ЗВ’ЯЗОК СЛІВ У РЕЧЕННІ
МЕТА: закріплювати знання учнів про члени речення ; вдосконалювати вміння визначати в реченнях головні і другорядні члени речення, встановлювати зв’язок між словами в реченні; розвивати зв’язне мовлення й збагачувати словниковий запас; виховувати любов до творчості.
Обладнання: індивідуальні картки.
Тип уроку: комбінований.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна.
Хід уроку
1. Вступна частина
Організація класу. Вправа ,,Мрія хмаринки’’
-Діти, уявіть себе пухнастою хмаринкою і розкажіть про свою мрію.
2.Основна частина
- Актуалізація опорних знань
1) Перевірка домашнього завдання
2) Каліграфічна хвилинка
_ Доберіть відповідні слова та утворіть словосполучення.
День(який?) Радіють (чому?)
Діти (які?) Зустріли (кого?)
Сонце (яке?) Прийшли (хто?)
_ Переставте слова так, щоб утворилося речення. Запишіть.
2. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Вправа ,, Так чи ні?’’
*Словосполучення складається з головного та залежного слова.
*Речення виражає незакінчену думку.
*Члени речення поділяються на головні та другорядні.
*Головні члени речення – це підмет і присудок.
*Другорядні члени речення – підмет, звертання.
*Другорядні члени речення підкреслюють двома лініями.
* Підмет підкреслюють однією лінією.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
-Протягом уроку ми продовжимо працювати над темою ,, Зв’язок слів у реченні’’
4.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1) Робота за підручником с.46 *Виконання вправи 5.
* Виконання вправи 6. Робота в групах.
--Користуючись схемами і питаннями, доповніть речення другорядними членами і запишіть.
*Виконання прави7. Робота в парах.
--Складіть речення за схемами і запишіть.
2) Руханка.
5.Закріплення вивченого матеріалу.
1) Вправа ,,Мікрофон’’
-Назвіть речення за метою висловлення.
-Які речення можуть бути окличними?
-Який розділовий знак ставиться у кінці окличного речення?
-Що таке звертання?
-Наведіть приклади звертань.
- Як виділяється звертання на письмі?
- Де воно може стояти?
- Що називається членами речення?
-Які члени речення ви знаєте?
- На які питання відповідають головні члени речення?
2. РОБОТА В ГРУПАХ ЗА КАРТКАМИ
1 група
Прочитайте. Випишіть речення, у яких є звертання.
ЗАЙЧИК І МІСЯЦЬ
Холодно взимку Зайчикові. Вибіг він на узлісся, а вже ніч настала. Мороз тріщить, холодний вітерець з яру повіває.
Сів Зайчик під кущем, простяг лапки до Місяця, просить:
--Місяцю, любий, погрій мене своїми променями, бо довго ще Сонечка чекати.
Шкода стало Місяцеві Зайчика, він і говорить:
--Іди, Зайчику, полем до великого стогу соломи.
Попрямував Зайчик до стогу соломи, зарився в стіг, виглядає, усміхається до Місяця:
--Дякую, любий Місяцю, тепер твої промені теплі-теплі.
( За Василем Сухомлинським)
2 група
Прочитайте. Випишіть виділені речення та позначте основу речення.
Жили на світі троє гусенят. Не було в них жодних клопотів- турбот. Паслися гуси на великому лузі. Дивилися на небо, як пролітають білі хмаринки, слухали, як гомонить вітер, або грілися на сонечку. Ластівки, жучки- комашки, метелики, мухи-всі були гусенятам добрими друзями.
Настав ясний ранок. Гусенята умивалися на березі струмочка. Найстаршеньке гусеня побачило, що вода у струмочку піднялась і тече дуже швидко…
(Угорська народна казка ,,Троє малих гусенят’’)
3. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Рефлексійна вправа ,,Скринька вражень’’ -Коли ви відчували радість?
-Коли ви відчували сум?
- Яким успіхом ви хочете похвалитися?
Скринька радості Скринька подиву Скринька суму
2. Домашнє завдання
Вправа8 (с.46)