Використання міжпредметних зв’язків на уроці літературного читання
Конспект уроку читання з використанням природознавчої компетентності..
Тема: Жовтий лист під ноги пада.
Марійка Підгірянка «Прийшла осінь». «Ліс.»
Мета: Вчити дітей бачити і розуміти прекрасне в природі, в житті, в поезії.
Розширювати уявлення дітей про красу природи восени,учити спостерігати
за змінами в природі.
Розвивати образне і логічне мислення, творчу думку, фантазію.
Виховувати почуття любові до матінки природи, бережливе ставлення до неї.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1Вправа для психологічного налаштування «Урок»
-Доторкніться один до одного,усміхніться один одному і подаруйте чудовий настрій.
(Учитель торкається до першої дитини,а діти по черзі до своїх товаришів)
2 Вправа «Погода»
- Тепло чи холодно сьогодні на дворі?
- Яке небо?
- Чи є на ньому хмарки?
- Чому вони так швидко мчать?
- Яка температура повітря?
- Чи були опади протягом дня ?
- У вигляді чого?
3 Гра «Колір-слово».
Діти отримують картки зі словами:осінь,дощ,сум,небо,вересень,холод,
приморозок.(Учитель показує колір,а учні зачитують ті слова,які підходять
до демонстрованого кольору.)
- ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Послухайте уважно загадку і скажіть про яку пору року говориться?
Без пензлика, без олівця
Розфарбувала деревця.
Сумно у гаях блукає,
Жовті шати одягає.
Золотисту стелить постіль,
Жде сестрицю білу в гості.(Осінь.)
- Які слова вам допомогли відгадати загадку?
Запитання для повторення
– Яку пору року змінює осінь?
– Скільки осінніх місяців ви знаєте ?Назвіть їх.
- Який з цих місяців вінчає початок осені, який середину,а який є перед-
вісником зими?
- Які прислів’я складено про листопад?
(В листопаді голо в саді. Листопад зимі ворота відчиняє.)
- Які народні прикмети запам’ятали?
(Як листопад дерев не обтрусить, довга зима бути мусить.
У листопаді іній на деревах – на морози, а туман – на відлигу.)
Бесіда.
- Коли за календарем до нас приходить осінь? (1 вересня)
- Назвіть трьох синів осені? (вересень, жовтень, листопад)
- Яка буває осінь? (рання, золота, пізня).
(Відповіді дітей супроводжуються показом картин осені).
За народним переказом Осінь - старша донька Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй : «Забирай все моє багатство. Я віддам все своє золото. Будь щедрою і люди любитимуть тебе».
- Чи виконує Осінь накази Сонця?
- За що люди люблять осінь?
- Яка буває осінь ?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Емоційний настрій
-Осіння природа для людини-джерело життя,мудрості й краси.Вона постійно змінюється,вражаючи нас розмаїттям своїх проявів.Тому книга природи безмежна і дуже цікава.Вона може суттєво збагатити розум і серце людини,змінити настрій,викликати добрі почуття.
Трішки сумно в цей час,адже в душі кожної людини , не байдужої до краси,
звучить мелодія осені. Така вже вона, ця осіння мелодія:сумовита і радісна водночас.Тому ми ще раз зустрінемся з природою ,поспілкуємось,спробуємо відчути
серцем і душею красу осінньої пори.
IV. Вивчення нового матеріалу.
-Над якими творами будемо працювати на уроці?
-Хто автор цих творів?
-Діти ,зараз ви самостійно прочитаєте у підручнику, якою ж була Марійка
Підгірянка, де жила, ким працювала, що їй вдалося зробити за своє життя
Розгорніть підручники,прочитайте впівголоса текст. Читаючи, помітьте простим олівцем ті місця,які допоможуть вам відповісти на запитання, записанні на дошці.
-Як ви думаєте, якою була душа поетеси?
-Що Марійка найбільше любила?
-Де народилася поетеса?
-Хто їй наспівував чудові мелодії?
Словникова робота.
Під час читання творів вам зустрінуться такі слова:
Буйний, свище, оксамити,галузка, ярок.
Гра «Довідкове бюро»(один з учнів,використовуючи тлумачний словник, знаходить і зачитує пояснення незрозумілих слів)
Пояснення значення незрозумілих слів.
- Який настрій передає зміст цього вірша?
- Чому вам стало сумно?
-Які слова передають ніжного забарвлення?
Подумайте: що можна було б зобразити на малюнку до вірша?
4 Пошукова діяльність:
відшукайте і зачитайте речення у яких є слова із словникової роботи.
- Де ще можуть «вмощуватися» осінні листочки?
(Відповіді дітей: На землю, кущі, на даху будинка…).
Фізхвилинка.
Швидше встали, посміхнулись,
Вище – вище підтягнулись,
Нумо, плечі розпряміть,
Підніміть та опустіть.
Вправо, вліво поверніться,
Рук колінами торкніться.
Сіли, встали, сіли, встали.
І на місці покружляли.
а) читання вірша самостійно.
Ранню чи пізню осінь описує поет, доведіть свою думку.
б) вибіркове читання.
Зачитайте речення:
- Які шумлятьдерева?
-По чому стрибає білка?
-Кого кликала зозуля?
Гра «Диктор телебачення»
Бесідаз елементами спостерережень
Діти, де ви бачили сліди осені.?
– Якою є причина осіннього похолодання?
– Як змінилося забарвлення листя на деревах і кущах (пожовтіло,побагровіло і злітає з дерев,наче молоді пташенята)
Прислухайтесь до «музики» листопаду. Якою є вона за характером?
Доберіть слова, що влучно передають шум листя під ногами.(Шумлять,шерехтять,шарудять,тріщать,хрумтять,шепочуть)
– Із чим порівнюють опале листя?( З барвистим килимом.)
– Про що шепочуть опалі листочки?
Робота в групах
1 група «Вересень» – скласти діалог «Розмова зозулі і дітей».
2 група «Жовтень»– намалювати дерева осені.
3 група «Листопад»- вибрати ознаки осені.
V. Зупинка біля джерела народної мудрості.
- Які прислів’я про осінь ви знаєте?
1. Робота над прислів’ями
Прочитайте і поясніть:
- Осінній час – сім погод у нас: сіє, віє, туманіє, шумить, гуде, ще й з гори ллє.
- Осінь іде і дощ за собою веде.
- Восени і горобець багатий.
2. Народні прикмети.
- Пізній листопад - до суворої й затяжної зими.
- Якщо в листопаді з’являються комахи – зима буде теплою.
- Яка погода в листопаді, така і в квітні.
- Бурхливий листопад – на бурхливу зиму.
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
- Що нового про осінь дізналися на уроці?
- Які слова можна підібрати, щоб намалювати словесний портрет Осені?
VII. Домашнє завдання.