Тема. Життя і творчий шлях Франца Кафки. Новела «Перевтілення»
Мета: визначити основні етапи творчого шляху, дослідити своєрідність його стосунків зі світом; розкрити на матеріалі новели особливості творчої манери Франца Кафки; розвивати навички роботи з текстом; удосконалювати комунікативні компетентності; формувати та обгрунтовувати власне ставлення до прочитаного; сприяти вихованню моральних якостей.
Наочність: портрет Франца Кафки, репродукція картини Едварда Мунка «Крик»
Епіграф: У мене немає інтересу до літератури, література – це я сам, це моя плоть і кров, і бути іншим я не можу.
З листа Ф. Кафки до Феліції
Тип уроку: урок-діалог
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
1. Назвіть ознаки модернізму початку ХХ століття.
2. В чому особливості модерністської прози початку ХХ століття.
3. Розкажіть про новітні трансформації реалізму та романтизму.
ІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
«Для моєї роботи я мушу бути від усього відгородженим» (Ф. Кафка). Він мріяв бути замкненим у глибокому підземеллі, примоститись десь у найдальшому закутку й раз на добу здійснювати тривалу прогулянку до дверей, щоб забрати миску з їжею. Його цілком задовольняв особистий досвід.
Ф. Кафка – письменник створений своєю біографією. Як людина він був безмежно нещасний, але як письменникові йому «поталанило». Посмертно (жив він всього 41 рік) став великим.
Франц Кафка народився 1883 року у Празі в єврейській родині. Батько був комерсантом середнього статку. Після закінчення гімназії Франц вивчав юриспруденцію в Празькому університеті. У 23 роки здобув звання юридичних наук і розпочав службу в страхових компаніях. У 26 років почав друкуватися. І подальше його життя було пов`язане з літературою. Через хворобу 1922 року залишив службу й за два роки його не стало.
У творчому доробку письменника – три незавершених романи, кілька збірок новел і притч, афоризми, листи, щоденники.
Кафка для всіх був чужим. Ніхто його не розумів, навіть мати, хоча вона по-своєму й любила сина. Батько, який завдяки власним зусиллям домігся успіху у торгівлі й розбагатів, був самовпевненим, владним і не здатним зрозуміти вразливу душу сина. Він хотів бачити Франца спадкоємцем своєї справи й ніяк не міг зрозуміти, що той – інший. У листі до батька Кафка писав: «Я втратив віру в себе, натомість набув безмежного почуття провини», а нареченій зізнався: «Я й батько ненавидимо один одного…» Але батько для Кафки був із «вищих інстанцій», на які потрібно зважати незалежно від того, на благо людині їхні вимоги чи на погибель.
Уся творчість Кафки – якщо не розповідь про себе, то глибоке суб`єктивне переживання зовнішнього світу.
Опрацювання статті ст. 30 – 32 ( О. Ісаєва, Зарубіжна література, 11 кл.)
3. Продовжіть ланцюжок.
ІІІ. Аналіз новели «Перевтілення»
У Кафки багатоніжка – образ незворотного людського відчуження.
«Перевтілення» використав в своєму романі «Метаморфози, або золотий осел» давньогрецький письменник Аполей, щоб показати силу тваринного начала в людині. Але він використав алегоричну форму подачі матеріалу.
Алегорія – зображення абстрактної ідеї за допомогою образу (байка, притча), На тваринному началі в людині наголошували й інші письменники минулого. Ф. Кафка в новелі «Перевтілення» теж хотів показати стан душі героя звернувшись до образу комахи.
Перевтілення Грегора не біологічне, а соціально-психологічне, метаморфоза душевних станів героя, моральних мук.
Висновок.
Кафка метафорично показує, як матерія тримає нас у своїх обіймах, як ми прилипаємо до неї.
Отже, Грегор любив своїх батьків та сестру, але настав час і він побачив навколо себе темряву. Крізь страждання він прийшов до істини, зрозумів себе. «Він тепер був ще більше чим сестра переконаний, що мусить зникнути». «За вікном почало світати», Це світло за вікном і є той момент щастя, коли людина зрозуміла себе і далі вже здатна піти іншим шляхом. Ось несподівана розв`язка.
Один із афоризмів Ф. Кафки розпочинається словами: «Перша ознака розпочатого прозріння – бажання смерті». Новела Ф. Кафки має притчову основу. Це новела – застереження. Влада (від родини до суспільства) та гроші панують у світі. Треба дуже обережно ставитись до них. Тому що саме вони мають силу відірвати людину від духовного світу. Але кожен з нас робить свій вибір. Любов до ближнього, добро яке ти віддаєш іншим повертається до тебе і допоможе зрозуміти себе, знайти шлях до життя в гармонії зі всесвітом.
ІV. Робота з репродукцією роботи Е. Мунка «Крик»
V. Підсумки уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжіть речення:
VІ. Домашнє завдання
Схарактеризувати образ Грегора Замзи.
Дати відповідь на питання: «Які риси індивідуального стилю письменника відобразилися у новелі «Перевтілення»?