Освіта — це те, що залишається,
коли ми вже забули все, чого нас вчили.
Джордж Галіфакс
6 клас Українська мова
Тема: Зміни приголосних при творенні слів: іменників із суфіксом –ин(а) від прикметників на –ськ(ий), -цьк(ий); буквосполученням – чн- (-шн-)
Мета: - дослідити з учнями зміни приголосних при творенні іменників із суфіксом -ин- від прикметників із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-; виробити й закріпити вміння знаходити вивчені орфограми та пояснювати їх за допомогою орфографічних правил;
-
розвивати пам’ять, мислення, уміння виражати свою думку;
-
виховувати в учнів почуття любові до рідної землі, розуміння краси рідного слова.
Тип уроку: комбінований.
Види робіт: опрацювання нового матеріалу; виконання вправ.
Матеріально-технічне обладнання: підручник (О.Глазова, Українська мова 6 кл. 2014); вікторина та вправа на ресурсі learningapps.org; презентація учителя.
Перебіг уроку
І. Узагальнення і повторення вивченого.
-
Самоперевірка.
-
Продумати відповіді на питання на с. 80 (О.Глазова, Українська мова 6 кл. 2014)
-
Вікторина “Будова слова. Словотвір”
(навчальний додаток https://learningapps.org/ )
https://learningapps.org/view15129362
ІІ. Новий матеріал.
-
Перегляньте презентацію учителя «Віртуальна екскурсія Україною». Прочитайте коментарі-пояснення теми до фото.
https://cutt.ly/fhmIOlC
-
Робота з підручником.
-
Прочитати впр. 157 (усно)
-
Які зміни приголосних звуків відбулися при словотворенні?
-
Прочитайте правило на с. 81(Зміни приголосних при творенні іменників із суфіксом -ин(а) від прикметників на -ський, - цький)
-
Моделювання за поданим зразком.
-
За зразком виконайте впр. 158 (першу частину)
-
Утворіть 6 пар слів (10-12 балів)
4 пари (7-8 балів)
2 пари (4-5 балів).
-
Позначте суфікси, підкресліть чергування.
-
Прочитайте правило на с. 82. (Чергування приголосних при творенні прикметників із буквосполученням -чн- (-шн-)
-
Моделювання.
Впр. 162 (письм.)
-
За зразком утворіть пари слів: від іменника утворити прикметник.
-
Виберіть із вправи не більше 6 слів (прикладів до правила) (див. оцінювання у попередній вправі). Виконати вправу повністю можна за бажанням.
-
Увага! Не забудьте, що кінцеві К, Ц основи замінюється на Ч.
Винятки: рушник, рушниця, соняшник, мірошник (той, хто виготовляє борошно у млині), дворушник, сердешний (нещасний), торішній.
-
Виконання вправи на ресурсі learningapps.org
https://learningapps.org/view15775504
-
Словникова робота.
-
Прочитайте про відмінність значення слів СЕРДЕЧНИЙ-СЕРДЕШНИЙ-СЕРЦЕВИЙ у впр. 166, с. 84
-
Проілюструйте значення цих слів власними прикладами речень або словосполучень (усно).
-
Робота у парах. Творча вправа.
Впр. 169 (письм.)
-
У словосполученнях слово “сердечний” замінити на синонім.
ІІІ. Підсумки.
Рефлексія.
-
Що нового дізнались на уроці?
-
Чи знали ви, як утворювати подібні прикметники до уроку? А тепер?
-
Яку вправу вам було цікаво виконувати? Яку важко?
-
Із яким настроєм ви збираєтесь виконувати домашнє завдання?
ІV. Домашнє завдання.
Вивчити с. 81-82; впр.164 (письм.)
-
Скориставшись довідкою, запишіть прислів’я. Розкажіть, як ви їх розумієте.