Урок української літератури у 5 класі. Вчитель: Батрак А. В.
Тема: Зірка Мензатюк. «Таємниця козацької шаблі». Пригодницька повість про мандрівку історичними місцями сучасної України.
Мета: опрацювати ідейно-художній зміст твору; розвивати творчу уяву, логічне мислення,культуру мовлення, навички виразного читання; формувати національну свідомість, патріотичні почуття.
Тип уроку: урок формування нових знань
Форма уроку: урок-подорож
Міжпредметні зв’язки: історія, географія України
Обладнання: підручник, виставка книг, презентація, буктрейлер «Пам`ятки України», карта України.
Хід уроку
Україно! Ти для мене диво!
В.Симоненко
І. Організаційний момент
Створення емоційного настрою
ІІ. Повідомлення теми і мети. Мотивація навчальної діяльності
Вчитель. Сьогодні у нас незвичайний урок – урок-подорож сторінками повісті та визначними історичними місцями України.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.Зупинка «Історична». Бесіда
- Хто ж вони, оті козаки? Якими були?
- Які риси характеру мали
- Яка їхня роль в історії нашої держави?
ІV. Засвоєння нового матеріалу
1.Зупинка «Інформаційна» (Презентація про письменницю)
2.Зупинка «Розповідна» (переказ тексту повісті ланцюжком І – V розділи)
3.Зупинка «Маршрутна».
Робота в зошиті. Складання маршруту подорожі родини Руснаків
Гоща - Ірпінь – житомир – Новоград – Волинський – Дубно – Тараканів - Берестечко
V. Формування вмінь і навичок
1.Зупинка «Уважна»
Завдання. Знайти і виправити текстові помилки.
1). Руснаки сиділи за обіднім столом, смакували варениками.
2). У квартирі Руснаків з`являється привид.
3). Мама напекла пирогів, насмажила котлет і наварила повний термос чаю.
4). Мандрівники вирушили спочатку у Берестечко, а потрапили ….
5). Вдруге Наталочка зустрілася з Антипком у Тараканівському форті.
6). За селом Тараканів вони з`їхали з траси й опинились біля річки.
7). Наталочку врятував привид.
Фізкультхвилинка
2.Зупинка «Фольклорна»
Завдання. Скласти прислів’я «Козацькому роду нема переводу»
3.Зупинка «Віртуальна» (Буктрейлер « Пам`ятки Украіни»)
4.Зупинка «Читальна»
Читання й коментар уривків повісті с.162,165.
VІ. Підсумок уроку
1.Зупинка «Підсумкова»
Виконання тестових завдань за підручником с.168-169.
2.Зупинка «Кінцева»
Вправа «Мікрофон»
- Чого я можу навчитися у Наталочки?
- Що я пораджу Антипку?
- Чи вважаєте ви себе патріотами?
- Що об’єднує нас, українців?
Домашнє завдання:
Прочитати VI розділ повісті.