Тема: Здоровий спосіб життя.
Мета: вдосконалювати навички усного мовлення, читання та аудіювання;· ознайомити й навчити вживати модальні дієслова must / mustn’t; should /shouldn’t в усному та писемному мовленні; навчити учнів уживати нові фразеологічні одиниці, давати характеристику; формувати навички непідготовленого монологічного та діалогічного мовлення за проблемною ситуацією; розвивати пізнавальний інтерес,пам’ять, увагу, спостережливість та кмітливість; виховувати в учнів бажання вести здоровий спосіб життя.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу. Привітання
II. Підготовка до іноземного мовлення
Фонетична й мовленнєва зарядка.
III. Основна частина уроку
1) Перевірка виконання домашнього завдання. Впр. 6 с.65
2) Впр. 1, с. 66 Listen and read the poem. Say what the doctor usually does when he visits his patients.
3) Впр. 2, c. 66 read the text. What must you do to be healthy?
4) Read and translate the proverb
A sound mind in a sound body
After dinner sit a while, after supper walk a mile.
An apple a day keeps the doctor away.
Early to bed and early to rise makes a man healthy, wealthy and wise.
Good health is above wealth.
Laughter is the best medicine.
Live not to eat but eat to live.
a) Should . Should is used to give advice ,to make recommendations or to talk about what we think is right or wrong.
positive form ; should e.g. :You should eat more slowly.
negative form :shouldn't e.g. You shouldn't work so much.
b) Must . Must is used to talk about an obligation or probability .
positive form : must e.g.You must do your homework .You must consult a doctor.
negative form : mustn't mustn't is used to forbid something ,it is forbidden, it is foolish to do it.
e.g. You mustn't be late . You mustn't go there.
6) Ex 4 p.67: choose the correct answer : must / mustn't ; should /shouldn't
IV. Завершальна частина уроку