Уроки у малокомплектній школі.Однотемний урок рідної мови для класу –комплекту 2-4

Про матеріал
Уроки у малокомплектній школі. Однотемний урок рідної мови для класу –комплекту 2-4 Тема. Підсумковий урок з теми «Іменник». Мета. Узагальнити знання учнів про лексичні і граматичні ознаки іменника. Формувати вміння правильно вживати іменники в реченні. Закріплювати вивчені орографічні правила. Розвивати мову та мислення, кмітливість, самостійність . Виховувати бережливе ставлення до природи.
Перегляд файлу

Однотемний урок рідної мови для класу –комплекту 2-4

Тема. Підсумковий урок  з теми «Іменник».

Мета. Узагальнити знання учнів про лексичні і граматичні ознаки іменника. Формувати вміння правильно вживати іменники в реченні. Закріплювати вивчені орографічні правила. Розвивати мову та мислення, кмітливість, самостійність . Виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання. Таблиця « Іменник», картина « Зима», перфокартки для морфологічного розбору іменника, сигнальні картки « Однина»,» Множина», перфокартки з теми « Відмінювання іменників», казкова рукавичка, картки для зорового диктанту.

Хід уроку

1.Організація класу.

Повідомлення теми і завдань уроку.

  1. Відгадування загадки.

Чудо сани налетіли,

Скакуни в тих санях білі.

В санях тих сидить цариця

Білокоса, білолиця,

Рукавом махає, сріблом все вкриває.

-Які слова допомогли відгадати загадку?

- Зберемо у рукавичку « зимові слова- іменники( лід,сніжок,сніжинка,зимонька…).

3. Хвилинка каліграфії.

Самостійна робота.

Прочитай склади:

Сс Тт жи сні ки хо ти

Сніжинки тихо---.

 -Які слова  з них можна утворити?

Запишіть їх. Доповніть речення.

Запишіть, виділіть граматичну основу.

 Перевірка завдання.

-Яким членом речення виступає іменник?

3. Хвилинка каліграфії.

Робота з учителем.

-Прочитайте. Подумайте, які букви треба вставити?

Зам..тіл.., зам..тіл..  нал..тіла, а в селі дітвора пораділа.

- Назвіть перевірні слова. Визначте рід і число іменників. Запишіть текст ( з коментуванням).

Доповніть ряд синонімів: Заметіль, завірюха, ( хуга, пороша, хуртовина, віхола…).

-До якої частини мови належать ці слова? Складіть і запишіть речення з одним із слів-синонімів.

Зачитування речень окремими учнями.

-         На які групи поділяються іменники?

4.Вибірково-розподільний диктант.

1 варіант- виписати іменники, які відповідають на питання хто?( Назви істот).

2варіант- назви неістот.

1 варіант-виписати власні іменники.

2варіант-загальні іменники.

Дніпро, білка, ліс, дятел, сніжок, Оленка, лось, синиця, Шевченко, соня, Соня.

Перевірка диктанту.

5. Число іменників.

Дидактична гра « Подай сигнал».

Окуляри, руки, грибок, санчата, м’яч, небо, сонце, мороз, лижі, рукавички.

Учні подають сигнал картками « однина» або « множина».

6. Фізкультхвилинка.

Руханка -танок « Морозець»

7. Диктант-гра.

- Запишіть іменник ,які  є в куплеті пісні « Морозець».

Визначте їх число.

8. Самостійна робота.

Вправа 232.

(Вашуленко М.С. Ураїнська мова 2клас)

Доберіть спільнокореневі слова до « морозець».

8. Запис речення під диктовку.

Морфологічний розбір іменників.

Над полем синьою дугою небо протяглось.

9. Рід іменників.

Дидактична ра « Чарівна скринька». Діти називають іменники, визначають їх рід і опускають фішку у скриньку.

10. Зоровий диктант.

Ясен, заєць, олень, ведмідь, портфель, іній.

-Побудуйте речення з « зимовими» словами.

10. Відмінювання іменників .Робота  з перфокартками.

11. Робота над розвитком мовлення.

Розгляньте репродукції картини « Зима».

 -Що хотів сказати художник?( Музика . Пори року. Зима)

Зима- красуня, біла чарівниця!

В ній стільки дива-дивного , краси!

І снігу білого нанесено по вінця,

І віхол, і хурделиць голоси…

А сонце блисне , всюди заіскриться

І сніг заграє барвами всіма.

Така чарівність навіть не присниться.

Це все чаклунка, білая зима!

-Чи сподобалась вам картина?

-Чи співзвучні картина, музика й вірш?

« Зберіть» і запишіть з картини слова, які відповідають на питання хто? що? Переможцем буде той, хто запише найбільше слів.

Скласти за змістом картини розповідне, питальне і окличне речення.

Зачитування слів, речень, визначення переможця.

12. Гра « Швидко слово вимовляй, йому риму добирай».

Сніжок-лужок, сніг-( сміх), гай-( край), сніжинка-( пушинка), іній-(синій) і т. д.

Сніжинки завжди зачаровують нас своїм плавним, легким рухом. І саме цей рух сніжинок надихає талановитих людей на створення музики, вірша танцю. Зараз ми спробуємо відчути себе поетами.

Складання вірша за римами.

Сніжиночки-пушиночки

Тихесенько –рівнесенько

Зачитування віршів.

13. Підсумок уроку.

Чи сподобався вам урок? Що саме запам’яталося?

docx
Додано
26 червня
Переглядів
15
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку