Тема. Змінювання іменників за числами.
Мета. Закріплювати вміння змінювати іменники за числами, удосконалювати навички правильного вживання форм однини і множини іменників у мовленні, формувати компетентність спілкування рідною мовою, громадянську компетентність. Розвивати мовлення учнів, увагу, пам’ять. Виховувати повагу до культури свого народу.
Хід уроку
І. Організаційний момент. (Вправа для дихання «Пампушки»)
- Сьогодні ми з вами відвідаємо кафе. Але воно буде незвичайне. Щоб потрапити туди, нам необхідно дещо повторити.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
-
«Асоціативний кущ»
-
Які слова ми вивчаємо? (Іменники)
-
Все, що ви знаєте про іменники, потрібно вибрати ось тут. (Відповідає на питання хто? що?, означає предмет, власні, загальні, називає один предмет, називає багато предметів, означає дію, відповідає на питання що робить?)
-
«Ледачий диктант»
-
Я показуватиму словосполучення, а ви якщо воно написане правильно, піднімаєте зелену цеглинку, якщо ж з помилкою – червону. ( дідусь Тарас, хлопчик Миколка, сестричка марина, Сергій володимирович, місто Ічня, петро Кузьменко, річка Дніпро)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
-
Ви впоралися із завданням, тож можемо відправлятися до нашого «Мовного кафе». Ми будемо куштувати українські «мовні» страви, які потрібно буде купити за гроші. А грошима будуть ваші уважність, старанність, дисципліна та знання.
ІV. Закріплення та удосконалення вмінь і навичок.
-
«Мовний борщ». Каліграфічна хвилинка.
-
Перша страва, яку ми спробуємо, - це «мовний» борщ. Щоб його покуштувати, вам необхідно записати каліграфічно букви, буквосполучення та слово ( Яя ярм ма ар рок ярмарок). Тож розгорніть зошити, запишіть дату, класна робота і рядочок каліграфічного письма.
Вправа для очей «Квіти»
-
Діти, а чи знаєте ви, що таке ярмарок? (Ярмарок – це захід, під час якого люди можуть демонструвати та продавати свій товар. Відбувається ярмарок у певному місці та у визначений час)
-
Пропоную подивитися відео. Після перегляду ви скажете, що ж може продаватися на ярмарку.
Перегляд відео. Вправа для очей «Вгору – вниз»
-
Отже, які товари продають на ярмарку?
-
Ми скуштували першу страву, яка називалася …
-
«Мовні пампушки». Робота за підручником, с. 65.
-
Щоб посмакувати цією стравою, необхідно попрацювати з підручником (с. 65, впр. 38)
Рівняння спинки
-
«Мовні вареники». Гра «Багато – один»
-
Я буду показувати малюнки із зображенням багатьох предметів, а вам потрібно назвати один предмет (Посуд: тарілки, чашки, ложки, виделки, ножі, каструлі, чайники)
-
А зараз настав час для відпочинку. Фізкультхвилинка.
-
«Мовний узвар». Правильне вживання форм іменника.
-
Давайте прочитаємо речення хором: Для узвару беремо сушені яблуко і груша. Що в ньому не так?
-
Вам треба змінити слова так, щоб в реченні не було помилок. Запишемо речення правильно.
Вправа для очей «Заплющити – розплющити»
-
Отже, узвар ми теж скуштували.
-
«Мовні налисники». Вправа «Позначка»
-
Переходимо до солодких страв. У кожного з вас є віршик. Під час читання ви повинні простим олівцем над іменниками, що називають багато предметів, зробити позначку.
-
Назвіть слова, які ви позначили (їжаки, кравці, шапки, млинці).
-
Впоралися й з цією стравою.
-
«Мовні сирники». Розподіл іменників на групи за числами.
-
Кухарі нашого мовного кафе приготували для вас свою фірмову страву – «мовні» сирники. Зараз вам потрібно розподілити іменники на дві групи: один – багато. (Серветки, стіл, стільці, вікно, рушники, кухар).
-
Впоралися і з цією стравою. Час залишати кафе.
V. Підсумок уроку.
- Давайте пригадаємо, які страви ми сьогодні куштували. Яка з них вам була «найсмачніша», тобто яке завдання було найлегше? Яке видалося для вас важким?
Що на сьогоднішньому уроці ми робили з іменниками? (Змінювали)