Урок: навчання грамоти.
Тема: Звук [у]. Позначення його буквами У у.
Мета: ознайомити учнів з артикуляцією звука [у], позначенням його буквами У,у;
вдосконалювати навички звуко-складового аналізу слів;
розвивати увагу, зв’язне мовлення, фонематичний слух;
виховувати бережливе ставлення до тварин.
Обладнання: фішки для моделювання, м’яка іграшка удава, мультимедійна система.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організація класу.
Пролунав шкільний дзвінок –
Біля парти треба встати.
Всім зібратися з думками,
Щоб урок розпочинати.
Ось урок вже розпочавсь…
Всі за парти тихо сіли.
Чути все, що вчитель скаже
Намагаємось щосили.
Як захочеш щось сказати
Підніми спочатку руку.
Потім говори сміливо
Про складну шкільну науку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань.
-
Звуко-буквений аналіз слів.
-
Діти, скажіть будь-ласка , на якому транспорті добираються діти до школи?
-
Складіть модель цього слова.
-
А тепер, діти, звіртеся один з одним. У всіх однаково?
-
Давайте звіримося чи правильно ви зробили аналіз цього слова.
(слайд 3)
-
Відгадування ребусу.(слайд 4)
-
Діти, подивіться на зображення. Яка тут зображена велика буква?
-
Діти, в чому знаходиться склад ла? (в а)
-
Відгадайте, яке слово заховалося в цій букві? Перший склад – ла, другий склад – ва, третій склад – нда.
-
Діти, скільки букв а у слові лаванда?
-
Ой-ой-ой! Хто це тут виглядає?
(З-під книжок на вчительському столі виглядає голова удава)
-
Діти, хто це?
-
Як ви гадаєте, чому це він до нас забрів?
-
Молодці діти! Правильно. Тому, що ми сьогодні будемо знайомитися з літерою У у.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
-
Розгляд букви, її будови.(слайд 5)
-
Діти, подивіться , на що схожа буква У?
-
З яких елементів складається ця літера?
-
Артикуляція звука [у]. Віднесення його до голосних.
-
Діти, скажіть, як гуде поїзд, коли їде?
-
Як ми з вами відкриваємо ротик?
-
Наш ротик витягується вперед, і стає кругленьким. Отже, буква У відноситься до яких звуків? Якою фішкою ми будемо її позначати? Правильно.
-
Друкування букви в зошиті.
-
Діти, звук [у] позначається буквою У у. Ось вона – велика і мала. Чи відрізняються вони між собою за формою?
-
Правильно, діти. Велика й мала букви Уу відрізняються тільки розміром.
-
Отже, напишіть рядочок великої і малої літери в зошиті. Згадайте, як потрібно сидіти за партою під час письма. А ми з Удавчиком будемо спостерігати за вами.
-
Фізкультхвилинка.
(слайд 6 під музичний супровід)
-
Звуко-буквений аналіз слова.
-
Діти, побудуйте модель до слова удав в зошитах. Які голосні звуки зустрічаються в цьому слові? Де знаходиться буква У?
-
Діти, а що ви знаєте про удавів?
-
Де вони живуть?
-
Чим вони живляться?
-
Вправи на злиття звука [у] з різними приголосними звуками.
-
Діти, як розмовляє півник?
-
А як кричить сова?
-
Як відгукується корова до телятка?
-
А як рахує людям роки зозуля?
-
Який звук чуємо в кінці кожного складу?
-
Робота за «Букварем». (с.22-23)
а) Читання таблиці.
- Діти, відкрийте «Букварики» на с.22. Прочитайте букви в таблиці.
б) Звуко-складовий аналіз слів.
- Розгляньте предметні малюнки. Покажіть Удавчику модель до слова вуха.
- Знайдіть модель слова зозуля. Зверніть увагу на третій склад. Як
позначено в ньому приголосний звук?
- А де знаходиться модель слова жолуді? Порівняйте моделі слова зозуля та жолуді.
в) Робота за малюнком (с.22-23). Читання речень.
- Діти, розгляньте зображення тепловоза. Як він гуде? Прочитайте. Скільки разів повторюється буква в реченні?
- Кого ви бачите на малюнку? Що робила дівчинка в лісі? Що трапилося з нею?
- А що треба робити, щоб не заблукати в лісі?
- Прочитайте, як дівчинка гукає своїх подруг.
ІV. Підсумок уроку.
-
Діти, Удавчик дуже уважно спостерігав за нами на уроці. Але він себе так спокійно вів, що ми його і не помічали. А ви знаєте чому?
-
Тому, що сьогодні в віконечко світить яскраве сонечко. А вони люблять ніжитися на сонечку.