Урок " Запилення у квіткових рослин."

Про матеріал
Розробка уроку з біології для учнів 6 класу, містить всі етапи відповідно до мети і типу уроку. У запропонованому матеріалі є різноманітні методи і прийоми спрямовані на розвиток ключових компетенцій здобувачів освіти.
Перегляд файлу

Тема: Запилення у квіткових рослин.

Мета:

- освітня: ознайомити учнів із процесами запилення у квіткових рослин, розглянути значення цих процесів для рослин і виявити пристосування у вітрозапильних та комахозапильних рослин;

- розвивальна: розвивати логічне мислення, вміння спів ставляти й робити висновки, аналізувати інформацію і використовувати раніше отримані знання;

- виховна: виховувати естетичне сприйняття квіток і суцвіть, позитивне ставлення до рослин та прагнення досліджувати навколишній світ.

 Обладнання і матеріали: підручник, таблиці, слайди презентації, завдання для аплікації, зображення організмів, які здійснюють запилення різних видів рослин.

 Тип уроку: комбінований

Ключові компетентності: спілкування державною мовою, наукове розуміння природи,  уміння аналізувати.

 

 Хід уроку

І. Організаційний етап.

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання

 

1. Прийом « Установіть відповідність»

Типи суцвіть

Представники рослин

А) Зонтик                                                   

1. Конюшина

Б) Волоть                                                   

2. Бузок

В) Головка                                                 

3. Конвалії

Г) Складний колос                                    

4. Подорожник

Д) Простий колос                                      

5. Вишня

Е) Китиця                                                   

6. Пшениця

 

Відповіді: А- 5; Б -2; В - 1; Г- 6; Д – 4; Е- 3

2. Прийом « Аплікація»

У конвертах містяться розрізані зображення головних частин квітки. Завдання: за частинами аплікацій скласти головні частини квітки. 

 

3. Прийом «Зайвий термін»

 На слайдах пропонуються малюнки рослин та їх квіток. Визначити зайвий термін і пояснити свій варіант відповіді.

А) Огірки, кукурудза, тополя

Б) Тюльпан , соняшник,  ромашка

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Обговорення проблемного питання

Різноманітна флора нашої планети. Є серед рослин і чарівні тюльпани і орхідеї, а є й менш помітні – справжні  «попелюшки» рослинного царства. Однак і вони, після знайомства можуть розповісти людині багато цікавого і незвичайного.

Питання до учнів: Чи легко знайти в природі (ліс, луки, поле) чисто червоні квіти?

(найбільш спостережливі учні скажуть, що чисто червоних квітів практично не буває.

 Як це можно пояснити? Треба звернути увагу на значення забарвлення квітів, які запилюються комахами, і зробити висновок про те, що існує дуже мало рослин, квітки яких були б одноманітно червоними, оскільки комахи не розрізняють червоний колір. Чисто червоні квіти поширені на Південноамериканському континенті й запилюють їх птахи колібрі,  так як очі особливо чутливі до червоного. 

Повідомлення учням теми і мети уроку.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь вчителя з елементами бесіди.

Запилення –це перенесення пилку з пиляка тичинки на приймочку маточки квітки. Завдяки запиленню пилок переноситься до частин квітки, де розміщені насінні зачатки з яйцеклітинами. 

 

Робота в групах

Завдання.   Розглянути особливості будови самозапильних квіток та знайти пристосування у квіток до запилення комахами та вітром. Заповнити таблицю.

І гр.  Які особливості будови мають квітки, що самозапилюються? 

ІІ гр. Які пристосування мають квітки до запилення вітром?

ІІІ гр. Які пристосування мають квітки до запилення комахами?

 

Таблиця.

Особливості будови квіток, що самозапилюються

Пристосування квіток до запилення вітром

Пристосування квіток до запилення комахами

- маточки й тичинки утворюються на одній рослині та одночасно дозрівають

- не мають яскраво забарвленої оцвітини, аромату

- квітки великі, якщо дрібні то зібрані у суцвіття

- тичинки зазвичай довші за маточку

- квітки дрібні, зібрані у суцвіття

- мають яскраво забарвлену оцвітину

- наприклад, горох, арахіс, картопля, пшениця, рис

- пилок дрібний, легкий, утворюється дуже багато

- виробляють порівняно великі клейкі або з  різноманітними виростами пилкові зерна

 

- приймочки маточок довгі та широкі, далеко висунені з квіток

- мають приємний аромат, виробляють нектар

 

 

V. Обговорення роботи в групах

- учні називають пристосування у рослин до запилення вітром і комахами;

- розрізняють і встановлюють особливості самозапилення та перехресного запилення;

- наводять приклади рослин.

 

VІ. Узагальнення та систематизація знань.

 

Гра « Так чи ні.»

  • Квіти вітрозапильних рослин з’являються до появи листків.  ( так)
  • Комахозапильними є рослини, які запилюються перехресно за допомогою: бджіл, ос, джмелів, мух, метеликів, мурахів.    ( так)
  • Запилення, в яке втручається людина, називається самозапиленням. 
    ( ні)
  • Перехресне запилення можуть здійснювати птахи і навіть кажани.  
    ( так)
  • Рафлезія – це найбільша в діаметрі, паразитична рослина, яку запилюють мухи.  ( так)
  • Комахи –це єдині тварини, які здійснюють запилення квітів. ( ні)
  • Для отримання нових сортів рослин і підвищення врожайності , людина застосовує штучне запилення.   (так)
  • Квітки петунії, жимолості, тютюну запилюють нічні метелики.   ( так)

 

Прийом « Практична теорія»

Учні розгадують загадки, а відгадки характеризують за ознаками: тип суцвіття, спосіб запилення. 

1) Стоять у полі сестрички: жовті очка, білі повічки.

( Ромашка, суцвіття кошик, комахозапильна)

2) Вона й весну так зустрічає,

    Схилившись над водою.

    Весь час у річку заглядає,

    Милуючись собою.    ( верба біла, суцвіття сережки, комахозапильна)

3) Хоч зубів багато маю, та нікого не кусаю. 

(Кукурудза, суцвіття чоловічих квіток- волоть, жіночі маточкові квітки- початок, вітрозапильна рослина)

4) Із зеленої сорочки, що зіткав весною гай,

    Білі дивляться дзвіночки. Як зовуть їх – відгадай.

( Конвалія, суцвіття – китиця, комахозапильна)

5) Стоїть Олена, в неї хата зелена, тоненький стан, білий сарафан.

( Береза, суцвіття сережки, вітрозапильна)

 

Прийом « Дерево рішень»

Знайдіть початок головоломки, прочитайте зашифроване в ній  прислів’я та поясніть його зміст.   « Хто зриває квіти, той нищить насіння.»

 

С

А

О

Т

И

Р

І

Н

Й

И

В

З

Н

Ь

Н

Т

А

О

Н

Т

И

І

Є

Т

Я

И

Щ

В

К

Х

 

VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.

Прийом « Мікрофон»

Сьогоднішній урок навчив мене…

Найцікавішим завданням на уроці було…

 

VІІІ.  Домашнє завдання

Опрацювати параграф 35, підібрати загадки про квіти, підготувати легенду або повідомлення про улюблену квітку.

 

 

 

doc
Додано
17 лютого 2021
Переглядів
1530
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку