Урок з історії України. 8 клас.
Заселення і розвиток Слобідської України. Запорозька Січ та Іван Сірко
Мета:
Обладнання:
Підручник з історії України для 8 класу, О.В. Гісем, О.О.Мартинюк (пар.25), робочий зошит, зошит друкований з тестовими завданнями, атласи з історії України для 8 класу, дошка, наочні матеріали (відео файли про заселення Слобідської України, заснування Харкова, Сум, Івана Сірка), дидактичні матеріали (мультимедійна презентація до уроку), доповіді учнів за випереджальними завданнями (заснування Сум, Івана Сірка, історію картини І.Рєпіна «Запорожці пишуть лист турецькому султанові»)
Тип уроку: комбінований
Основні поняття: Слобідська Україна, займанщина, зимівники
Основні дати: 1654 р. – заснування міста Харкова;
1655 р. – заснування міста Сум;
1663 р.- обрання вперше І.Сірка кошовим отаманом.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація знань
Завдання «Який гетьман?»
1. Гетьман, що уклав Гадяцьку угоду з Річчю Посполитою?
2. Гетьман, якого обрали в Ніжині на «чорній раді»?
3. Гетьман, що підписав Переяславські статті з Московією та Слободищенську угоду з Польщею, після чого був вимушений піти у ченці?
4. Гетьман, якого історики назвали «Сонцем Руни»?
5. Два гетьмани, які за доносами були вислані до Сибіру?
6. Гетьман Правобережжя, який намагався об’єднати Лівобережну та Правобережну Україну у 1668 році?
7. Гетьман, чиїм ім’ям скористалися турки під час облоги Чигирину, обравши його на посаду?
8. Гетьман, який вперше їздив до Москви і уклав Московські статті?
9. Гетьман, з яким пов’язують поняття «великий згін»?
10. Гетьман, якого після Андрусівського договору вбили козаки?
11. Гетьман, який в період Руїни займав посаду більш за всіх (15 років)?
12. Гетьман, що прийняв протекторат Туреччини, уклавши з нею договір?
Взаємоперевірка, оцінювання
ІІІ. Мотивація
Читання історичної пісні про І.Сірка.
Показ портрет Г.Кондратьєва (засновник Сум)
Розгляд карти Сумської області того часу (є полкове місто Глухів, а є слобідські Суми, Охтирка)
Як ви вважаєте, що ми будемо вивчати на уроці?
Отже, сьогодні ми….(ознайомлення учнів з темою та завданнями уроку)
ІV. Вивчення нового матеріалу
План уроку
Питання:
Заслуховування повідомлення учнів про заснування Сум + відео ( до 0.53 )
Відео про заснування Харкова
Запис дат заснування Сум і Харкова до зошита
Робота з поняттям «займанщина» - с.180
Самостійна робота в групах
1 група. п.2 – с. 180-181.
Запитання:
2 група п. 3. – с. 181-182
Запитання:
Запитання:
Заслуховування результатів роботи
А) заслуховування повідомлення про І. Сірка.
+ відео ( коротка автобіографічна справка )
Продовжіть речення щодо особистості І.Сірка:
Мені запам’яталося…
Мене вразило….
Мене здивувало
*- На вашу думку, чи були незмінні принципи у І.Сірка? В чому він бачив своє покликання?
Б) заслуховування повідомлення про створення картини І.Рєпіна «Запорожці пишуть лист турецькому султанові»
V. Закріплення нових знань учнів
Робота з тестами в друкованому зошиті ( с. 35)
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати пар.25, скласти історичний портрет І.Сірка
*- Скласти порівняльну таблицю з управління Гетьманщини, Запорозької Січі та Слобожанщини