Клас: 5
Предмет: Досліджуємо історію і суспільство
Тема уроку: Здобутки та труднощі сучасної України
Тип уроку: відкриття нового знання
Мета уроку: Формування історичної компетентності в учнів для розуміння важливості вивчення історії своєї держави, шляхом побудови логічного ланцюжка подій в становленні сучасної України і необхідності захисту її суверенітету та незалежності.
Завдання уроку:
Засвоїти знання щодо: аналізу здобутків та труднощів сучасної України;
Сформувати вміння (навички): формувати запитання щодо достовірності інформації з різних джерел; застосовувати відповідні поняття в порівняльному опису історичних та сучасних дій та подій;
Розвинути установки до: етично спілкуватися та співпрацювати
уважно та критично опрацьовувати інформацію
усвідомлення важливості захисту держави
Очікувані навчальні результати:
знання:- аналізувати здобутки та труднощі сучасної України;
вміння:- формувати запитання щодо достовірності інформації з різних
джерел; застосовувати відповідні поняття в порівняльному
опису історичних та сучасних дій та подій;
установки до:- етично спілкуватися та співпрацювати
уважно та критично опрацьовувати інформацію
усвідомлення важливості захисту держави
Розумові операції: аналізувати, оцінювати власну діяльність, креативно мислити, усвідомлення прочитаного, висловлювати власну думку, вміння працювати в групах та парах.
Демонстраційний матеріал: Сигнальні картки для вправи « Світлофор», ментальна карта, схема для асоціативного куща, хмара слів, відео «Історія війська українського», Конституція України.
Роздатковий матеріал: картки для самооцінки, картки для роботи в групах.
Технічне забезпечення уроку: ІКТ, проектор
Оформлення дошки (малюнок, епіграф): схема для асоціативного куща, ментальна карта.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
№ п/п |
Етап уроку |
Мета етапу |
Можливі методи, прийоми/Навчальні дії |
||||||
Орієнтовний час |
|||||||||
1. |
Самовизначення до діяльності (мотивація). |
Дидактичні: включення в навчальну діяльність на особистісно значущому рівні; визначення змістової області матеріалу. Психологічні: забезпечення психологічного настрою на роботу
|
Мотивація. Асоціативний кущ « Що таке Україна?» У зошиті учні записують варіанти відповідей на запитання: Що для кожного з вас Україна? |
||||||
1-2 хв. |
|||||||||
2. |
Актуалізація знань і виконання пробної навчальної дії/ |
Дидактичні: готовність мислення й усвідомлення потреби до оволодіння новим знанням чи способом дії Психологічні: створення ситуації утруднення під час виконання завдання
|
Вправа « Експрес – тест» Дати короткі відповіді на запитання:
|
||||||
5-7 хв. |
|||||||||
3. |
Локалізація (ідентифікація) утруднення (виявлення місця й причиниутруднення в діяльності) |
Дидактичні: виявлення місця (де?) і причини (чому?) утруднення. Психологічні: створення умов для аналізу учнями повноти своїх знань
|
Обговоріть у парі. Метод «Хмара слів» «Історія – наука про минуле людства» Як набуті раніше досвід, знання і вміння ви використовуєте під час навчання та в повсякденному житті? |
||||||
3-4 хв. |
|||||||||
4. |
Побудова проекту виходу з утруднення («відкриття» дітьми нового знання) |
Дидактичні: формулювання мети й теми уроку; побудова дітьми нового способу дій і формування навичок до його застосування; підбір варіанту виходу з утруднення (побудова еталону, читання або самостійне формулювання правила, алгоритму). Психологічні: активізаціярозумової діяльності
|
Запропонувати учням сформулювати тему уроку.
Робота з підручником.
Робота з ментальною картою. Малюємо кольорові лінії. Кожна лінія – це окрема важлива подія у державотворенні України.
|
||||||
4-6 хв. |
|||||||||
5. |
Реалізація побудованого проекту виходу з утруднення та вирішення вихідного завдання |
Дидактичні:Пошукнового способу дій. Психологічні:формування умінь аналізувати ситуацію й проєктувати правила, алгоритми, способи дій та представляти їх в узагальненому вигляді |
Метод «Займи позицію» Чи є «історичне безпам’ятство» шкідливим для народу?
Перегляд відео «Історія війська українського» та дати відповіді на запитання:
Опрацювати текст статті 65 Конституції України і відповісти на запитання:
|
||||||
5-8 хв. |
|||||||||
6. |
Первинне закріплення в зовнішньому мовленні |
Дидактичні:Засвоєння нового способу дій. Психологічні: первинне формування умінь в умовах використання нового знання |
Робота в групах. Складання синхроністичної таблиці
|
||||||
4-5 хв. |
|||||||||
7. |
Самостійна робота з самоперевіркою за зразком/еталоном |
Дидактичні: інтеріорізація нового способу дій; організація самостійного виконання завдання;індивідуальна рефлексія досягнення мети. Психологічні: розвитокуваги, уміння критично оцінювати свою роботу |
Скласти коротку розповідь – есе про сучасних захисників і захисниць України. |
||||||
3-5 хв. |
|||||||||
8. |
Включення в систему знань і повторення |
Дидактичні: включення використання нового способу дій в систему знань під час виконання творчого завдання, повторення і закріплення раніше вивченого Психологічні: формування здатності працювати в групах |
Вправа «Світлофор» Учні слухають твердження які зачитує вчитель «Якщо це факт – піднімають зелену картку, якщо судження – жовту, якщо фейк – червону. |
||||||
5-8 хв. |
|||||||||
9. |
Рефлексія діяльності (підсумок уроку) |
Дидактичні:організація самооцінки результатів діяльності, усвідомлення нового методу, меж застосування нового знання, ступеня досягнення цілей уроку. Психологічні: формування здатності до самооцінювання |
Створити синквейн із поняттям «кіборг». Самооцінювання . Вправа « Сходи успіху». (1сходинка- нічого не зрозумів, 2 сходинка – залишилися патання , 3 сходинка – все зрозумів.) |