Поміркуй!
А) Пригадайте рекламу»Привіт, друже бобер! Що робить твої зуби здоровими та сяючими? Виступіть у ролі бобра.
Б) Навіщо людині різні типи зубів?
В) Чому в людини розвиваються зразу молочні зуби, а потім постійні?
Тема: Зуби, їх ріст. Гігієна зубів.
Мета: навчальна: ознайомити учнів з будовою зубів,профілактикою хвороб зубів;
навчити розпізнавати органи ротової порожнини, типи зубів;
дотримання правил гігієни порожнини рота.
виховна: продовжити формування наукового світогляду на основі пізнання
та матеріальності процесів.
розвивальна: розвивати вміння працювати з книгою, творче мислення
та пізнавальні здібності.
Обладнання: таблиця «Схема будови органів травлення»,набір «зуби»,підручник.
Тип уроку :комбінований
Хід уроку
І Організаційний момент
ІІ Актуалізація опорних знань
1Біологічний диктант(1 відповідь=1 бал)
1Як називаються білки, які розщеплюють поживні речовини в органах травлення?
(ферменти).
2З чого складається система органів травлення(травний канал і травні залози).
3З скількох оболонок складається стінка травного тракту(3)
4В чому полягає секреторна функція травної системи?(виділення ферментів та інших речовин у складі слини, шлункового та кишкового соків, тощо).
5 У чому полягає рухова функція травної системи ?(жування, ковтання,переміщення,
їжі,видалення незасвоєних решток)
6 У чому полягає видільна функція травної системи? (виведення продуктів обміну).
7 Перелічіть сучасні методи дослідження функії органів травлення(зондування,ендоскопія,ультразвукова діагностика,тощо).
8Який метод дає змогу дослідити кишкове середовище за допомогою «радіопілюлі»(радіоелектронний)
9При якому методі в травний канал вводять спеціальні освітлювальні прилади)
10Перелічіть основні поживні речовини.
2 Робота з картками
Картка№1
1Поясніть термін «травлення»
2Значення травлення?
3Пригадайте типи живлення тварин.
Картка№2
1Пригадайте про розвиток травної системи у хребетних тварин.
2Що таке «ферменти»?
3Будова травної системи.
Картка№3
1Функції травної системи?
2Методи дослідження функцій травної системи?
Значення травної системи?
3 «Пан або пропав»(Робота з термінами).
(Учні вибирають цифру від 1 до12 під якою знаходиться термін, пояснюють його. Терміни можна використовувати з попередніх тем).
1 дихання 8фермент
2трахея 9печінка
3бронхи 10апендикс
4альвеоли 11зондування
5легені 12ультразвукова діагностика
6життєва ємність легень
7туберкульоз
4 Доповніть речення:
Організму людини для своєї життєдіяльності потрібна…(енергія).Основними поживними речовинами для людини є органічні сполуки…(білки, жири, вуглеводи).
Поживні речовини розщеплюються в органах травленої системи поетапно за участю спеціальних білків -…(ферментів).Система органів травлення складається з…(травного тракту і травних залоз).Травний тракт закінчується…(прямою кишкою з анальним отвором).
*Доповнити схему:
Функції травної системи
\ \ \ \
*Продовжити ланцюг…
Розщеплюються:
Білки -
Жири -
Вуглеводи -
Поміркуй!
А) Пригадайте рекламу»Привіт, друже бобер! Що робить твої зуби здоровими та сяючими? Виступіть у ролі бобра.
Б) Навіщо людині різні типи зубів?
В) Чому в людини розвиваються зразу молочні зуби, а потім постійні?
ІІІ Вивчення нового матеріалу.
Самостійна робота учнів за завданнями:
1Розгляньте розміщення зубів у ротовій порожнині(мал109)
2Вкажіть,у чому виявляється взаємозв’язок будови і форми зубів з їх функціями.
3Складіть зубну формулу постійних зубів(в порядку їх розміщення на верхній і нижній щелепах, починаючи з різців).
4Зубну формулу запишіть у вигляді дробу: у чисельнику-зуби половини верхньої щелепи, у знаменнику-нижньої.
5 Заповнити таблицю.(Почати на уроці, а закінчити вдома).
Види зубів |
Будова |
Функції |
|
|
|
6 Основні правила гігієни зубів.
6.1 Розповідь учителя з елементами бесіди.
6.2Заповнити анкету, для виявлення стану зубів(додаток 1).
6.3 Учні записують у зошит гігієнічні вимоги профілактики карієсу.
7 Проблемне питання:
Чому у людини спочатку розвиваються молочні зуби, а потім постійні?
Ⅳ Закріплення знань учнів
1Бесіда за запитаннями підручника на с.136
2Метод «Мікрофон»На мою думку, для того, щоб зуби були здорові потрібно…
Тести до теми „Травлення”(учням з високим рівнем знань)
І рівень
1. Ферменти слини розщеплюють:
а) жири
б) білки
в) вуглеводи
2. Фермент шлункового соку пепсин розщеплює:
а) жири
б) білки
в) вуглеводи
3. Очищає кров, накопичує глікоген, виводить із крові зруйновані еритроцити:
а) нирки
б) селезінка
в) печінка
г) підшлункова залоза
4. Чи можуть розщеплюватись у шлунку людини тверді жири?
а) так
б) ні
5. Жовч в організмі людини утворюється в:
а) печінці
б) жовчному міхурі
в) селезінці
г) підшлунковій залозі
6. Поживні речовини в організмі людини переважно всмоктуються в:
а) шлунку
б) тонкому кишечнику
в) товстому кишечнику
ІІ рівень
1. Причиною захворювання органів травлення людини є:
а) переохолодження організму
б) порушення правил особистої гігієни
в) крапельна і пилова інфекції
г) проникнення з їжею хвороботворних мікробів
2. Печінка у людини виконує функції:
а) видалення з організму кінцевих продуктів обміну білків
б) видалення з організму води
в) тепловіддачі
г) знезаражує токсичні речовини
д) бере участь у процесах травлення
е) виводить надлишок солей
3. У ротовій порожнині організму людини проходить:
а) розщеплення білків, жирів і вуглеводів
б) механічна обробка їжі
в) розщеплення тільки вуглеводів
4. Печінка людини виконує функції:
а) виділяє жовч
б) виділяє інсулін
в) накопчує глікоген
д) виділяє травні ферменти
5. Підшлункова залоза людини виконує функції:
а) виділяє жовч
б) виділяє інсулін
в) накопчує глікоген
д) виділяє травні ферменти
ІІІ рівень
1Поясніть взаємозв’язок між будовою і функцією шлунка.
2У чому відповідність форми і будови зубів людини з виконуваними ними функціями?
3У чому відповідність між будовою і функціями кишечника людини?
4Ротова порожнина людини покрита багатошаровим епітелієм, а кишечник – одношаровим. Яке це має значення для виконання функцій названих органів?
Ⅴ Домашнє завдання
1опрацювати параграф42,
2дати відповіді на запитання ст136
3скласти міні-твір(5-7 речень) на тему: «Мудрий зуб»
4повідомлення на тему: «Гігієна ротової порожнини»(на вибір).
Додатки
Показники карієсу зубів у дітей віком 3 років (в %), які родилися від матерів з екстрагенитальними хворобами
Показники карієсу |
Токсикоз вагітності |
Гіпертонія |
Нефропатія |
Ревматизм |
Здорові |
Поширеність Інтенсивність за індексом КПУ* |
52 5,07 |
47 5,91 |
42 5,61 |
53 4,39 |
14 2,36 |
* Індекс КПУ – це сума каріозних та видалених постійних зубів в однієї дитини.
Формування молочних зубів в різні періоди антенатального, пренатального та постнатального розвитку
Групи зубів |
Анте-натальний |
Перенатальний період новонародженості |
Грудний |
Загальна тривалість формування, місяці |
I│I |
від 4 міс |
– |
до 3 міс життя |
9-10 |
I│I |
||||
II│II |
„4” |
– |
„3” |
9-10 |
II│II |
||||
III│III |
„5” |
– |
„9” |
17-18 |
III│III |
||||
IV│IV |
„5” |
– |
„6” |
10-12 |
IV│IV |
||||
V│V |
„7” „6” |
– |
„6” „11” |
8-9 14-15 |
V│V |
||||
V│V |
„8” |
– |
„11” |
12-13 |
|
Середні терміни прорізування зубів
Назва зуба |
Молочні зуби, місяці |
Постійні зуби, роки |
Внутрішній медіальний різець Зовнішній латеральний різець Клик Перший малий корінний Другий Перший великий корінний Другий третій |
6-8 7-9 15-20 – – 12-15 20-24 – |
7-7 8-8 11-11 10-10 11-11 7-7 12-12 18-25 |
Класифікація карієсу зубів
І. Класифікація карієсу з урахуванням активності патологічного процесу
Карієс зубів:
компенсірована форма
субкомпенсірована форма
декомпенсірована форма
ІІ. Класифікація каріозного ураження зуба
1. За локалізацією
Карієс: фіссурний
апроксимальний
пришийний
2. За глибиною ураження
Карієс: початковий
поверхневий
середній
глибокий
3. За послідовністю виникнення
Карієс:
первинний
вторинний або рецидивний