Урок-зустріч з поетесою Ганною Костів-Гускою

Про матеріал

Конспект уроку "Життєвий і творчий шлях Ганни Костів-Гуски". Учні досліджували життєвий і творчий шлях поетеси. Її біографію вибирали з поезій. Також поспілкувалися про пані Ганну з письменником Петром Сорокою та журналістом Петром Довгошиєю.

Перегляд файлу

Мета: ознайомити учнів з біографією і творчістю поетеси ; виховувати старшокласників за допомогою мистецтва слова.

Обладнання: збірки поезій Г.Костів – Гуски , відеоматеріали, мультимедійні презентації.

Епіграф: Убережи мене, убережи

Від слів чужих і від чужої слави,

Допоможи мені , допоможи

Стежки й дороги обминуть лукаві,

 Щоб не спіткнутись на котрійсь із них,

Лицем не впасти у багно пекуче,

Спаси мене від сліз гірких і лих ,

 Від сумнівів , що часто душу мучать . Розправ в польоті крилонька мої.

 В годину скрутну і хвилину спраглу,

 Поезіє , на береги твої

 З буденності я так ступити прагну !

Г.Костів-Гуска.

Хід заходу

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Вступне слово вчителя.

Борщівський край багатий своїми талантами . Це художники , музиканти 5

співаки , письменники . Вихідці з Борщева - Роман Андріяшик , Олександр

Астафєв , Климентина Попович - Боярська ? Ганна Костів - Гуска , Яків

Гніздовський .

  1. Оголошення теми та мети заходу.

Сьогодні ми познайомимось з життєвим і творчим шляхом Ганни Костів -

Гуски та й з самою поетесою . Ганна Михайлівна присутня на нашому уроці.

  1. Повідомлення учнями біографії поетеси.

1-й учень:


Метрична книга... В ній усі народження , шлюби ,смерті Бабинців упродовж десятків літ. Післявоєнні роки... 1947 рік ? 18 квітня. «У жителя села Бабинці Михайла Гуски і дружини його Ганни народилася дочка Ганна ». Так записано в тій церковній книзі.

  1.      й учень:

Але тоді ні батьки , ні родина , ні односельці не могли й уявити собі, що новонародженій дівчинці судилася доля особлива , популярність велика , слава народна.

  1.      й учень:

Маленька Ганнуся росла жвавою та допитливою дівчинкою. Її цікавило все-все-все. Вона дуже любила природу , трепетно оберігала кожну травинку, квіточку 5 деревце . Відчувала єдність з природою . Пізніше писала :

Природо ! В нас одна душа. Мені сестрою ця калина. І я не винна , я не винна , Що виросла з її куща . Коли радісно було на душі чи гірко , Ганнуся бігла до своєї подруги - " як світ , старої , Нічлави ". їй довіряла всі свої таємниці.

. .Трепетна Нічлаво ! Щоразу ? як на сповідь , йду сюди

  1.      й учень:

Дівчинка іноді почувалась дуже самотньою , одинокою , пізніше це вилилось її поезії:

Ще дні даровані на виріст , Ще збила пальця - море сліз . А вчора знов лелека з вирію Подружці братика приніс. А я одна росту удома...

  1.      й учень:

Та ні, не одна...

А в мене в згадці : рік той п'ятдесятий ,

Від всього світу сховане село .

 Як все навкруг співало і цвіло ,

 Коли цю ляльку принесли у хату !

 Раніш не бачена , немов заморське диво ,


Лежала на подушці в пелюшках .
Подружки так несміливо й щасливо
По черзі колисали на руках .
Я з нею спала . Годувала з ложки .
Таблетки з нею разом ми пили .
Була вона капризна навіть трошки

Ми з нею в мами дочки дві були .

  1.      й учень:

Батьки дівчини високо цінували християнську мораль і старанно прищеплювали її своїй дитині.Найцінніші істини
людського буття карбувалися у дитячому серці  з молоком матері.

Боже , молюся до Тебе !
У річці Йордані стою .
Відхили мені краєчок неба ,
Дай побачити велич Твою !

  1.      й учень:

Школяркою Ганнуся була старанною , відповідальною , сумлінною . З
усіх уроків , напевно , найбільше припала до душі біологія . Адже по
закінченні школи вступила до Чортківського медичного училища .
Пам'ятаєте , Ганно Михайлівно , студентські роки ?

  1.      й учень:

Наполеглива дівчина не зупинялась на досягнутому .Вступила до
Тернопільського медичного інституту. А пригадуєте , пані Ганно , сивого
професора , що хмурив сердито брови ? А суботній день в галасливому
гуртожитку ? Конспекти , практичні ...Правда , було романтично ?..

  1.      й учень:

Не бачила нікого :
Ні неба , ні людей .
Тобою день кінчався
І починався день.

Та й чи можна було щось чи когось бачити або чути , крім свого Ярослава ,
молодого хірурга з Вільхівців.

"Я топлюся в повені кохання.
Хоч ковток повітря , хоч ковток ! "

А пізніше :


"І я твоя . І так незвично
Від слова теплого " дружина ".

  1.      й учень:

І ось вона дружина , потім мати :

Сьогодні синочок до мене

Вперше виразно : - Мамо !..
.. .1 стало тепліше на світі

Від першого слова дитини .
Здалося : життя моє світле
Почалось із цієї днини .

  1.      й учень:

Ще не знайдено ліки від хвороби душі, але ви , Ганно Михайлівно ,
працюючи лікарем - психотерапевтом , зцілювали людські душі словом .

  1.      й учень:

Сьогодні Ганна Костів - Гуска - дружина , мама ,бабуся , велика
поетеса , перекладач , Член Національної Спілки письменників України .
Автор поетичних збірок

"Автограф вірності"
" Нічлава "

"Цвіте біля хати калина "
"Червоні коралі"
"Зона"

"Зелені свята"

"Голгофа"

"Страсна дорога"

"Цей тихий сум вечірнього вікна "

"Червоні кетяги калини "

"Я доторкаюся до Слова ..."

" Неприручена пташка" - переклад з білоруської.

"Жоржиновий вогонь" - книга ліричних пісень.

Звучить пісня "Це вишиття для мене, як бальзам ..."

  1.      й учень:

За важку й наполегливу працю поетеса стала лауреатом літературних
премій ім . братів Лепких , 2002 р «Благовіст" , 2003 р. та міжнародної
премії ім. І. Кошелівця , 2003 р.


Твори поетеси перекладені білоруською , киргизькою , російською , італійською мовами та мовою есперанто. Депутат Тернопільської обласної ради 3 і 4 скликань. Нагороджена Орденом княгині Ольги 3 ступеня. Почесний громадянин Борщівського району.

  1.      й учень:

Сьогодні ми бачимо красиву , щасливу жінку "з знадливим блиском очей задоволену життям , радісну , бо , мабуть , здійснились усі її мрії , бажання .

.. .Чи ще комусь там зірка квола Шлях метеором перетне ?

А я шепчу : "Спасибі, доле ,

 За те , що вибрала мене ! "

  1.      й учень:

Крізь усе життя Ганна Костів - Гуска пронесла у своєму серці щиру любов до Батьківщини. їй болить душа за Україну . Адже так може сказати тільки справжній патріот :

Отче наш ! Стаємо на коліна ! Молиться до Тебе Україна. За невинні душі убієнні : За ті, що спалені, потоплені, розстріляні, Що під зіркою Полин живцем зотліли , Що в жнива голодними у землю впали Й житнім колосом над світом проростали... Отче ! Молиться до Тебе Україна . Ця земля обкрадена і зраджена , руїна ... Дивиться благально Тобі в очі. Поможи їй вижити ? наш Отче !

IV. Повідомлення учнів про збірки поезій Ганни Костів - Гуски. Читання віршів поетеси .

1-й учень:

Поезія Г.Костів- Гуски у значній її частині насичена національною проблематикою . Це виражається у присутності національних символів - хати ? калини , криниці, хліба , ріки .Найбільше це втілено у збірках "Автограф вірності " , "Нічлава "Цвіте біля хати калина


Заходжу в вересень ,

 як в теплий отчий дім :

Мене чекає коровай пшеничний ,

Червоні яблука , і гіркуватий дим ,

 І музика весіль осінньо-звична .

 Батьківська хата в вересень вросла

 Тугим корінням ясенів кронастих ,

 А мамина посріблена коса

Зітхає про розлуку і про щастя .

Тут я нап'юся гожої води

 Із джерела , того , що на осонні.

 Нечутно мати підійде : - Гляди

 Як швидко-швидко виросла ти , доню !

 І я , і моя вишня піднялась ,

 І буйним цвітом вкрилася калина...

Отут для мене вперше почалась

Моя найкраща в світі Україна .

Г.Костів - Гуска завжди тяжіла до духовної лірики .Релігійними мотивами наснажені майже усі її твори , що увійшли до збірок "Голгофа " і "Страсна дорога

Звучить уривок з "Хресної дороги "

Симон Киринеянин

Отак собі жив просто чоловік .

 Чи бідував ? Ніхто не міг сказати .

 У клопотах він доживав свій вік . Сусідів мав , звичайно , небагатих . Давив олію. Мав іще осла .

 Служив багатим . Працював на полі

І раптом слава просто так прийшла , Хоч він на неї не чекав ніколи . ..

.Росли маслини , кілька деревець . Тулилась хатка збоку від дороги .

- Я йшов додому , ніс сухих дровець ,

І сів спочити , сповнений тривоги .

І раптом тут зчинилося таке !

Прямує натовп на гору Голгофу ...

 Ведуть аж трьох .

 Один з них ледве йде .


Я й підійшов : - Дай поможу хоч трохи .

 Бо всі ми люди .Як-не-як - брати .

 Одна в нас кров . І Бог один над нами .

 І взяв хреста . І стало легше йти.

Бо Він вже був побитий , із синцями .

А ще на Гору далеченька путь .

На Нього глянув я - душа зчорніла .

Я й не спитав , за що Його ведуть .

 Я промовчав , бо не моє це діло .

Доніс хреста ... І там , вже на горбі,

 Він глянув ще раз в душу мою стерпло . - Тут щось не те , - подумав я собі

И пішов додому ? поки ще не смеркло .

В неділю шум : Ісус воскрес ! Воскрес !

 И мене питали : чи Його я знаю ?

Уперше бачив . Розділив з Ним хрест ,

 Бо мій мене іще ? іще чекає ...

3-й учень:

У збірці "Цвіте біля хати калина " є цікавий образ мальви-мами . Він не новий в українській поезії , але Ганна Костів - Гуска зуміла наповнити його новим змістом .

Побіля хати мальви в ряд .

 Квітки в них сонячні, ласкаві.

 Тут таємниче пахне сад ,

 Мохнатий жук повзе по лаві.

 У цім саду живуть дива .

У ньому страшно вечорами

Тут завмирають всі слова ,

І я мерщій біжу до мами .

 Сховатись в теплих рукавах.

 Я ще така мала , мізинчик .

 А потім вилечу на шлях

Чекать від зайчика гостинчик .

 На стіни пнеться виноград.

Дитинства час ! Солодка квітко !

 Як відцвіла ти швидко-швидко

 Лиш біля хати - мальви в ряд ...


Головний образ у збірці "Зона" - трагічний , сумний і такий актуальний для українців - образ чорного болю . Поетеса замислюється над страшною Чорнобильською катастрофою .

Чорний біль

Цей чорний біль ніколи не мине

В душі землі, в душі мого народу.

Він зачепив своїм крилом мене ,

Мій сад , і небо , і пречисту воду .

Цей чорний біль страшніший від проклять -

І, наче смерть , квапливий , невблаганний .

Свята земелько ? як тобі болять

Невидимі радіаційні рани .

Піврозпад йоду - тільки вісім днів .

А скільки літ тобі пектиме груди

Цей стронцій ? що на тебе пилом сів ,

Той цезій , що розсипаний повсюди .

Піврозпад болю .Де його закон ?

Хто встановив на душу його мірку ?

Піврозпад болю .. .Не жахливий сон ,

Бо нам усім від нього в горлі гірко

Піврозпад болю . Для усіх один .

Нестримний у жагучій коловерті.

У божевільнім відліку годин

Над світом стрілки часу розпростерті.

Піврозпад болю . Він довіку твій .

Тобі із ним судилося прожити .

Вціляє у десятку чорний біль ,

У корінь роду ? в серцевину жита .

Підступно , з розмахом ? в колиски немовлят ,

В калини квітку , у джерельну долю ...

Як чорний біль , німі ліси кричать ...

На кожного із нас - піврозпад болю .

5-й учень:

У відчуванні природи  Г. Костів - Гуска близька до язичницького світосприймання . Особливо це проявилося у поезії "Зелені свята" , що дала назву одній із найкращих збірок . Християнське свято Трійці в обряді святкування зберегло виразні язичницькі традиції клечання хати .

Зелені свята

Буяє ліс зеленим світлом ,

 Душа і щедра , і багата .

Зело пахуче так розквітло -


Зелені свята !

Зелене гілля носять з лісу , Клечають урочисто хату. Підніме завтра день завісу - Зелені свята !

Відчиняться широко двері,

 В календарі - святкова дата . Ідуть з язичницької ери

Зелені свята !

За образами - цвіт калини ,

І пахне на долівці мята .

І входить Мати-Україна

В Зелені свята !

  1.      й учень:

Образів у ліриці поетеси багато . їх джерело - це рідна батьківська хата , стежки дитинства , спогади юності .тихоплинна Нічлава , мальовнича природа краю . Усе це переживається душею , осмислюється розумом і викладається словами ,

Сюди мої дороги і стежки

Вертаються .

 І тут душі радіти .

Тут мама виглядає з-під руки

 На шлях-дорогу чи не їдуть діти . Старенька хвіртка голосно скрипить , Горить півонія вогнем червоно .

 Криниці око . І її болить ,

Що не була давно я тут .Учора

Сорока скрекотала у вікні,

 Сусідам вістку рознесла неспинно .

 Як лагідно , як легко тут мені,

 Як сонячно , як тепло , як дитинно .

  1.      й учень:

З особливою любов'ю творить поетеса образ хліба . Для неї хліб - це першооснова і сенс життя .

Пектимуть хліб ? звичайний житній хліб ,

Із кмином хліб пектиме нині мама .

 Аж полум'я виблискує на стіл ,

Сміється піч сяйними язиками .

 Найбільша простота - печений хліб ! Довершений за формою і змістом . Вернутися на батьківський поріг 5


Яке це щастя : в мами руки в тісті !

 І свято в хаті : мама хліб пече .

 Окраєць теплий я беру щасливо .

 У хату синій присмерок тече ,

На лавці хліб - людське найбільше диво !

8-й учень:

Образи річки Нічлави в однойменній збірці теж набуває символічного
звучання . Нічлава - стихія , яка зростила , живе джерело , з якого поетеса
черпає своє натхнення .

Нічлава

Маленька річка . Низькі береги .
Спокійне плесо .Дерев'яний міст .
Моє село біліє навкруги .
В садах господарює падолист .
Яке близьке і рідне серцю все .
Ах , осене , печаль твоя ласкава !
Як світ стара , пливе моя Нічлава ,
Спокійні води до Дністра несе .
Під вербами на березі стою :
Отут Вітчизна почалась для мене .
Ці пагорби , ці ясени , ці клени
Вбираю в душу сонячну свою .
Моя колиско , перші тут сліди ,
Початок пісні - трепетна Нічлаво !
Щоб слово по-новому зазвучало ,
Щоразу 5 як на сповідь , йду сюди .
Моя Нічлаво ! Доленько моя !
Од верб - зелена , а від неба - синя .
Я приведу сюди дочку і сина ,
Щоб полюбили край свій так , як я .

9-й учень:

Образи дитинства також набувають постійного виміру : як спогад поетеси про особисте минуле , так і символічний образ дитинства як світу наївності, щирості, невинності, чистоти .

Звучить пісня "Білила мама полотно..." 1-2 куплети .

Білила мама полотно

І сорочки із нього шила


В дитинство я вертаюсь знов

По тих дорогах , мов на крилах . Там пахне дощиком рясним ,

 Там п'є веселка воду з нами ,

 Там , закотивши рукави ,

Полотна білі стелить мама .

 І пальцем свариться мені

За ті сліди , немов листочки ,

Мені дитинством пахнуть знов Старенькі мамині сорочки .

 Були полотна ті, мов світ ?

 Для мене білими й новими .

 Із них початок брав мій день

І десь кінчався він за ними . Стелила мама полотно

 Мені під ноги долю слала .

По тих відбілених стежках

 Я із дитинства виростала .

 Стелила мама полотно

Своїми білими руками .

Білила мама полотно ,

Білила осінь коси мамі.

 

10-й учень:

Мотив дитинства у ліриці поетеси збагачено образом пам'яті. вона пише про батька , який повернувся з війни і "сіє у полі жито на долю ? на щастя людям ," Але в пам'яті живе жах війни вже стільки літ .

Батько сіє жита

Мій батько з війни Повернувся живий ... Лиш пам'ять про неї Застряла осколком у грудях . Він сіє , він сіє У полі жита

На долю , на щастя людям ... А вранці в неділю В задумі сіда На лавку побіля хати : - Засохла земля,

Це б на завтра дощу ! - І ниють шрами у тата . Мій тато з війни Повернувся живий !


Можна окремо виділити у творчості поетеси і образ матері . Він
присутній у кожній збірці . Це і Мати-Україна , Мати-Природа , Мати
Божа і Мати , що народила і виховала .

Є безліч слів . Одне з них - найсвятіше .
Не меркне ніччю . Не перецвітає .
Про нього складені пісні і вірші,
Із ним душа напровесні світає .
Воно - бальзам .Воно , немов причастя .
В нім серця жар і смуток серпанковий ,
Промовлю "мама" - і замре від щастя
Моя душа . І оживе з цим словом .
Слова -як грім . Як дощові краплини .
Зціляють серце , мов пташки на вітті.
Та слово "мама" на вустах дитини
Солодше усіх слів на цьому світі.

12-й учень:

Мотиви кохання , спогади юності, перше кохання теж виразно
звучать у творах поетеси . Коханий чоловік постає то в образі "доброго
князя" , то "русявого хлопця-березня" , то "парубка смаглявого" , і навіть
"неначе бога" .

Мені аж страшно : ти - неначе Бог !
Єдине залишається - молитись .
Чому нас доля вибрала обох ?
Хто перший мусить серцем спопелитись ?
Напевно , я ! Багрянцем верховіть
Горять ліси , димлять ліси осінньо .
Перегоряють почуття повільно
І плавляться на золото чи мідь ...
Горів так довго-довго листопад :
Спалив весь ліс , вже повернув до поля .
А я стою край шляху , як тополя , -
Ані вперед ступити , ні назад .

Звучить пісня "Визирає бузок на вулицю ..."
V. Ганна Костів -Гуска у спогадах сучасників .


Відеоматеріал з виступом критиків та літературознавців Петра Івановича
Сороки і Петра Івановича Довгошиї .

  1. Інтерв'ю з поетесою.
    1.      й учень:

Що таке "поезія" у Вашому житті ?

  1.      й учень:

Над чим працюєте зараз ?

  1.      й учень:

Хто Ваші вчителі у поезії ?

  1.      й учень:

З ким із сучасних письменників Ви знайомі особисто ?

  1.      й учень:

Як відносяться у сім'ї до Вашої творчості ?

  1.      й учень:

Діти пішли Вашими стежками ?

  1.      й учень:

Що читаєте самі ? З якого носія ?

  1.      й учень:

Чи існує для Вас якесь табу у творчості ?

  1.      й учень:

Що Ви у житті сприймаєте негативно , а що цінуєте ?

  1.      й учень:

Жінка , яка йде у творчість : чого набуває і що втрачає ?.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
3.0
Відповідність темі
4.0
Загальна:
4.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Галан Оксана
    Загальна:
    4.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    3.0
    Відповідність темі
    4.0
doc
Додано
16 листопада 2018
Переглядів
1210
Оцінка розробки
4.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку