Конспект уроку допоможе формувати екологічну компетентність учнів під час з'ясування питання захисту довкілля від стійких органічних забруднювачів. Розвивати здоров'язберігаючу компетентність учнів під час доведення необхідності охорони навколишнього середовища.
Тема. Значення природних і синтетичних органічних сполук
Мета уроку.
Навчальна. Продовжувати формувати екологічну компетентність учнів під час з’ясування питання захисту довкілля від стійких органічних забруднювачів.
Розвивальна. Розвивати здоров’язберігаючу компетентність учнів під час доведення необхідності охорони навколишнього середовища.
Виховна. Виховувати повагу до думки інших, вміння висловлюватися, акуратність, спостережливість, самостійність.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
I. Організація класу
II. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Найбільш небезпечними органічними забруднювачами довкілля є хлороорганічні речовини, адже вони:
Навіть дуже невеликі кількості стійких органічних забруднювачів (СОЗ) можуть спричинити значну шкоду і призвести до розвитку хвороб імунної та репродуктивної систем, онкологічних захворювань у людини, вроджених дефектів у новонароджених. Під впливом СОЗ відбулося значне зниження популяції морських ссавців: тюленів, дельфінів, морських корів.
Україна з перших років незалежності, керуючись основними ідеями і принципами, задекларованими Конференцією ООН з довкілля і розвитку в Ріо-де-Жанейро (1992), заявила про свій намір перейти до стійкого розвитку країни, за якого забезпечується збалансоване розв’язання багатьох природоохоронних проблем.
Держава визнає пріоритет міжнародного права та обов’язковість виконання міжнародних договорів, які, відповідно до Конституції України, стають частиною національного законодавства.
Міжнародні хімічні конвенції, підписані нашою державою:
• Стокгольмська конвенція про стійкі органічні забруднювачі (СОЗ) (2001). Ці та інші документи є багатосторонніми природоохоронними угодами, які поділяють спільну мету захисту довкілля та здоров’я людей від небезпечних хімічних речовин і відходів.
Стокгольмська конвенція набрала чинності 17 травня 2004 р. Ця подія започаткувала консолідацію міжнародних зусиль, спрямованих на позбавлення світу від найбільш токсичних сполук. Конвенцією передбачено зменшити використання та в подальшому ліквідувати дванадцять особливо токсичних СОЗ.
Україна підготувала Національний план виконання Стокгольмської конвенції про СОЗ іще в 2006 р. і ратифікувала цю конвенцію у вересні 2007 р. Для виконання цього плану Україна має науково-технічний потенціал, але великою проблемою є відсутність сучасних технологій з утилізації відходів, насамперед непридатних пестицидів, яких в Україні накопичилось понад 15 тис. т.
У 2013 р. в Кумамото (Японія) була ухвалена Мінаматська конвенція про ртуть — глобальний договір для захисту довкілля та здоров’я людей від негативного впливу ртуті. Для набуття чинності необхідно, щоб Мінаматську конвенцію ратифікувало 50 країн. На сьогодні її підписали 128 країн та 12 — ратифікували. На жаль, Україна не змогла підписати цю міжнародну угоду до 10 жовтня 2014 р., і на сьогодні для нашої країни передбачена лише можливість приєднання до неї.
Як зменшити негативний вплив органічних речовин та інших забруднювачів на довкілля та організм людини?
1. У побуті:
Хімічна промисловість пропонує безліч найменувань продукції побутової хімії, з якими слід поводитися обережно. До кожного засобу побутової хімії має бути інструкція. Перш ніж купувати і, тим більше, застосовувати будь-який з них, цю інструкцію обов’язково слід прочитати і відповідно дотримувати її. Тару із самими речовинами слід зберігати в місцях, недоступних для дітей.
2. У сільському господарстві:
• упроваджувати методи, альтернативні застосуванню пестицидів:
■ біологічні — залучення птахів (наприклад, фазан без шкоди для себе
може живитись колорадським жуком та його личинками), хижих комах (за допомогою сонечка, золотоочки людина бореться з попелицею, кліщами);
■ мікробіологічні — використання вірусних, бактерійних та інших мікробіологічних препаратів;
■ механічні — використання пасток (з феромонами) для членистоногих.
3. У промисловості:
4. В інших галузях діяльності:
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
Контрольні запитання
Контрольні запитання
Вправи та задачі
1. Структурна формула одного з найпростіших фунгіцидів пентахлорофенолу — С6Cl5OH. Обчисліть масову частку Хлору в цій речовині.
2. Обчисліть масу Хлору в 0,8 моль токсичної органічної речовини складу С12Н4Cl6.
3. Молярна маса дихлофосу становить 221 г/моль. У молекулі дихлофосу крім атомів Карбону і Гідрогену є два атоми Хлору. Обчисліть масову частку Хлору в дихлофосі.
Дано: M(дихлофосу) = 221 г/моль |
Розв’язання
Відповідь: 32,13 %. |
ω(Cl) - ? |
4*. Хімічний склад одного з пестицидів можна описати формулою СnHnCln Молярна маса цієї речовини становить 291 г/моль. Визначте а) формулу цієї речовини; б) кількість атомів Хлору в 5 моль цього пестициду.
Дано: M(СnHnCln) = 291 г/моль n(СnHnCln) = 5 моль |
Розв’язання M(СnHnCln) = 12n+1n+35,5n = 48,5n г/моль. За умовою задачі 48,5n = 291
С6H6Cl6 N(С6H6Cl6) = n·NA = 5·6,02·1023 = 30,1·1023 (молекул) N(Cl) = N(С6H6Cl6)·6 = 30,1·1023·6 = 180,6·1023 (атомів) Відповідь: С6H6Cl6, 1,806·1025 (атомів) |
Формулу - ? N(Cl) - ? |
5. Обчисліть масу одного із стійких органічних забруднювачів, у якій міститься 0,48 моль Карбону, якщо молекулярна формула речовини С12Н5Сl5.
Дано: n(C) = 0,48 моль |
Розв’язання
Якщо 5,76 г - 44,1 % х г - 100 %
Відповідь: 13 г. |
m(С12Н5Сl5) - ? |
Дано: n(С10Н10Сl8) = 0,86 моль |
Розв’язання M(С10Н10Сl8)=12·10+10+35,5·8=414 г/моль m(С10Н10Сl8) = n·M = 0,86·414 = 356 г Відповідь: 356 г. |
m(С10Н10Сl8) - ? |
7. Обчисліть кількість атомів Карбону в 0,25 моль стійкого органічного забруднювача, молекула якого містить 14 атомів Карбону, 8 атомів Гідрогену і 4 атоми Хлору.
8. Хімічний склад стійкого органічного забруднювача можна описати формулою СnНnСln-2. Молярна маса речовини становить 414 г/моль. Визначте: а) формулу цієї речовини; б) масу атомів Гідрогену в 0,2 моль речовини.
V. Підбиття підсумків уроку
VІ. Домашнє завдання.
Опрацювати § 41,42. Виконати № 1, 2 ст. 211.