Тести92. «Нарком оборони Радянського Союзу Клим Ворошилов у виступі на XVII з’їзді ВКП(б) заявив: “Ми свідомо пішли на голод, бо нам потрібен був хліб, але жертвами голоду були не трудові елементи, а куркульство”...»Наведений уривок джерела дає змогу1 визначити одну з причин Голодомору.2 вказати на організаторів геноциду українського народу.3 створити уявлення про масштаби голоду 1921—1923 рр.4 виокремити пропагандистську складову компартійної політики.5 з’ясувати основні положення Продовольчої програми Комуністичної партії.6 визначити одного з керівників Української PCP.7 підсумувати наслідки впровадження продподатку.
1927 - розгорнулася боротьба за владу між Й. Сталіним та Л. Троцьким.1927/28 - Хлібозаготівельна криза Урожай 1927 р. був невисоким. Ціни на хліб, установлені державою, не задовольняли селян, тому вони не погодилися здавати зерно на заготівельні пункти.«Надзвичайні заходи проти селян»:1. Адміністративний тиск - застосування 107-ї статті Кримінального кодексу РСФРР про спекуляцію;2. «Збільшення податку» - 5 % «куркульських» дворів мали сплачувати 30—40 % суми податку.3. «Похід проти кулака»- ЦК КП(б)У 1928 р. направив на село 6 тис. активістів для організації хлібозаготівель. Троцького виключили з партії та видворили з країни.
1930. - процес над «Спілкою визволення України». Підсудними були 45 видатних діячів української національної інтелігенції: Академіки С. Єфремов, М. Слабченко, колишній голова уряду УНР В. Чехівський, А. Ніковський, Й. Гермайзе, Л. Старицька-Черняхівська та інші. Було репресовано близько 5 тис. осіб.1930 - К. Осьмак засуджений на п'ять років за справу СВУ.
1928 – ПОЧАТОК ІНДУСТРІАЛІЗАЦІЇ УКРАЇНИРадянські п’ятирічки. Завдання – перетворення країни з аграрної в аграрно – індустріальну. Реформи:1. 1929. 5. ХІІ - замінено трестівський госпрозрахунок господарським розрахунком на рівні підприємств, згідно постанови «Про реорганізацію управління промисловістю».2. Велика промисловість України перейшла в підпорядкування загальносоюзних наркоматів.3. Республіканські наркомати керували лише місцевою промисловістю.
1932. 1. V - дала перший струм найбільша в Європі гідроелектростанція Дніпрогес. У Донбасі почали діяти 53 нові шахти загальною потужністю 21 млн. т. вугілля на рік.1933-1937 - друга п'ятирічка1935. 30-31. VІІІ – О. Стаханов - вибійник шахти «Центральна-Ірміне» в Кадіївці за зміну вирубав 102 т вугілля, що у 14,5 рази перевищувало норму. Стаханівський рух
ГОЛОДОМОР 1932-1933 рр. В Україні хлібозаготівельну комісію очолював В. Молотов. Причини: Колгоспна система…1932. 7. VІІІ - «ЗАКОН ПРО П'ЯТЬ КОЛОСКІВ». Постанова ЦВК і РНК СРСР «Про охорону майна державних підприємств, колгоспів і кооперації та зміцнення суспільної (соціалістичної) власності». За Президента України В. Ющенко прийнято Закон України «Про Голодомор 1932–1933 років…».
У районах, занесених на «чорну дошку» за «злісне саботування» хлібозаготівель, згідно з постановою РНК УСРР від 6 грудня 1932 р., конфісковували продовольчі й посівні фонди, припинялося постачання товарів, на місцевих керівників і колгоспників обрушувалися репресії. Наприкінці грудня 1932 р. в Україну прибув Л. Каганович. Він привіз директиву Й. Сталіна про здачу - в разі невиконання плану хлібозаготівель — насіннєвих фондів.1932 постанова ЦВК та РНК СРСР «Про встановлення єдиної паспортної системи по Союзу РСР і обов'язкової прописки паспортів».
1937 - колгоспи України об'єднували 96,1 % селянських господарств і 99,7 % посівної площі.1933 – СТВОРЕННЯ ПОЛІТВІДДІЛІВ МТСЗа допомогою місцевого активу, органів ОДПУ-НКВС відряджені з міст члени ВКП(б) мали налагодити роботу колгоспів. Вони довершили на селі розгром сил, котрі чинили бодай найменший опір аграрній політиці держави.
1937. 30.І – прийняття Конституції УРСР на XIV Всеукраїнському з'їзді рад.1936. 5. ХІІ – прийняття Конституції СРСРКонституція УРСР:1. Декларувала добровільність об'єднання України з іншими республіками в Радянський Союз.2. Найвищим органом державної влади УРСР стала Верховна Рада, а в період між її сесіями Президія.3. Найвищим виконавчим і розпорядчим органом державної влади оголошувалася Рада Народних Комісарів (РНК).4. Скасувала всі поширювані на деякі категорії населення обмеження в правах.5. Вибори до рад мали бути загальними, прямими й рівними при таємному голосуванні.6. Оголошувалася також недоторканність особи й житла, таємниця листування, свобода слова, друку, зборів. Комуністична партія охоплювала своїм контролем всі гілки влади.
1932 - ЗГОРТАННЯ УКРАЇНІЗАЦІЇ– "РОЗСТРІЛЯНЕ ВІДРОДЖЕННЯ"1929 - Постанова ЦВК СРСР, згідно з якою державні органи й підприємства союзного підпорядкування зобов'язувалися спілкуватися між собою і з центром російською мовою, а з місцевими органами - національною мовою, чиновники взагалі відмовлялися вивчати українську мову.1933 – П. Постишев - присланий в Україну з надзвичайними повноваженнями та С. Косіор, вимагали від М. Скрипника каяття у не здійснюваних ним злочинах.1933. 7. VІІ - після засідання Політбюро ЦК КП(б)У М. Скрипник застрелився.1938. ІV - ліквідуються навчальні заклади для національних груп.1939 - ліквідовані національні райони, національні сільські та містечкові ради.
1930 - Всеукраїнську академію наук очолив О. Богомолець.1928 – Відкриття в Харкові Українського фізико-технічного інституту (УФТІ). У 1931-1932 рр. у ньому працював І. Курчатов. В УФТІ Л. Ландау написав класичну роботу з кінетичної теорії плазми.1932 - за ініціативою Є. Патона на базі електрозварювальної лабораторії було засновано Інститут електрозварювання.
1924 – повернення М. Грушевського в Україну. Його роботи були оцінені як «немарксистські, буржуазно-націоналістичні».1929 – М. Грушевського обрано академіком АН СРСР.1931 - він був заарештований. Через деякий час його примусили переїхати до Москви.1934 - М. Грушевський помер за загадкових обставин.
М. Хвильовий покінчив життя самогубством. Був репресований Остап Вишня.1934 - розстріляли Г. Косинку.1935 - загинув у таборах ГУЛАГу М. Зеров.«Націонал-ухильництво»—погляд на розв'язання національного питання. Лідерами «націонал-ухильництва» в УРСР були оголошены О. Шумський, М. Хвильовий, М. Волобуєв.