ЗОВНІШНЯ БУДОВА ЛИСТКА. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ЛИСТКІВ
Мета:
Обладнання: таблиці, гербарний матеріал, кімнатні рослини, картки – завдання.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
«Не бійся відповідати: неправильна відповідь —
теж відповідь, адже це свідчить про те,
що ти думаєш».
І. Організаційний момент
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Пролунав уже дзвінок,
Починаємо урок.
Народна мудрість стверджує: «Не існує не талановитих людей, а є ті…»
Завдання. Запропонуйте свій варіант закінчення прислів’я. (Народна мудрість стверджує: «Не існує не талановитих людей, а є ті, які займаються не своєю справою»)
Можливо, саме уроки біології для декого з вас будуть тією справою, яка дасть змогу розкрити свої таланти.
ІІ. Актуалізація опорних знань
А. Кореневище, бульба, цибулина 1) Підземна стеблова бульба
Б. Денце 2) Вегетативне розмноження
В. Стеблові бульби, цибулини, бульбоцибулини,
вуса, кореневища 3) Груша, слива, обліпиха
Г. Колючки, вусики, вуса, стеблові бульби 4) Стеблова частина цибулини
Д. Колючки 5) Підземні видозміни пагона
Ж. Вічка 6) Надземні видозміни пагона
Відповідь: А-5, Б-4, В-2, Г-6, Д-3, Ж-1.
Видозмінюватися можуть як ……………, так і …………… пагони.
Видозмінами надземних пагонів є ………….., вуса та ………. . Прикладами видозмін підземних пагонів є…………., стеблові бульби, …………., ………….. .
Стеблову частину цибулини називають ………….. .
У гладіолуса видозмінений підземний пагін за будовою подібний і до стеблової бульби, і до цибулини, тому такі видозміни пагона називають ……………………. .
Довідка: надземні, кореневища, бульби, підземні, денцем, колючки, цибулини, бульбоцибулини.
12. Квітка, плід і насіння – генеративні органи рослини, корені та пагони - … (вегетативні).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель. Мандруючи лабіринтами біологічних знань, ми протягом останніх уроків дізналися дуже багато таємниць із життя пагонів, коренів, а також рослини в цілому. Сьогодні ми будемо пізнавати цікавий світ листків, розглянемо зовнішню будову листків, з’ясуємо у чому полягає різниця між листками рослин, ознайомимось із їх різноманітністю, розміщенням на стеблі, жилкуванням.
Запис теми уроку.
ІV. Сприймання інформації
Вчитель. Листок – бічна частина пагона. Розміри, як ви уже бачили бувають від декількох мм до 10-20 метрів. На відміну від стебла та кореня, листок має обмежений ріст.
Будова листка.
Листкова пластинка, черешок, основа, прилистки, піхва.
Які складові частини листка це забезпечують?
Функції листка:
- фотосинтез
- газообмін
- транспірація.
Сидячі й черешкові листки (запис схеми у зошити, демонстрація живих рослин, гербарного матеріалу.
Листки
Сидячі Черешкові
(жито) (бузок)
Прості й складні листки (запис схеми у зошити, таблиця, гербарий матеріал).
Листки
Прості Складні
Голчастий Трійчастий
Лінійний Пальчастий
Ланцетний Парноперистий
Серцеподібний Непарноперистий
Яйцевидний
Оберненояйцевидний
Списовидний
Еліпсовидний
Нирковидний
Вчитель. Визначте який листок перед вами: простий чи складний?
Відмінності між листками (демонстрація таблиці, гербарного матеріалу).
Листки різняться за:
Жилкування листка
1. Опрацюйте текст §18 "Що таке жилкування листка?"
2. На кімнатних рослинах та листках рослин гербарного матеріалу зверніть увагу на мереживо жилок.
3. Уважно їх розгляньте. Чи однакове мереживо жилок у всіх листків, чи в кожного виду листка інше? Що це означає?
4. Використовуючи підручник, визначте, як називається мереживо жилок у листку.
5. Назвіть типи жилкування, які ви дослідили.
Листкорозміщення - це певний порядок розташування листків на стеблі (запис у зошит, демонстрація таблиці, гербарного матеріалу) .
V. Узагальнення та систематизація знань
а) пазухою; б) камбієм; в) вузлом; г) міжвузлям.
а) у горобини; б) у дуба; в) в акації; г) у конвалії.
а) яблуні; б) подорожника; в) бузку; г) пшениці.
а) кілька листових пластинок на загальному черешку;
б) більшу кількість жилок;
в) більше хлорофілу;
г) листову пластинку, розділену на лопаті.
а) проходження жилок у черешок листка;
б) спосіб формування листової пластинки;
в) спосіб розташування жилок у товщі листкової пластинки.
6. Сидячими називають листки: а) в яких не відбувається фотосинтез; б) які не мають черешка; в) які повільно ростуть.
Відповідь: 1.в); 2.в); 3.г); 4.а); 5.в); 6.б).
Один учень показує терміни, інший має швидко підібрати правильне визначення.
Листок |
Бічна частина пагона |
А. Листорозміщення |
1.Розташування листків на стеблі в певному порядку |
Б. Черешок |
2.Частина листка, якою листова пластинка кріпиться до листка |
В. Прості листки |
3.Листки, які складаються з черешка й однієї листкової пластинки |
Г.Складні листки |
4.Листки, які мають декілька листкових пластинок |
Д. Жилкування |
5.Розташування жилок листкової пластинки |
Е. Трійчасті листки |
6.Листки, які мають три листкові пластинки й один черешок |
Є.Черешковий листок |
7.Листок, який має черешок |
Ж. Прилистки |
8.Особливі вирости, які розміщені біля листка або черешка |
З.Сидячий листок |
9.Листок, який не має черешка |
И. Жилки |
10.Судинно-волокнисті пучки, які поєднують листок зі стеблом |
І. Листкова мозаїка |
11.Розміщення листків на рослині з метою максимального поглинання світла |
1 група: рослини з простим листям, рослини з складним листям;
2 група: рослини з сітчастим та з паралельним жилкуванням листків.
3 група: рослини з сидячими листками і рослини з черешковими листками.
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання: