«_____»_______________20___р.
Урок 2
Тема. Поняття. Зміст і обсяг понять. Родове й видове поняття.
Мета: дати уявлення учням про зміст і обсяг понять, родове й видове поняття; навчити добирати до родового поняття видове та до видових — родове, розвивати увагу; вміти класифікувати та порівнювати предмети; виховувати самостійність мислення, позитивну мотивацію до навчання шляхом інтеграції логіки з математикою, мовою, малюванням.
Обладнання: скринька із завданнями; таблиці.
ХІД ЗАНЯТТЯ
I. Організаційний момент
Учитель
Встали всі рівненько,
Усміхнулись гарненько.
Не дрімати, не лежати,
Лиши думати і міркувати.
II. Актуалізація опорних знань
Логічна розминка
а) Вилучення зайвого:
(Діти плещуть в долоні, коли чують зайве слово, пояснюють, чому воно зайве.)
б) Добери пару:
лимон-кислий, а цукор -.... ;
ходимо - ногами, а кидаємо - ... ;
хлопчик - чоловік, дівчинка - .... ;
батько - син, мати -....;
в) Яке загальне слово.
Гра "Я знаю".
Вчитель показує яблуко з чарівного мішечка, а діти пригадують все, що знають про нього. Можна показати інші предмети.
III. Робота над темою заняття. Ознайомлення зі змістом і обсягом понять
1. Пояснення вчителя
Робота з таблицею
— Мама купила тобі одяг. Чи можеш ти сказати, що саме вона тобі купила? Мабуть, ні. Та, напевно, в уяві ти не сплутаєш одяг з іграшкою.
Поняття одяг — це сукупність предметів, які людина вдягає. Всі предмети одягу об'єднує те, що люди їх одягають. Таких предметів багато. Одяг — це поняття великого обсягу.
2. Колективне обговорення й закріплення знань про обсяг і зміст понять
Постановка проблеми вчителем.
Антонівка — яблуко. Яблуко — фрукт. А фрукт — це рослина, чи так? (Висловлювання думок дітей.)
Робота з таблицею
-
Робота в групах Кожній групі пропонується намалювати дерево й виконати таке завдання.
1 група. Визнач найближче родове поняття для поданого видового
поняття і розмісти на дереві.
Квадрат, чотирикутник, прямокутник.
2 група. До видових понять дібрати родове й розмістити на дереві.
Калина, смородина, барбарис.
3 група. Записати кілька видових понять, що входять до поданого родового.
Міста України — ...
4 група. Визнач у групі слів родове й видове поняття і знайди серед
них зайве. Розмісти на дереві.
Учитель, лікар, космонавт, книга, пекар, професії.
V. Узагальнення знань. Тренувальні вправи за підручником
Завдання 1. Подумай, чи передають наведені слова та словосполучення однакові поняття.
Завдання 2. Знайти на малюнках зайвий предмет, який не входить до даної групи.
Завдання 4, 5, 6. (Виконуються у групах самостійно.)
VI. Хвилинка кмітливості
Завдання 7( с. 12).
VII. Підсумок заняття