Мета: навчити бачити проблему твору, розмірковувати над нею, висловлювати своє
судження; вдосконалювати навички текстологічного аналізу твору; виховувати
культуру зв'язного мовлення, культуру відповіді, вміння обстоювати власну думку.
Обладнання: портрет Джеймса Олдріджа.
Урок зарубіжної літератури у 7 класі
Тема уроку. Джеймс Олдрідж «Останній дюйм». Формування характеру Деві за надзвичайних
обставин. Необхідність боротьби «до останнього дюйма», а також подолання
«останнього дюйма», що розділяє людей, - провідна думка оповідання.
Мета: навчити бачити проблему твору, розмірковувати над нею, висловлювати своє
судження; вдосконалювати навички текстологічного аналізу твору; виховувати
культуру зв’язного мовлення, культуру відповіді, вміння обстоювати власну думку.
Обладнання: портрет Джеймса Олдріджа.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Слово вчителя .
- Читаючи оповідання «Останній дюйм». Ми розмірковуємо над дуже серйозними проблемою -
взаємини між батьками та дітьми.
Чи тільки над подіями твору Джеймса Олдріджа ми розмірковуємо?
Навіщо ми торкаємося цієї проблеми? Що ми хотіли б почути сьогодні на уроці?
ІІІ.Актуалізація опорних знань, умінь та навичок. Перевірка домашнього завдання
-До якого ж засобу звертаються дорослі, коли хочуть зрозуміти своїх дітей?
-Що про це говориться у творі?
-Чи згодні ви з тим, що варто звертатися до цього засобу?
Іv.Формування нових знань, умінь та навичок
1.Бесіда з учнями
*Скільки описів польоту в оповіданні? (Два: туди й назад)
*Який опис детальнішій, яскравіший? Чому саме?
*Як орієнтується хлопець у польоті?
*Що допомагає й водночас заважає йому?(Вітер)
*Що свідчить про те, що хлопчик насправді боїться , що це для нього дуже суворе випробування? (Деві вирішив, що вже ніколи більше не зможе плакати. У нього на все життя висохли сльози»)
*Яку хвилину Бен назвав вирішальною?
2. Переказ епізоду «Посадка літака»
*Яку фразу у першому і останньому описі польоту повторює автор? («Шість дюймів»)
*Що таке дюйм?
*Прочитайте останні рядки абзацу, де описано посадку.(«Він раптом зрозумів, що виживе, - він дуже боявся померти і зовсім не хотів здаватися».)
*Як ви гадаєєте,чому автор не закінчив своє оповідання цими словами?
*Яку роль відіграє остання частина твору?
*У чому полягає перемога героїв?
*Чого навчила й яку допомогу надала їм екстремальна ситуація?
*Як ви вважаєте,чи зміняться їхні взаємини? Наведіть докази (останній абзац).
*Прокоментуйте назву оповідання. Чи тільки у прямому розумінні вжито словосполучення «останній дюйм»?
V.Розвиток мовлення
Робота над усним твором – мініатюрою «Подальше життя батька й сина».
Спільне складання вчителем та учнями плану й сюжетної лінії твору – мініатюри.
VІ.Підбиття підсумків уроку з використанням прийому «Вільний мікрофон»
Чи саме на таке закінчення твору сподівався?
Чого я навчився, прочитавши книгу?
Чи треба було включати цей твір до шкільної програми для семикласників, чи краще було б зачекати, поки вони подорослішають?
vІІ.Оцінювання учнів.
VІІІ.Домашне завдання.
Прочитати або переказати батькам оповідання «Останній дюйм» і записати їхні думки щодо твору.