Уроки життя - шкільна психологічна газета № 4

Про матеріал
Шкільна психологічна газета "Уроки життя", яка містить різні рубрики. Наприклад, "До твого записника", "Сторінка психолога" тощо.
Перегляд файлу

 

Описание: http://sprintsystem.com.ua/images/socprofession.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Проблема самовизначення є, насамперед,

проблема визначення свого способу життя»

 С. Л. Рубінштейн

 

 

Сьогодні в номері:

 

 • роздуми над проблемою
 • а чи знаєте ви, що…
 • поради психолога

 

 

 

Роздуми над проблемою


Вибір  професії — один з головних життєвих виборів, який здійснює людина в юному віці. Він має значення як для самої людини, так і для суспільства. Вибір професії - це по суті вибір життєвого шляху, вибір долі. Від вибору професії до душі у великій мірі залежить задоволення людини своєю долею, її щастя.

Проблема вибору професії стара як світ, а вдало обрана професія скорочує частоту фізичних і психічних проблем, пов'язаних зі здоров'ям і підсилює задоволеність людини життям. Робота відіграє важливу роль у житті кожної людини й дуже впливає на її стан і самопочуття.

Отже, адекватність вибору й рівень освоєння професії впливають на всі сторони й загальну якість життя. Тому одним із центральних  у цьому сенсі доленосним у житті кожної людини, у його професійній кар'єрі, є питання про пошук, вибір й оволодіння професією.

Профорієнтація – це довготривалий, до певної міри незворотній процес оволодіння особистістю тою чи іншою професією, який включає три основні моменти:

· процес впливу соціального середовища на особистість, що формується;
· процес усвідомлення необхідності праці, пізнання конкретної сфери праці;
·  саме перетворення праці за законами розвитку сьогоденної дійсності.      

          Професійне становлення являє собою складний, тривалий і досить рухливий розвиток, у якому чітко виділяються чотири стадії, перша з яких доводиться на період навчання в школі, - це зародження й формування професійних намірів під впливом загального розвитку особистості й первісного орієнтування в різних сферах трудової діяльності у світі праці й світі професій.

На наступному етапі досягаємо розуміння розходження - що таке посада, спеціальність, вакансія, кар'єра, покликання.

Далі, при виборі професії, необхідно знати до якої групи відноситься обрана професія.

У кожній професії можна виділити 2 сторони:

 1. Змістовну - специфічні вимоги до особистісних особливостей людини, тобто набір необхідних знань й умінь, які піддаються вихованню й тренуванню.
 2. Динамічну - певний темп виконання, швидкість, уміння переключатися з одного типу завдань на іншій, концентрація уваги тощо (хоча перелік таких професій не дуже великий, але для їхнього одержання необхідно пройти спеціальний відбір).

Отже, можна розділити всі професії за ознаками професійної придатності.

Перша група професій пов'язана з абсолютною професійною придатністю (тобто професія висуває тверді вимоги до особистісних особливостей людини).

Друга група професій вимагає відносної професійної придатності (тобто даною професією може володіти практично кожна людина, але за умови – бажання, наполегливості, а значить доповнення якихось цілеспрямованих зусиль).

Правильний вибір професій — моральне задоволення, висока самооцінка, водночас це й висока продуктивність праці, висока якість продукції.

КИМ БУТИ ? ЩО РОБИТИ ?

Ці питання супроводжують нас все життя і від того на скільки вдало ми вирішуємо їх, залежить чи щасливе наше життя. Навіть духовне і фізичне здоров’я, професійне самовизначення людини залежить від багатьох факторів, в тому числі і незалежних від нас, по-перше від обставин життя та виховання, хто наші батьки, які вони , які дідусь і бабуся, чи престижний вид тої чи іншої діяльності, під впливом яких формуються потреби, інтереси, переконання, тобто внутрішні стимули.

По-друге, важливим чинником вибору професії є дар божий, закладений в нас, а тому є два підходи до визначення нашого майбутнього. Мабуть не варто обирати професію, яка потребує дару Божого, а його у вас немає або ні ви, ні оточуючі його не додивились який він і не розвинули його:  художник , модельєр, скульптор, навіть швачка.

Але багато є професій, які вимагають таких рис, які можна в собі розвинути тренуванням:  “чемпіоном” ви не станете , але задоволення ви отримаєте.

Вибір трудового професійного шляху має бути свідомим та самостійним. Свідомим вибір може бути лише тоді, коли враховуються, приймаються до уваги потреби ринку, бо ми маємо виробляти те, що купують, а не навпаки. По-друге, має бути відповідність ваших інтересів, нахилів, здібностей, здоров’я вимогам обраної професії; практичній діяльності в конкретній галузі праці; умовам праці. Під самостійністю у виборі професії мається на увазі прояв максимуму незалежності, власної ініціативи, але це не означає, що ви маєте не враховувати поради людей розумних, з досвідом -  це думка старших членів сім’ї, добре коли ваші думки співпадають з думками батьків, але якщо ні, треба прислухатись до порад вдумливо, але рішення маєте приймати ви! Враховуючи всі обставини і головне можливості, самостійність і впертість – це не те саме.

 

Описание: http://zptl.org/i/hochumozhu.gif          Скористайтеся ось такою формулою  вибору:

 

“Хочу! – Це не все!”

“Можу! – Це вагоме!”

“Треба! – Щоб не пішла вся праця даром”.

 

А чи знаєте ви, що…

Описание: http://psy1828saburovo.ucoz.ru/prof/prof.jpgПочаток профорієнтації нерідко відносять до 1908 р. – до моменту відкриття першого профконсультаційного бюро в м. Бостон (ЗША). Проте згідно іншій точці зору профорієнтація з'явилася набагато раніше, в глибокій старовині. Виникла профорієнтація з потреб розвитку людського суспільства. Природно, що цей напрямок роботи не міг з'явитися раніше, ніж з'явилися професії, а отже, і потреба в орієнтації на ці професії.

Історія появи деяких елементів оцінки профпридатності людини йде в глибину століть. Це відноситься в основному до діагностики знань, умінь і здібностей. Вже в середині III тисячоліття до н.е. в Стародавньому Вавилоні проводили випробування випускників шкіл, що готували писарів.

У давньому Єгипті мистецтву жерця навчали тільки тих, хто витримував систему певних випробувань. Інші приклади дає нам стародавня історія Спарти, Афін, Риму. У Спарті була створена і успішно здійснювалася система виховання воїнів, в Римі - система відбору і навчання гладіаторів.

Сучасна історія профорієнтаційної роботи почалася набагато пізніше, в період корінної ломки суспільного устрою під натиском розвитку крупної машинної індустрії, тобто в період розвиненого капіталізму з його неминучими супутниками - підвищенням інтенсивності виробничих процесів, зростанням ролі спеціалізації і професіоналізації праці, а також з вимушеною необхідністю здійснення професійної підготовки величезних мас робочих. Саме в цей час визначилася практична потреба в залученні робочої сили, її навчанні і розподілі на різні трудові операції відповідно до індивідуальних відмінностей і здібностей людей. Інтенсивне технічне переозброєння промисловості провідних капіталістичних держав, розвиток нової техніки на початку XX ст., зокрема військової, актуалізували проблему «людина – техніка». Все гостріше стало усвідомлюватися, що не кожен охочий може управляти складними технічними приладами, для цього необхідні знання, здібності і відповідні навики.

В Україні діяльність профорієнтації почала розгортатися в перші роки XX ст. Були зроблені ряд обстежень, що стосуються вибору професії учнями, які вчаться в різних типах шкіл. В процесі цієї роботи було вирішено з'ясувати, які професії привертають найбільшу увагу, в чому причини, які спонукають молодих людей йти  тим або іншим трудовим шляхом. З цією метою організовували в школах референдуми учнів. У 60-70-х роках панувало визначення професійної орієнтаційної як системи державних заходів, спрямованих на формування в учнівської молоді психологічної готовності до вибору професії на основі потреб суспільства і з урахуванням інтересів і схильностей особистості учня.

 

Поради психолога

Описание: http://4.static.slando.com/photos/live/45/proforientatsiya-i-vybor-professii_49319645_1_F.jpgЯк вибрати професію?

 • Вибір професії - не хвилинна справа, вона може виявитися самим важким вибором у твоєму житті.
 • Намагайся не піддаватися на вмовляння батьків стати неодмінно юристом або лікарем. Ти можеш стати самим нещасливим юристом на світі.
 • Подумай, чим би хотілося займатися саме тобі. Обов'язково міркуй над тим, як здійснити свою мрію. Не зупиняйся на думці: "Я буду бізнесменом, у мене буде сотовий телефон й "Мерседес" !"
 • Не намагайся йти  туди, куди хочуть піти твої друзі. Повір, ти знайдеш собі нових друзів, тим більше, що ви будете займатися тим, що вам цікаво.
 • Дізнайся більше про ту професію, яку хочеш вибрати. Якщо це можливо, побувай у тому місці, де, як ти припускаєш, тобі доведеться  працювати згодом, поговори з людьми, які вже займаються цією справою.
 • Усвідомлюй, що рішення не може бути абсолютним, і що в будь-який час у твоєму житті можуть відбутися зміни.
 • Спробуй протестуватися в психолога школи. Тести можуть допомогти вибрати правильний напрямок.
 • Постарайся не помилятися із приводу своїх можливостей. Краще усвідомлювати свої реальні сили, чим падати з висоти, що намітив, але не подужав.
 • Не піддавайся почуттю страху - це нормальний стан, що випробовують всі люди перед вибором.
 • Іноді корисно починати свою кар'єру із практики, а не з теорії. Наприклад, багато щасливих лікарів починали працювати медсестрами або медбратами.
 • Намагайся звернути особливу увагу на ті предмети, які необхідні для вступу в обраний навчальний заклад.
 • Не відкладай на завтра те, що можна довідатися сьогодні. Намагайся довідатися все: як вступають, як навчаються, як улаштовуються працювати після закінчення навчання. Це допоможе скластися уявленню про те, що робити далі.
 • Намагайся брати участь у позакласних заходах - це допоможе тобі навчитися спілкування й правильній поведінці в колективі.

 

 

Ваш психолог  - Безродня Е.Є.                                                                                                      

1

 

doc
Пов’язані теми
Психологія, Інші матеріали
Додано
19 січня 2020
Переглядів
674
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку