Тема уроку: «Реальні та фантастичні елементи в сюжеті повісті-казки Ч.Дікенса «Різдвяна пісня в прозі».
Мета: - продовжити знайомство з літературою ХІХ ст. для дітей,
- розглянути реальні та фантастичні елементи в сюжеті повісті,
- розвивати творчі здібності, уяву, допитливість, спостережливість, вміння орієнтуватися в набутих знаннях, використовувати їх на практиці,
- виховувати здатність радіти дитинству і життю.
Хід уроку
*Слово вчителя
- Сьогодні ми продовжуємо знайомство з літературою ХІХ століття для дітей, а саме «Різдвяною піснею в прозі» Чарльза Дікенса.
З перших сторінок повісті ми дізналися про головного героя Скруджа все: про його неймовірну скупість, байдужість не лише до людей, до свята Різдва, а навіть до самого себе
І. Пропоную вправу (усно) «Обери позицію»: «Чи все можна купити за гроші?» /варіанти відповіді : так/ ні/ своїми словами/
1) Скрудж помилявся, коли вважав, що гроші принесуть щастя?/так/
2)Чи знайшли ви відповідь на таке питання?
3)Як Скрудж поводився з грошима?
4)Це була помилка?
5)Чи правильним є твердження:Скрудж хоч і жадібний, але перед Різдвом допомагав бідним?
6)Як він ставився до оточуючих?
7)Чи можна вважати байдужість його наступною помилкою?
8)Чи є в повісті люди, яких він любив?
9)Назвіть їх.
10)На вашу думку, що робить людину щасливою?
ІІ. Реальне і фантастичне в повісті «Різдвяна пісня в прозі»
1. -Пригадайте, з яких частин складається «Різдвяна пісня в прозі»?
-Що зображується в кожній строфі (куплеті)?
1 строфа-реальне життя Скруджа
2-3-4строфи-фантастична подорож Скруджа у Часі і Просторі
5 строфа-відродження Скруджа, зміни в його житті
2. А що саме фантастичного і реального змальовує в своїй повісті Чарльз Дікенс ми з’ясуємо на уроці
- Тема уроку / слайд 1 / - записати в зошит
-Що ви очікуєте від уроку?
3.Презентація вчителя «Реальність. Фантастика»
а) /слайд 2/ - читаємо
- Які елементи реального та фантастичного ви побачили в творі?
б) /слайд 3 /
- Поміркуйте, що є символом «реального» на цьому слайді? Чому?
(Різдвяна зірка = свято)
-Що символізує янгол? Чому? («фантастичне» = нереальна істота)
ІІІ. Робота над таблицею: Елементи реального і фантастичного в повісті Ч.Дікенса «Різдвяна пісня в прозі» /групова робота класу/
«Різдвяна зірка» «Янгол»
-контора Скрудж і Марлі» - привід Марлі
-свято Різдва - три духи Різдва
-Святвечір в кожній родині - нічні видіння
-життя вбогих і знедолених - людські Невигластво,Злидні
-Різдвяні дзвони - дивна «хаотична музика»…
ІV. Рефлексія /слайд 4 /
-За допомогою фантастичного переміщення в Просторі і Часі Скрудж – Пригадав..
- Побачив..
- Зрозумів..
V. Підсумок
1.Робота з підручником (с.95)читаємо...
« Я шануватиму Різдво у своєму серці й зберігатиму пам’ять про нього весь рік. Я спокутую своє Минуле Сьогоденням і Майбутнім, а спогад про трьох Привидів завжди житиме в мені. Я не забуду цих уроків, не зачиню свого серця для них..»
2. Заключне слово вчителя
*Наше сьогодення занадто тривожне і прозаїчне. Однак і в ньому є місце диву, бо продовжується очищення душі від зла.
Як і в «Різдвяній пісні в прозі» обов’язково настане радість ПЕРЕМОГИ світла над пітьмою, добра над злом.
VІ. Оцінювання/самооцінювання:
-Як ви оцінюєте свою роботу на уроці? Залишіть своє ім’я на одному з ярусів ялинки (проєкція на моніторі)
VІІ. Д/З. Прочитати 5 строфу повісті «Різдвяна пісня в прозі» (за вибором виконати одне завдання)