Конспект уроку навчання грамоти у першому класі "Буква Яя. Позначення буквою я звука [а]у сполученні з [й] та іншими м'якими приголосними" за підручником М. Д. Захарійчук. Призначений для ознайомлення учнів з літерою Я, я, її звуковим значенням на початку слова або складу та після голосного, поглибити знання школярів про позначення буквою я звука [а] у сполученні з [й] та іншими м'якими приголосними
Читання 1 клас
Тема. Буква Яя. Позначення буквою я звука [а]у сполученні з [й] та іншими м’якими приголосними.
Мета:ознайомити учнів з літерою Я, я, її звуковим значенням на початку слова або складу та після голосного, поглибити знання школярів про позначення буквою я звука [а] у сполученні з [й] та іншими м’якими приголосними. Виробляти навички читання слів та речень з буквою Я, я. Вдосконалювати навички звукового та звуко-буквеного аналізу слів. Розвивати логічне, творче мислення та комунікативні вміння й навички учнів. Виховувати бережне ставлення до природи.
Обладнання: плакат «Країна Букварія», малюнок ялинки, променеподібні таблиці, плакат з буквою «Я», скоромовки.
Хід уроку
Учитель: Ранок! Сонце піднімається. Наш перший класс із гостями вітається.
Учні:Добрий день!
Учитель:Доброго ранку я зичу тому, хто прийшов працювати до класу.
Учні:Чому?
Учитель:Бо я люблю дітей і свій 1клас!
Учні:Чому?
Учитель:Бо чекаю любові і плідної праці.
Учні: Ми любимо працю і будем старатися!
Учитель: Тож нині завдання такі на уроці:
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно й творчо працювати.
Діти, сьогодні ми з вами продовжимо подорож по країні Букварії і познайомимося з новою літерою. Але спочатку давайте згадаємо разом ті букви, які вже вивчили.
(На дошці малюнок країни Букварії, в якій живуть вивчені літери:АЕИІОУБВГ Ґ ДЗЙКЛМНПРСТХЧЬ)
Їде лісом їжачок
Їжить голки до гілок:
- «Яблук мені не скидайте,
Мою їжу не чіпайте».
а)читання вчителем;
б) читання «відлунням»;
в) читання «пошепки»;
г) читання сильними учнями;
Завдання. Скласти речення зі слів-розсипанок:
лісом, Їжачок, ішов.
Ніс, голках, на своїх, яблуко.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Букварії. Ясного сонячного дня вийшла на прогулянку буква А. На квітучій галявині вона побачила іншу букву. Сумно було гуляти одній букві А, й вона підбігла до незнайомки.
Вони взялися за руки і, кружляючи у танку, вигукували звуки, які вони позначали. Скрізь лунало Й+А= ЙА!!!
Неподалік проходила принцеса Букварії. Вона почула, як красиво звучать два звуки разом і наказала надрукувати нову букву Я, я в Абетці.
(З`являється на дошці плакат з літерою Я, я)
[йа] я
[а]
Десь пропала буква О.
Ми шукаємо давно.
Де ж поділася вона? –
Не знайдемо дотемна.
А вона, от чудасія!
Всілась букві Л (ел) на шию
І від радості сія:
Ось де я! Ось де я!
Гордовито Я, я ступає,
Нашу азбуку кінчає.
К Ч
Р Л
Я З В Я
М С
Н Т
Раз! Два! Всі присіли,
Потім в гору полетіли.
Три! Чотири! Нахилились,
Із струмочка гарно вмились.
П'ять! Шість! Всівеселі
Кружимось на каруселі.
Сім! Вісім! В поїздсіли,
Ніжками затупотіли.
Дев'ять! Десять! Відпочили
І за парти дружно сіли.
Подорожуючи по країні Букварії, ми натрапили ще на одне деревце.
На я починається.
На я закінчується,
У саду росте,
На ній плоди є. (яблуня)
(з`являється запис на дошці)
Вчитель читаєвірш, а дітиповинніплескати в долоні, коли почують звук [йа].
Яна яблуко дістала
На ялиночку чіпляла.
Яринка, Ярослав і Ната,
Прийдуть на новорічне свято.
Буква я на початку слова позначає два звуки.
Буква я після голосного позначає два звуки –[йа].
Буква я після приголосного позначає один звук –[а] і пом’якшує попередній приголосний.
Ярослав та Яна яблука збирали
І маленьку ящірку в траві налякали.
а) читання вчителем;
- В яких словах зустрічається буква я?
- В якій позиції вона знаходиться?
б) читання учнями.
а) До поданих звукових моделей підібрати слова
б) Робота із поданими схемами (с. 144)
в) Читання слів за вчителем.
Самостійно ще раз прочитайте колонки слів.
г) Робота над текстом вірша (с. 145)
- Про яких тваринок іде мова у вірші?
Завдання для дівчаток:
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Яринки, лялька, гарна. У.
ляльку, Ясею, Яринка, назвала.
бант, голові, яскравий, на, Ясі, У.
сестри, подарунок, То, Зорянки.
ходять, Яринка і Ясочка, разом , гуляти.
V. Підсумок уроку
- Яку букву ми вивчали сьогодні на уроці?
Гра «Мікрофон»
запрошує вас відвідувати частіше Букварію.