їм добре у лісі? Як треба ставитись до лісових мешканців?
в) Читання «ланцюжком», хором.
г) Вибіркове читання.
д) Читання «Незнайко».
Вчитель Учні
У лісі дуби (сосни)
Білка носила лісові гриби (горішки)
А он сова сіла на ялинку (на сосну)
-Вплетемо останню квіточку у віночок.
4. Гра «Книжковий хробачок»
- У лісі на деревах часто заводяться хробачки. Хто від них рятує дерева? (Дятел)
- У нашому підручнику завівся книжковий хробачок. Деякі букви він поз’їдав? Відгадайте слова, які були до його сніданку. (Білочка, лисичка)
V. Підсумок уроку.
1. Узагальнююча бесіда.
- Погляньте, який чудовий барвистий вінок вийшов у нас для Осені. Скільки ж завдань ви виконали!
- Що було найбільш цікавим?
Ось і пролунав дзвінок –
Закінчився наш урок.
За роботу по заслузі
Щиро дякую вам, друзі.