Урок-змагання " Вивчаю будову слова"

Про матеріал
Дана розробка з української мови для учнів 3 класу за підручником " Українська мова",(.автори К.Пономарьова,Л.Гайова) 1 ч. за темою: " Досліджую будову слова.Вивчаю будову слова".
Перегляд файлу

Тема уроку.

Вивчаю будову слова        

 Мета уроку: систематизувати й узагальнити вивчене про частини слова; вдосконалювати й розвивати вміння і навички у словотворчій роботі;користуватися багатством української лексики;розвивати почуття колективізму,відповідальності за спільну справу,впевненість у своїх знаннях;виховувати любов до рідної мови,свого народу та його традиціях.      Методи,форми,прийоми:наочні,словесні,практичні,інтерактивні

(«Мозковий штурм», «Робота в групах», «Робота в парах»),індивідуальні,         групові,бесіда, повідомлення.

Обладнання: різнокольорові картинки,картки із завданнями для команд.

Тип уроку: урок-змагання

                                         Хід уроку

І. Організація класу.

                        Девіз уроку:

    «Щоб рідну мову знати на відмінно,

     Працюємо ми плідно та сумлінно».

ІІ. Вступне слово вчителя

1. Повідомлення теми,мети і завдань уроку

На попередніх уроках ми ознайомилися з частинами слова,а сьогодні проведемо змагання «Визначаю будову слова».

Будь ласка, об’єднайтеся в команди за обраними картинками.

2. Привітання команд

1 команда «За правилами»

Девіз: « Ми всі помарки виправимо,

              Ми – обережні і уважні,

              З нами змагатися  просто приємно!»

2 команда «Виправ помилку»

Девіз: «Наша команда завжди в плюсі,

              Наша команда завжди вірить,

              Що перед нею відкриті всі двері».

3 команда «Краснопис»

Девіз: «Легко ми подужаємо будь-яке завдання,

               По силі нам будь-яке змагання,

               Перемога буде за нами».

               

ІІІ. Лексична розминка (метод «Мозковий штурм»).

Гра «Вгадайте слово»:

1 команда -  Спробуйте задумане слово вгадати:

                        Корінь у нім, як у слові «вітати»,

                        Закінчення – точно, як у слові «читаю».

                        Ще залишилось префікс знайти.

                       Префікс такий, як у слові «прийти». (Привітаю)

2 команда – Спробуйте задумане слово вгадати:

                       Префікс у нім, як у слові «проспати»,

                       Корінь у слові «гуляю» впізнайте.

                       Чи то «селянка» або «полонянка».

                       Закінчення в слові «калина» шукайте!(Прогулянка)

3 команда  - Спробуйте задумане слово вгадати:

                       Префікс у слові «прожив» чи «програю»,

                       Корінь - в «читальній» мерщій підбирайте,

                      Суфікс такий ,як у слові «вітаю»,

                      Закінчення – точно ,як в слові «встаєш».(Прочитаєш)

(Презентація відповідей)

ІV. Творче завдання
1.Словотворча робота

Від поданих слів утворіть слова, які відповідають на питання хто?

1 команда

 бригада -__________________;

 велосипед -___________________;

 читання -_____________________.

2 команда

 футбол -_______________________;

 бібліотека -____________________;

 наука - _______________________.

3 команда

 море - ________________________;

 хокей - _______________________;

 охорона - _____________________.

(Презентація відповідей)

2. Робота  за підручником (ст.67,впр.1)

Виписати слова і розібрати їх за будовою:

1 команда

 З префіксом роз -;

2 команда

 З префіксом без -;

3 команда

З префіксом під -;

(Презентація відповідей)

V. Тестові завдання

Естафета « Хто швидше?» (Робота в парах. Учні, які сідають  за першу парту  знаходять «зайве слово» і передають наступній парі) .

 1 команда

а) ясно,яснесенький,ясень;

 б) білка,біленький,білченя;

 в) вишиванка, вишня,вишневе;

  г) місто,містечко,місток.

2 команда

 а) кінь,кінець,коник;

 б) місто,містечко,місток;

 в) ясно,яснесенький,ясень;

 г) білка,біленький,білченя.

3 команда

 а) білка,біленький,білченя;

 б) ясно,яснесенький,ясень;

 в) місто,містечко,місток;

 г) вишиванка, вишня,вишневе.

  (Презентація відповідей)

VІ. Робота  за підручником(ст.67,впр.2)

Випишіть слова і розберіть  їх за будовою.

1 команда

 З префіксами роз -;

2 команда

 З префіксом без -;

3 команда

З префіксом під -;

(Презентація відповідей)

VІІ. Утворіть від поданих слів спільнокореневі за допомогою суфікса н-.

1 команда –

День - ____________________;

осінь - _______________________.

2 команда –

Сон -__________________________;

кінь - _________________________.

3 команда –

Туман - ________________________;

бетон - ________________________.

(Презентація відповідей)

VІІІ. Підведення підсумків змагання.

Нагородження грамотою «Кращі знавці рідної мови».

 

 

 

 

               

docx
Додано
26 листопада 2021
Переглядів
819
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку